Logo SKiE Szkoła Podstawowa nr 86 SKiE

Wydarzenia: Październik 2023r

PAŹDZIERNIKOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8

Dodano: 31.10.2023

Co się działo w renesansie?

Pierwsza część spotkania poprowadzona przez panią Beatę Chwedorzewską poświęcona była najwybitniejszemu przedstawicielowi renesansu i wszechstronnemu geniuszowi - Leonardo da Vinci. Mieliśmy okazję obejrzeć świetny dokument BBC z 2013 roku „Tajemnice Leonarda da Vinci”.

Leonardo da Vinci był prawdziwym człowiekiem renesansu. Mimo to wiemy o nim stosunkowo niewiele, a o jego życiu krąży wiele legend...

Leonardo artysta pozostawił nam „Mona Lisę” oraz „Ostatnią Wieczerzę”, jako naukowiec przeprowadzał sekcje zwłok i badał skamieliny, w roli inżyniera budował katedrę i zawracał bieg rzek.

Podążmy zatem śladami Leonarda, odwiedzając malownicze miasta Włoch: Florencję, Wenecję, Mediolan i Rzym. Wirtualna rzeczywistość pozwoli nam dosłownie zajrzeć w głąb jego malarskich dzieł, poznamy również sekrety jego umiejętności, a z pomocą inżynierów NASA skonstruujemy nawet robota, zaprojektowanego przez mistrza 500 lat temu…

W drugiej część spotkania o muzyce renesansowej i jej największych kompozytorach, takich jak: Jordi Savalla, Jacob Obrecht, Josquin dés Prés opowiedziała nam pani Marta Kornowicz.

PAŹDZIERNIKOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 0-3

Dodano: 30.10.2023

Czy muzyka nowa jest dla dzieci?

Muzyka współczesna może czasem kojarzyć się z hałasem, skrzypieniem, zgrzytami, różnymi nieprzyjemnymi, abstrakcyjnymi świstoszumami. A jednak na jej obszarze rodzą się nieustannie nowe idee, pomysły i rzeczy, dzięki którym możemy głębiej i na coraz ciekawsze sposoby odwiedzać całkiem nowe, brzmiące światy.

Wsłuchując się w utwory i fragmenty spektakli z Festiwalu Mała Warszawska Jesień szukaliśmy muzycznych odniesień do przyrody i zwierząt.

 

"Mysie trele z kotem w tle" na dwa głosy żeńskie, fortepian i prawie fortepian

Pewnie wszyscy zastanawiamy się wciąż, jak będzie wyglądał świat po pandemii. Zastanawia się też myszka, która opuszcza swoją norkę i przygląda się światu na nowo. Myszka postanawia odnaleźć w sobie nowe talenty i zacząć śpiewać jak diva operowa. Co przydarza jej się już na początku nowej drogi twórczej?

Wykonawcy:
Joanna Freszel - sopran
Dorota Miśkiewicz - mezzosopran jazzowy

Kwadrofonik w składzie:
Emilia Sitarz i Bartek Wąsik - fortepiany
Anna Szawiel - scenariusz i reżyseria

„Owady i motyl” na dwa głosy, czterech muzyków i osiem odnóży

Bzzzyczą, brzrzrzęczą, buuuczą, trzrzrzepoczą…a czasami po prostu milczą. Od owadów możemy się wiele nauczyć. Ich spektrum dźwięku jest spektakularne! Ale czy żeby być zauważonym, zawsze trzeba dać głos? „Podczas pisania tej miniatury przeniosłem się w czasy dzieciństwa, kiedy to dzięki owadom letnie łąki były pierwszymi salami koncertowymi, które odwiedzałem regularnie” – tak pisze autor kompozycji miniatury „Owady i motyl”.

Wykonawcy:
Joanna Freszel - sopran
Dorota Miskiewicz - mezzosopran jazzowy

Kwadrofonik w składzie:
Emilia Sitarz i Bartek Wąsik – fortepiany
Magdalena Kordylasińska-Pękala, Piotr Maślanka – perkusja
Anna Szawiel - scenariusz i reżyseria

Lulabaje - współczesna improwizacja na temat melodii tradycyjnych

Sercosztika - improwizacja na podstawie kołysanki azteckiej / meksykańskiej

BASTARDA:
Paweł Szamburski - klarnet
Michał Górczyński - klarnet kontrabasowy
Tomasz Pokrzywiński - wiolonczela
Anna Szawiel - scenariusz, reżyseria, prowadzenie

Więcej o fetiwalu Muzyki Współczesnej Mała Warszawska Jeasień: 
https://warszawska-jesien.art.pl/portal/aktualnosci/mala-warszawska-jesien

LEKCJA MUZEALNA DLA 5 KLASY: EKSPERYMENTY Z PICASSEM

Dodano: 26.10.2023

Uczniowie z klasy 5a uczestniczyli dzisiaj w lekcji muzealnej: Eksperymenty z Picassem.

Picasso lubił eksperymentować! Poszukiwał nowych rozwiązań zarówno w treści dzieła, jak i w jego formie. Stworzył nowy kierunek malarski – kubizm, który zrewolucjonizował sztukę. Od tej pory Picasso postrzegany był jako artysta nowatorski 

Tworzył nieprzerwanie przez całe życie, stosując różne style, techniki i materiały. W czasie zajęć, na wzór Picassa, poddaliśmy się wolnej ekspresji twórczej i stworzyliśmy prace inspirowane jego dokonaniami 

Zajęcia są realizowane na wystawie czasowej "Picasso" w Muzeum Narodowym w Warszawie.

WYJAZD INTEGRACYJNY DO KRAKOWA DLA KLAS 7-8

Dodano: 26.10.2023

W dniach 23-25 października 2023 roku klasy 7-8 wyjechały do Krakowa w ramach corocznego wyjazdu integracyjnego. W Krakowie był chyba każdy, dlatego zależało nam na tym, aby wyjazd był atrakcyjny dla naszych Uczniów i wszyscy dobrze go wspominali.

Pierwszego dnia wybraliśmy się do kopalni soli kamiennej w Wieliczce pod Krakowem, która jest (obok Bochni) najstarszym obiektem górniczym i działa bez przerwy, od średniowiecza do chwili obecnej. W 1976 roku kopalnia wpisana została do krajowego rejestru zabytków. 

Drugi dzień zaczęliśmy od zwiedzania wraz z przewodnikiem Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie poznaliśmy historię tego miejsca, wiele ciekawostek i anegdot związanych z tym miejscem. Później wybraliśmy się do niezwykłego miejsca, jakim jest Żywe Muzeum Obwarzanka. Tam, podczas warsztatów upiekliśmy swojego obwarzanka (nie mylić z preclem). Obwarzanek krakowski jest niewątpliwie najsmaczniejszym symbolem Krakowa. Codziennie sprzedawanych jest ponad 150 tysiącach sztuk i może poszczycić się ponad 600-letnią tradycją oraz unijnym znakiem Chronione Oznaczenie Geograficzne, co podkreśla jego znaczenie dla kulinarnego dziedzictwa Krakowa.

To nie koniec atrakcji. Dzięki uprzejmości mamy Julki z klasy 7m, która jest dyrektorką Szkoły Tańca L’Art de la Danse” w Krakowie wzięliśmy udział w profesjonalnych zajęciach z tańca i obejrzeliśmy szkołę „od środka”. Misją szkoły jest rozwijanie zainteresowań i pasji tanecznych młodych Krakowian pod opieką najlepszych pedagogów oraz przygotowanie najzdolniejszych z nich do uzyskania tytułu zawodowego tancerza oraz wykonywania zawodu artysty baletu.

Ostatniego dnia, wybraliśmy się do Ojcowa i Ojcowskiego Parku Narodowego, na terenie którego znajdują się między innymi takie zabytki:

To był niezwykle intensywny wyjazd. Wracamy bardzo zadowoleni i naładowani pozytywna energią. Mimo jesiennej szarugi, to był jeden z lepszych wyjazdów integracyjnych.

ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW 2023

Dodano: 25.10.2023

Pasowanie na Ucznia to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka. 

16 października 2023 roku nasi pierwszoklasiści z klasy 1m i 1mm stali się pełnoprawnymi uczniami SKiE, otrzymując Akt Pasowania na Ucznia.

Po uroczystości Uczniowie wraz Rodzicami i Wychowawczyniami udali się do swoich klas na słodki poczęstunek przygotowany przez naszą Panią Małgosię prowadzącą szkolny sklepik - Interpunkcja.

LEKCJA MUZEALNA DLA 6 KLASY: EKSPERYMENTY Z PICASSEM

Dodano: 24.10.2023

Uczniowie z klasy 6z uczestniczyli dzisiaj w lekcji muzealnej: Eksperymenty z Picassem.

Picasso lubił eksperymentować! Poszukiwał nowych rozwiązań zarówno w treści dzieła, jak i w jego formie. Stworzył nowy kierunek malarski – kubizm, który zrewolucjonizował sztukę. Od tej pory Picasso postrzegany był jako artysta nowatorski 

Tworzył nieprzerwanie przez całe życie, stosując różne style, techniki i materiały. W czasie zajęć, na wzór Picassa, poddaliśmy się wolnej ekspresji twórczej i stworzyliśmy prace inspirowane jego dokonaniami 

Zajęcia są realizowane na wystawie czasowej "Picasso" w Muzeum Narodowym w Warszawie.

DZIECIĘCY UNIWERSYTET CIEKAWEJ HISTORII DLA KLAS 1-3. STAROŻYTNY EGIPT

Dodano: 20.10.2023

W ramach cyklu „W pięć dni przez pięć kontynentów” dla klas 1-3 pierwsze spotkanie z Dziecięcym Uniwersytetem Ciekawej Historii rozpoczęliśmy podróżą w czasie i przenieśliśmy się do starożytnego Egiptu. Afryka - Życie po życiu, czyli co wierzyli starożytni Egipcjanie? 

Podczas zajęć nauczyliśmy się zapisywać hieroglifami swoje imiona, rozwiązywaliśmy quizy oraz każdy dla siebie ulepił z plasteliny skarabeusza, który w starożytności uważany był za zwierzę święte przynoszące szczęście.

PAŹDZIERNIKOWY POKAZ FILMOWY DLA KLAS 1-3 W RAMACH NHEF

Dodano: 19.10.2023

"BIURO DETEKTYWISTYCZNE LASSEGO I MAI. PIERWSZA TAJEMNICA"
reż. J. Bornebusch / Szwecja / 2018

Pierwsze zlecenie dla Biura Detektywistycznego Lassego i Mai! Przed rozpoczęciem ważnego konkursu, w szkole w Valleby, znika cenna nagroda. Czy dzieciom uda się ją odnaleźć?

Bohaterowie popularnej serii filmów otrzymują pierwsze poważne zlecenie. Konkurs Hammarabi ma szansę stać się wielkim wydarzeniem w szkole w Valleby. Nagrodą jest starożytna księga, w której spisano zasady rozwiązywania sporów. Tuż przed rozpoczęciem konkursu książka znika w tajemniczych okolicznościach. Bez niej konkurs nie może się odbyć! Uczniowie szykowaliby się na próżno, a w dodatku szkoła straciłaby swój prestiż. Od początku zaangażowani w sprawę Lasse i Maja podejmują próbę odnalezienia zguby. Energiczna i przebojowa dziewczynka jest zupełnym przeciwieństwem nieśmiałego Lassego. Czy dzieci dojdą po nitce do kłębka do finału sprawy i jak w rozwiązaniu zagadki pomoże im biała gołębica? Przebojowy wstęp do popularnej serii filmów o przygodach małych detektywów.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to odbywające się przez cały rok szkolny projekcje kinowe dla uczniów, realizowane w ramach cykli tematycznych, dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych.

PAŹDZIERNIKOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 4-6

Dodano: 18.10.2023

Czy muzyka współczesna jest dla dzieci?

Na to pytanie wspólnie z naszym zaproszonym gościem szukaliśmy odpowiedzi. Specjalnie na dzisiejsze Centrum Kultury przybył do nas Jerzy Kornowicz - kompozytor, pianista, animator życia muzycznego, a od 6 lat dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień".

W programie znalazła się prezentacja współczesnych oper dla dzieci:

Tadeusz Wielecki - "Jak by to powiedzieć" (słuchowisko na sopran, dwoje aktorów, orkiestrę kameralną i elektronikę),

Jerzy Kornowicz - "Album rodzinny" (opera na sopran, kontratenor i orkiestrę kameralną wg libretta Michała Rusinka).

WOLONTARIAT SKiE - FUNDACJA RONALDA McDONALDA

Dodano: 18.10.2023

Dzisiejszy dzień Wolontariusze SKiE będą długo pamiętać!

Mieliśmy wielką przyjemność odwiedzić Fundację Ronalda McDonalda w Warszawie. Poznaliśmy historię i misję fundacji - tworzenie i wspieranie programów, które pomagają dzieciom żyć w zdrowiu i pomyślności, aby rodzina mogła być razem.
Dom Ronalda McDonalda zwany przez rodziców „domem poza domem” zapewnia bezpłatny pobyt dla rodzin dzieci najdłużej hospitalizowanych i tych, które przyjeżdżają na leczenie z dalekich stron. 

W październiku 2014 roku powstaje pierwszy polski Dom Ronalda Mc Donalda w Krakowie, z 20 pokojami dla rodzin. W 2021 roku zostaje otwarty drugi Dom, tym razem w Warszawie przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego. W planach jest trzeci Dom, który ma powstać przy Instytucie „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” w Międzylesiu. Dom będzie miejscem pobytu dla rodziców dzieci, których proces leczenia wymaga najdłuższych pobytów w oddziałach Instytutu.

Bardzo dziękujemy wspaniałym i niezwykle oddanym pracownikom fundacji, którzy nie tylko nas cudownie ugościli, ale także oprowadzili po szpitalu i pokazali, jak wygląda codzienna praca wolontariuszy. Wracamy ze spotkania naładowani pozytywną energią i z jeszcze większą chęcią niesienia pomocy innym.

Pomagam, bo lubię!

***

Ronald McDonald House Charities działa dziś w skali globalnej z 383 Domami Ronalda McDonalda, 267 Pokojami Rodzinnymi Ronalda McDonalda, a także 41 Ambulansami w 64 krajach i regionach. Rocznie Fundacja pomaga prawie 9 mln dzieci i rodzin na całym świecie.

Więcej informacji o fundacji: https://frm.org.pl

SIÓDMA KLASA Z NOWYMI INDEKSAMI

Dodano: 11.10.2023

Klasa 7m otrzymała dziś nowe zielone indeksy, które obowiązywać będą w klasie siódmej i ósmej szkoły podstawowej.

Na wzór tych studenckich, indeks potwierdza bycie Uczniem SKiE!

Uczeń, ma obowiązek prawidłowo prowadzić swój indeks, a na zakończenie semestru i roku szkolnego otrzymać wpis od Nauczyciela, który jest potwierdzeniem zaliczenia przedmiotu. To z indeksu Uczniowie i Rodzice dowiedzą się o osiągniętym poziomie, a także o końcowej ocenie z danego przedmiotu.

Indeks jest symbolem tradycji w naszej szkole, oddaniem hołdu i szacunku wyższym uczelniom, na których za parę lat będziecie kontynuować edukację. 

UROCZYSTE WRĘCZENIE INDEKÓW KLASOM CZWARTYM

Dodano: 09.10.2023

Jak co roku, na początku października klasa czwarta otrzymuje swoje pierwsze roczne indeksy.

Koleżanki i koledzy z piątej klasy opowiedzieli klasie 4m oraz 4mm, jak prawidłowo prowadzić indeks, jak zbierać podpisy od nauczycieli i dlaczego nie można go zgubić ani zniszczyć. 

Indeksy w naszej szkole traktujemy bardzo poważnie.

Wraz z otrzymaniem indeksu, od teraz każdy czwartoklasista stał się pełnoprawnym Uczniem SKiE! 

PLENER MALARSKI W CHRZĘSNEM DLA KLAS 0-3 ORAZ 4-6

Dodano: 05.10.2023

To już tradycja, że nowy rok szkolny rozpoczynamy wyjazdem na plener malarski. W tym roku tematem przewodnim jest RENESANS, dlatego wybraliśmy jeden z najstarszych zabytków architektury mazowsza, pałac renesansowy w Chrzęsnem.

***

Pierwsza wzmianka dotycząca Chrzęsnego pochodzi z 1525 roku z czasów panującego wówczas na Mazowszu księcia Janusza.

Od początków swojego istnienia do okresu II wojny światowej Chrzęsne było własnością bądź pozostawało pod opieką dwunastu właścicieli lub zarządców. Wśród nich postaciami godnymi zapamiętania byli Wincenty Koskowski, który nabył dobra w roku 1859 oraz jego najmłodsza córka Wincentyna Koskowska, która przejęła pałac po śmierci ojca.

Najważniejszy element pozostałego do dziś zabytkowego zespołu, to dobrze zachowany późnorenesansowy pałac. Dekorację elewacji stanowią ciekawie opracowane narożniki budowli, obramienia okien, pilastry i ząbkowy gzyms nad fryzem. Interesująco prezentują się również pomieszczenia wewnątrz budynku z oryginalnie zachowanymi detalami architektonicznymi.

W skład całego zespołu oprócz pałacu wchodzi budynek administracyjny (dawny czworak) i przebudowany spichlerz. Niegdyś były tu jeszcze drewniane stajnie i obszerne piwnice, a całość otaczał park krajobrazowy.

Więcej o historii tego miejsca: https://palacwchrzesnem.pl/historia/