Logo SKiE Szkoła Podstawowa nr 86 SKiE

Wydarzenia: Październik 2022r

POZNALIŚMY ZWYCIĘZCÓW PLENERU MALARSKIEGO W CZERSKU!

Dodano: 21.10.2022

W tym roku na plener malarski klasy 0-6 wybrały się do Czerska (okolice Góry Kalwarii), gdzie miały okazję zwiedzić zamek książąt mazowieckich. 

Średniowieczny, gotycki zamek wybudowany przez księcia Janusza Starszego na przełomie XIV i XV wieku oraz wspaniałe widoki na okolicę i pradolinę Wisły czynią to miejsce wyjątkowym i niezwykle malowniczym - idealnym na plener malarski.

Przyszedł czas na podsumowanie pleneru i ogłoszenie zwycięzców. 

Po burzliwych obradach Komisja Konkursowa przyznała nagrody:


Klasa 0m

1 miejsce - Ela
2 miejsce - Kalina, Lena
Wyróżnienie - Marysia, Janom, Helenka Sz., Łucja

Klasa 1j

1 miejsce - Maks
2 miejsce - Tomek, Zuzia
Wyróżnienie - Julek, Hania

Klasa 1jj

1 miejsce - Basia K.
2 miejsce - Bruno, Staś
3 miejsce - Hania D.
Wyróżnienie - Zoja, Jaś

Klasy 2-3

1 miejsce - Marysia Ł., Marysia W.
2 miejsce - Zuzia (3mm), Iga (2a)
3 miejsce - Ada, Honorata
Wyróżnienie - Hela L.(2a), Hania 92a), Jagoda (3m), Szymon (3mm), Matylda (2a), Tymon (2j)

Klasy 4-6
1 miejsce - Wera
2 miejsce - Vincent, Iga (5zz), Hela R. (4a)
3 miejsce - Leon S., Basia (6m)
Wyróżnienie - Lena (4a), Julka (5z), Zosia, Agata L. (5zz)

 

Wszystkim uczestnikom pleneru gratulujemy wspaniałych osiągnięć w pracy twórczej!

 

PAŹDZIERNIKOWY POKAZ FILMOWY DLA KLAS 0-3 W RAMACH NHEF

Dodano: 20.10.2022

"HALVDAN - PRAWIE WIKING" reż. Gustaf Åkerblom / Szwecja 2018 / 93’

Film przedstawia w dość zabawny sposób historię przyjaźni ponad granicami oraz pokazuje jak budować harmonię w relacjach dzięki współpracy i dobrej woli. Jego akcja toczy się w epoce wikingów, dawno temu, gdy bracia Alarik i Ragnar po śmierci ojca dzielą w gniewie swoją wioskę i tworzą dwie osady: na wschodzie i na zachodzie, które już nigdy nie będą miały ze sobą do czynienia.

Halvdan ma jedenaście lat, jest sierotą i mieszka w Östbyn z kowalem Björnem. Nie jest on jednak „prawdziwym” wikingiem, utyka, ma słabą pewność siebie i nie ma żadnego oddanego przyjaciela. Pewnego dnia idzie na długi spacer i spotyka nieustraszoną Meię, córkę króla z wrogiej wioski Västbyn, której nigdy wcześniej nie widział. Oboje szybko stają się bliskimi przyjaciółmi, chociaż rozumieją, że pochodzą z rywalizujących ze sobą obozów. Wspólnie planują przewrót, który pozwoli braciom się pogodzić, aby wszyscy mogli znów żyć razem. Ale tak naprawdę nie wszystko idzie zgodnie z planem, jak zamierzali. 

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to odbywające się przez cały rok szkolny projekcje kinowe oraz online dla uczniów, realizowane w ramach cykli tematycznych, dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych.

OBYWATEL - KTO TO TAKI? WARSZTATY DLA KLASY 4A W RAMACH PROGRAMU EDUKACYJNEGO "JA - MŁODY OBYWATEL"

Dodano: 20.10.2022

Jesteśmy po pierwszych warsztatach "JA - MŁODY OBYWATEL" dla klasy 4a, które poprowadziło Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Pomocy Q Zmianom.

„Ja – Młody Obywatel” to program edukacji obywatelskiej, w ramach którego uczniowie klas IV-VI uczestniczą w warsztatach psychoedukacyjnych rozwijających postawy obywatelskie, zaangażowanie na rzecz otoczenia oraz umiejętności społeczne. 

Zajęcia te uczą współdziałania, współpracy w grupie, organizacji działań i pomagają zespolić klasę. 

Po warsztatach chętni uczniowie realizują swoje miniprojekty obywatelskie na rzecz społeczności lokalnej przy wsparciu wychowawcy i trenera Stowarzyszenia Q Zmianom.


CELE PROJEKTU:

Rozwój postaw obywatelskich i zwiększenie zaangażowania uczestników w podejmowanie działań na rzecz środowiska lokalnego, na terenie miasta Warszawa, czyli:

• zwiększenie wiedzy i świadomości młodych ludzi na temat społeczeństwa obywatelskiego, postaw obywatelskich, praw i obowiązków obywatela,

• zwiększenie aktywności i zaangażowania młodych ludzi oraz nauczycieli w życie wspólnot szkolnych i lokalnych,

• rozwój kompetencji społecznych u dzieci uczestniczących w projekcie: wzmocnienie prawidłowych relacji, rozwój umiejętności współpracy, akceptacji, empatii oraz integracja grupy rówieśniczej,

• rozwój decyzyjności i poczucia sprawczości u młodych ludzi przy włączeniu się w sprawy społeczności szkolnych i lokalnych,

• zwiększenie wiedzy o możliwościach realizacji projektów obywatelskich i inicjatyw lokalnych,

• zwiększenie wiedzy i umiejętności dzieci i nauczycieli z zakresu pracy metodą projektu.


Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa.

PAŹDZIERNIKOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 4-6

Dodano: 19.10.2022

W roku szkolnym 2022/2023 nową przestrzenią dla Centrum Kultury jest Kino Wisła. Daje nam to nam możliwość pokazania filmów, spektakli oraz wirtualnych wycieczek po muzeach na dużym ekranie.

Na pierwszych zajęciach poznaliśmy mało znaną baśń Jana Christiana Andersena - „HISTORIA NAMNIEJ PRAWDOPODBNA” w dwóch interpretacjach - słuchowiska (Słowo Szczęścia) oraz opery dziecięcej, do której muzykę napisał zaprzyjaźniony ze SKiE - Jerzy Kornowicz.

Opera w 3 aktach i 11 przestrzeniach dla młodych widzów na motywach baśni „Historia najmniej prawdopodobna” Hansa Christiana Andersena, na śpiewaków-solistów, chór, tancerzy, zespół instrumentalny lub małą orkiestrę symfoniczną oraz projekcje audio i video.

Bohaterem opery jest Czas i jego widomy kształt - Zegar zamieszkujący na baszcie budynku Opery na Zamku. To Czas i jego właściwości są czymś najmniej prawdopodobnym. Zaś Zegar jest jednym z jego reprezentacji, także świadkiem czasu działania, instrumentem stwarzania dziejów w wymiarze generalnym, zaś ukazywania obrazów w czasie spektaklu. 

Spektakl jest opowieścią o czasie, jego krążeniu, symbolice, o naszym ludzkim zamieszkiwaniu w czasie. Opowieść ta uwypukla potrzebę zrozumienia czasu, odnajdywania się w nim i nietracenia go. Czas jest bowiem życiodajny, porządkujący nasze istnienie, jest naszym domem.

Spektakl opowiada o wynalazku - dziele młodego Zegarmistrza, zaprezentowanym w konkursie na rzecz najmniej prawdopodobną ogłoszonym przez znudzonego Króla zasobnej w dźwięki muzycznej krainy. Zegarmistrz konstruuje mechanizm ukazujący obrazy 12 godzin odnoszących się do ludzkiego życia. Obrazy te ukazują się w wielu pomieszczeniach gmachu Opery na Zamku.

Widzowie, aby zapoznać się z tymi obrazami opuszczają sale widowiskową, przemieszczają korytarze budynku, podążają od sali do sali. Niestety, cudowne urządzenie Zegarmistrza zostaje zniszczone przez ostatniego uczestnika konkursu - Tinpu-Młota, który w dziele destrukcji niszczy zegar. Zniszczenie zegara ma umożliwić Tipu-Młotowi narzucenie Krainie nowego porządku i objęcie nad nią i jej obywatelami władzy. Tinpu wprowadza do Krainy nowomowę i chce, aby Kraina była miejscem wyizolowanym od świata, od czasu powszechnego. Aby Kraina rządziła się czasem własnym  i własnymi tylko prawami na pozór służącymi jej mieszkańcom, w istocie ograniczającymi ich w poznaniu i rozwoju. Mieszkańcy - muzycy zaczynają się nudzić pieśniami sławiącymi Krainę pod rządami Tinpu - Młota. Przepływ czasu ulega zachwianiu. Muzyka i inne formy wyrazu stają się „wykrzywione”, pozbawione sensu, dziwaczne i chore. 

Na szczęście w momencie przejmowani pełni władzy przez Tinpu - podczas jego ślubu z Królewną - zegar i jego konstruktor - Zegarmistrz wracają. Na pozór z niebytu, zaś w istocie odrodzeni siłą natury rzeczy, z „ludzkich serc”. Destrukcja i wrogość wobec innych powodowana ślepą siłą władzy Tinpu przegrywa z naturą człowieka i jego zmysłem etycznym. Powracający zegar przywraca ład i sens. Mieszkańcy muzycznej krainy odzyskują siebie. Zorientowali się, gdzie leży wartość i dźwiękowa harmonia. Wszyscy czegoś się nauczyli: lepiej czasu nie tracić, bo traci się życie. Życie muzyki i wszelakie, własne i wspólne. Historia opowiedziana jest w sposób lekki i z humorem. Bowiem opera jest tutaj po części i raczej musicalem, a rola piosenek jest w niej nader wyeksponowana.

PAŹDZIERNIKOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8

Dodano: 18.10.2022


fot. Włodzimierz Piątek/ Opera na Zamku

Tematem pierwszego spotkania Centrum Kultury był Festiwal „Warszawska Jesień”. W tym roku odbyła się 65 edycja jednego najstarszych festiwali muzyki współczesnej. To dobra okazja na podsumowanie. O historii i teraźniejszości festiwalu opowiedział nam dyrektor festiwalu - Jerzy Kornowicz.

"Warszawska Jesień jest festiwalem zasłużonym, z ogromną tradycją, czymś w rodzaju świadka historii. Jest to jedyny w Polsce festiwal o randze i skali międzynarodowej poświęcony muzyce współczesnej, przez wiele lat jedyna tego rodzaju impreza w środkowej i wschodniej części Europy. Wciąż jest organizmem żywym, rozwija się i ma się dobrze na tyle, na ile pozwala budżet przeznaczony na kulturę w Polsce oraz ogólna sytuacja muzyki. Festiwal organizowany jest przez Związek Kompozytorów Polskich".

Mieliśmy także okazję obejrzeć spektakl opery dziecięcej „Historia najmniej prawdopodobna”, opartej na motywach baśni Hansa Christiana Andersena wystawianej w Operze na Zamku w Szczecinie, do której muzykę skomponował Jerzy Kornowicz.

Bohaterem opery jest Czas i jego widomy kształt – Zegar zamieszkujący na operowej wieży zamkowej. To Czas jest czymś „najmniej prawdopodobnym”, Zegar zaś jest jednym z jego reprezentacji, także świadkiem czasu, instrumentem ukazywania obrazów w czasie spektaklu. Akcja toczy się w różnych przestrzeniach Opery na Zamku. Kolejne sceny w różny sposób odnoszą sie do tematu czasu i stanowią kolejne obrazy wytwarzane w pełnych godzinach przez niezwykły zegar. Owe obrazy ilustrowane są za pomocą rozmaitych, często nietypowych instrumentów, ruchu tancerzy oraz projekcji multimedialnych.

PAŹDZIERNIKOWE NHEF DLA KLAS 4-6

Dodano: 17.10.2022

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to odbywające się przez cały rok szkolny projekcje kinowe oraz online dla uczniów, realizowane w ramach cykli tematycznych, dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych.

Współcześnie, po ponad stu latach istnienia kina, seanse filmowe są bardzo popularne. Jak wyglądały pierwsze projekcje? Jakie były reakcje widzów na pierwsze filmy? 

Zestaw pierwszych niemych filmów uświadomi uczniom, jak wyglądało kino u swoich początków. Młodzi odbiorcy dowiedzą się, jak wyglądały pierwsze pokazy i kim był taper. Widzowie będą mieli okazję uświadomić sobie, że od chwili wynalezienia kinematografu do momentu, gdy filmy zaczęły opowiadać rozbudowane historie, musiało upłynąć wiele czasu.


Filmy w zestawie:

  • „Wjazd pociągu na stację w La Ciotat” (1896), Francja
  • „Niagara” (1912), USA
  • „Podróż do krainy niemożliwości” (1904), Francja
  • „Karmienie dziecka” (1895), Francja
  • „Młody Sherlock Holmes” (1924), USA
  • „Polewacz polany” (1895), Francja


oraz pokaz filmu „Kinematograf” (2009) Tomasza Bagińskiego

PAŹDZIERNIKOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 0-3

Dodano: 17.10.2022

Tysiąc lat chorału gregoriańskiego - rys historyczny, omówienie i prezentacja utworów muzyki kościelnej (od powstania w VI wieku i usankcjonowania chorału przez papieża Grzegorza Wielkiego poprzez czas Ars antiqua i Ars nova).

DZIEŃ ZIEMNIAKA NA KOLEKTORSKIEJ

Dodano: 12.10.2022

Były ziemniaczane gry i zabawy sportowe, tworzenie cudaków z ziemniaków, wycinanie kształtów z foremek do pieczenia, a następnie malowanie ziemniaczanych stempelków.

I największa atrakcja -  ognisko z kiełbaskami i pieczonymi ziemniakami.

To był cudowny dzień!!!

ŚLUBOWANIE PIERWSZYCH KLAS

Dodano: 10.10.2022

Pasowanie na Ucznia to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego dziecka. 

10 października 2022 roku nasi pierwszoklasiści z klasy 1j i 1jj stali się pełnoprawnymi uczniami SKiE, otrzymując Akt Pasowania na Ucznia.

Po uroczystości Uczniowie wraz Rodzicami i Wychowawcą udali się do swoich klas na słodki poczęstunek przygotowany przez naszą Panią Małgosię prowadzącą szkolny sklepik - Interpunkcja.

PLENER MALARSKI W CZERSKU DLA KLAS 3-6

Dodano: 06.10.2022

Jak co roku, wraz z rozpoczęciem szkoły wybieramy się na plener malarski. Tym razem odwiedziliśmy zamek książąt mazowieckich w Czersku (okolice Góry Kalwarii). To niezwykle urokliwa, otoczona sadami wieś na wiślanej skarpie, która niegdyś była stolicą południowego Mazowsza.

Średniowieczny, gotycki zamek wybudowany przez księcia Janusza Starszego na przełomie XIV i XV wieku oraz wspaniałe widoki na okolicę i pradolinę Wisły czynią to miejsce wyjątkowym i niezwykle malowniczym - idealnym na plener malarski.

PLENER MALARSKI W CZERSKU DLA KLAS 0-2

Dodano: 04.10.2022

Na początku października, jak co roku wybraliśmy się na plener malarski. Tym razem odwiedziliśmy zamek książąt mazowieckich w Czersku (okolice Góry Kalwarii). To niezwykle urokliwa, otoczona sadami wieś na wiślanej skarpie, która niegdyś była stolicą południowego Mazowsza.

Średniowieczny, gotycki zamek wybudowany przez księcia Janusza Starszego na przełomie XIV i XV wieku oraz wspaniałe widoki na okolicę i pradolinę Wisły czynią to miejsce wyjątkowym i niezwykle malowniczym - idealnym na plener malarski.

WRĘCZENIE INDEKSÓW KLASIE CZWARTEJ

Dodano: 03.10.2022

Nasi czwartoklasiści otrzymali swoje pierwsze indeksy! 

Jak go prowadzić? Jak zbierać podpisy od nauczycieli? Jak wpisywać prawidłowo przedmioty? 

W tajniki prowadzenia indeksu klasę 4a wprowadziły koleżanki z piątej klasy.

Indeksy traktujemy bardzo poważnie. Nie możecie go zgubić ani zniszczyć. 

Wraz z otrzymaniem indeksu, czwartoklasiści stali się pełnoprawnymi Uczniami SKiE!