Logo SKiE Szkoła Podstawowa nr 86 SKiE

Wydarzenia: Listopad 2023r

GRUDNIOWY POKAZ FILMOWY DLA KLAS 1-3 W RAMACH NHEF

Dodano: 01.12.2023

„MAMA MU NA GWIAZDKĘ” reż. Chrisitan Ryltenius/ Szwecja / 2023

Mama mu nie jest taka jak wszystkie krowy. Kiedy inne zwierzęta grzecznie żują trawę, ona wpada na coraz to nowsze pomysły! Teraz zamarzył jej się muuusical, ale najpierw trzeba wyplątać się z nieprzewidzianych tarapatów…

Na wielu rzeczach zna się jak krowa na gwiazdach, jest niezdarna i często coś idzie nie po jej myśli. Mimo to ciekawość świata nie opuszcza Mamy Mu nawet na moment – inaczej byłoby bardzo nudno. Plany o byciu wokalistką i aktorką na razie musi jednak odstawić na bok, bo gdzieś zniknął ukochany pluszak brata małej Liny. Mama Mu wraz ze swoim przyjacielem, Panem Wroną, rusza z kopyta i rozpoczyna śledztwo na farmie. Czasu jest niewiele, miś przechodzi z rąk do rąk i gubi się nawet pod wodą, ale dla rezolutnej krowy to tylko dodatkowa motywacja do działania. Komu w drogę, temuuu czas!

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to odbywające się przez cały rok szkolny projekcje kinowe dla uczniów, realizowane w ramach cykli tematycznych, dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych.

ŚWIATOWY DZIEŃ FILOZOFII

Dodano: 29.11.2023

29 listopada obchodziliśmy już po raz 11 Światowy Dzień Filozofii! 

W tym roku "świętowanie" miało kameralny charakter: w rolę filozofów wcielili się nasi najmłodsi adepci Filozofii, czyli uczniowie klas trzecich: 3a i 3j. Zadaniem uczniów było przeprowadzenie wywiadów na tematy filozoficzne z nauczycielami SKiE. Z zadania uczniowie wywiązali się celująco! A odpowiedzi nauczycieli były naprawdę zaskakujące! 

Uczniowie świetnie się bawili i dużo się nauczyli, a na koniec zasłużyli na słodki poczęstunek! 

PLANETARIUM SYRIUSZ DLA KLAS 0-6

Dodano: 24.11.2023

To było kosmiczny piątek! Dzisiaj mieliśmy ogromną przyjemność gościć Pana z Planetarium Syriusz. Co to takiego? To mobilne planetarium, dzięki któremu przeżyć można niezapomnianą podróż w najdalsze zakątki kosmosu. Planetarium jest jedną z czterech placówek w Polsce, posiadających certyfikat jakości Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. Zajęcia z astronomii prowadzone są przez dyplomowanego nauczyciela z wykształceniem astronomicznym.

Astronomia jest jednym z działów na lekcji fizyki. Dzięki wizycie w Planetarium uczniowie uzyskują wiedzą na temat orientacji na niebie, ruchu strefy niebieskiej, gwiazdozbiorów, ruchu Słońca i planet, eliptyki, współrzędnych na niebie. Poznaliśmy także Kopernikańską wizję układu słonecznego w ramach naszego rocznego projektu renesansowego.

Mieliśmy okazję, choć na chwilę zagłębić się w szerokiej i pięknej nauce jaką jest astronomia. Od dzisiaj zupełnie inaczej będziemy patrzeć w górę i oglądać niebo.

Dziękujemy za niezwykle interesujące zajęcia z astronomii!

LISTOPADOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8

Dodano: 24.11.2023

Co to jest opera współczesna?

Specjalnie na dzisiejsze zajęcia przybył pan Jerzy Kornowicz - kompozytor, pianista, animator życia muzycznego, od 6 lat dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień”. Wspólnie obejrzeliśmy „Album rodzinny” - operę dla dzieci na sopran, kontratenor, orkiestrę smyczkową i według libretta Michała Rusinka. 

Dyrygent: Marek Moś

Wykonawcy:
AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy
Ewa Biegas – sopran
Jan Jakub Monowid – kontratenor
Natalia Babińska – reżyseria
Tomasz Strojecki – animacje

W drugiej części spotkania obejrzeliśmy film dokumentalny „BUENA VISTA SOCIAL CLUB” w reżyserii Wima Wendersa. Obraz zdobył nominację do Oscara za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

W 1996 roku legendarnych muzyków kubańskich odwiedził w Hawanie kompozytor Ry Cooder. Powstał wtedy słynny album „Buena Vista Social Club”, który został nagrany w ciągu zaledwie 7 dni w Hawanie. Zafascynowany nim reżyser Wim Wenders pojechał na Kubę z ekipą filmową i przez wiele miesięcy towarzyszył muzykom podczas koncertów. 

LISTOPADOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 4-6

Dodano: 22.11.2023

Nic co ludzkie nie jest mi obce” - Terencjusz

W tym roku tematem przewodnim jest renesans. Dzisiejsze Centrum Kultury było zatem wprowadzeniem do renesansu.

Pierwsza część zajęć poświęcona była architekturze i sztuce renesansu, którą poprowadziła pani Agnieszka Bocianowicz, znana dobrze naszym Uczniom z zajęć Historii sztuki.

Na przykładach renesansowych budowli i architektury szukaliśmy wzorców starożytnych w interpretacji artystów renesansowych. Mitologię odnaleźć także można w malarstwie i rzeźbie takich artystów: Botticelli, Michał Anioł, Rafał Santi i oczywiście Leonardo da Vinci.

Druga część spotkania dotyczyła muzyki. Pani Marta Kornowicz zaprezentowała przykłady muzyczne charakterystyczne dla renesansu. W przeciwieństwie do poprzedniej epoki, muzyka stała się wielogłosowa, była muzyką dworską i do tańca.

Najważniejsi kompozytorzy renesansu to: Jasquin des Prez, Giovanni Pierluigi da Palestrina oraz Orlando di Lasso.

LISTOPADOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 0-3

Dodano: 20.11.2023

Jak to się zaczęło? Muzyka starożytna i średniowieczna.
Powtórzenie informacji z poprzednich lat.

Muzyka w starożytnej Grecji pełniła bardzo ważną rolę w życiu publicznym, towarzyszyła również uroczystościom prywatnym i umilała spędzanie wolnego czasu.

Najciekawszymi instrumentami epoki starożytnej były instrumenty szarpane, takie jak: kitara, lira, harfa, magedis, monochord. Do instrumentów blaszanych zaliczyć można trąbę oraz  róg, a do dętych: aulos, flet oraz fletnia Pana.

Kolejną epoką, którą omawialiśmy pod kontem muzyki było średniowiecze. We wczesnym okresie średniowiecza muzyka służyła do chwały Boga. Najczęściej wykonywanym rodzajem śpiewu był chorał gregoriański, jednogłosowy śpiew liturgiczny. Najstarszą polską pieśnią religijną, która powstała w epoce średniowiecza jest „Bogurodzica".

LEKCJA MUZEALNA DLA 8 KLAS: EKSPERYMENTY Z PICASSEM

Dodano: 17.11.2023

Uczniowie z klasy 8m i 8mm uczestniczyli dzisiaj w lekcji muzealnej: Eksperymenty z Picassem.

Picasso lubił eksperymentować! Poszukiwał nowych rozwiązań zarówno w treści dzieła, jak i w jego formie. Stworzył nowy kierunek malarski – kubizm, który zrewolucjonizował sztukę. Od tej pory Picasso postrzegany był jako artysta nowatorski 

Tworzył nieprzerwanie przez całe życie, stosując różne style, techniki i materiały. W czasie zajęć, na wzór Picassa, poddaliśmy się wolnej ekspresji twórczej i stworzyliśmy prace inspirowane jego dokonaniami 

Zajęcia są realizowane na wystawie czasowej "Picasso" w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Wystawa realizowana jest z okazji 50. rocznicy śmierci artysty oraz objęcia przez Hiszpanię prezydencji Rady Unii Europejskiej.

CZYM JEST TOLERANCJA?

Dodano: 16.11.2023

16 listopada 2023 obchodziliśmy po raz drugi w naszej szkole Światowy Dzień Tolerancji. Obchody tego Święta zaczęliśmy już tydzień temu. Na lekcjach etyki uczniowie dowiedzieli się: czym jest tolerancja, jakie są jej rodzaje, co jest symbolem tolerancji oraz jak być tolerancyjnym na codzień.

Uczniowie (zwłaszcza klas młodszych) byli bardzo zainteresowani tą tematyką i problematyką.

Miejmy nadzieję, że wiedza zdobyta na temat tolerancji zostanie na długo w głowach naszych uczniów.

OPOWIEŚĆ "LALA. HISTORIA PEWNEGO CUDU"

Dodano: 16.11.2023

Klasa 3a i 3j wybrały się dzisiaj na spektakl „Lala. Historia pewnego cudu” w ramach 18. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania „Podaj dalej”.

LALA. HISTORIA PEWNEGO CUDU"
Beata Frankowska, Robert Lipka

Opowieść na podstawie autobiografii ocalałego z Holokaustu Romana Kenta "Jedynym wyjściem była odwaga" (Biblioteka Centrum Dialogu im M. Edelmana, Łódź, 2020) i książeczki dla dzieci „Mój pies Lala” tego samego autora. Historia niezwykłej przyjaźni chłopca i psa w trudnych czasach trafiła do opowiadaczki Beaty dzięki Marianowi Turskiemu, który był przyjacielem Romana Kenta ze szkolnej ławy i z łódzkiego getta. Według autora, „jest to opowieść o dzieciach i ich ukochanym psie, lecz przede wszystkim... w rozumieniu dziecka, którym byłem, historia Lali jest historią cudu".

Dzięki sile opowieści przeniesiemy się do przedwojennej Łodzi i będziemy przeżywać małe radosne przygody z Romkiem, jego rodzeństwem i Lalą. A kiedy przyjdzie trudny czas wojny, to Lala nauczy małego Romka, czym jest prawdziwa miłość i czym jest doświadczenie utraty. Gdy rodzina znajdzie się w getcie, Lala da małemu chłopcu nadzieję i siłę na przetrwanie. 

Dlatego, choć minęło już tyle lat od tamtych wydarzeń, Lala wciąż żyje w rodzinnej pamięci dzieci i wnuków Romana Kenta. Posłuchajcie jej historii i wy, by zagościła również w waszych sercach i przyniosła Wam wzruszenie i siłę, których wszyscy potrzebujemy.

Scenariusz i opowiadanie: Beata Frankowska
Muzyka (akordeon i śpiew): Robert Lipka

"MIĘDZY ŚWIATEM A ZAŚWIATEM" - SPEKTAKL NARRACYJNY Z MUZYKĄ NA ŻYWO

Dodano: 15.11.2023

Zerówkowicze wybrali się na spektakl "Między światem a zaświatem" w ramach 18. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania „Podaj dalej”.

"MIĘDZY ŚWIATEM A ZAŚWIATEM"

Katarzyna Jackowska-Enemuo, Mateusz Szemraj

Czym jest świat – to wszyscy wiemy. A czym jest zaświat? I gdzie on jest? Na ten temat tyle jest odpowiedzi, ile gwiazd na niebie. W tradycji zaświat nie jest jakimś oddalonym miejscem. Jest tuż obok, obecny, choć niewidzialny, oddzielony od naszego świata granicą cienką jak pajęcza nitka. Bramami do zaświata są ciemne źródła, stare drzewa i sny. I wiele jest istot, które tych bram strzegą, umieją je przekraczać i są naszymi przewodnikami. Wśród opowieści znajdzie się ta o Żmiju, strażniku źródła i jego trzech bardzo dziwnych pytaniach. A także o chłopcu, który musiał w środku zimy jechać za trzeci las po ziele, co w noc najciemniejszą świeci. O tym, się może zdarzyć, kiedy nakarmimy głodnego i zdrożonego wędrowca. Albo o Dziecku, które znalazło Drzewo – Drzewo Śniące Świat, i o dziewczynie, którą na tamten świat i z powrotem poprowadziła złota Pszczoła.

„Między Światem a Zaświatem“ to spektakl narracyjny, z muzyką na żywo, w którym jest miejsce i na zasłuchanie, i na wspólne śpiewanie, i na zgadywanie. 

Oparty jest na książce o tym samym tytule (tekst: Katarzyna Jackowska-Enemuo, obrazy: Nika Jaworowska-Duchlińska, wyd. Albus 2022), nagrodzonej w Plebiscycie Blogerów Lokomotywa i na cyklu podcastów dla II Programu Polskiego Radia.

Katarzyna Jackowska-Enemuo: opowieść, śpiew, akordeon, daf
Mateusz Szemraj: saz, oud, cymbały

"SŁOŃCE KOPERNIKA" W TEATRZE KAMIENICA

Dodano: 14.11.2023

Mikołaj Kopernik zatrzymał Słońce i ruszył Ziemię! 

Klasy 0-3 wybrały się do Teatr Kamienica na spektakl  "Słońce Kopernika". To niesamowita historia jednego z najsłynniejszych Polaków, człowieka, który zrewolucjonizował naukę i myślenie o wszechświecie.

"SŁOŃCE KOPERNIKA"
Autor: Jarosław Gmitrzuk
Reżyseria: Emilian Kamiński
Obsada: Jolanta Mrotek, Jan Naturski, Jarosław Gmitrzuk


Przebojowa dr Wenusecka i jej tajemniczy gość przewodniczyć Wam będą w kosmicznej eskapadzie, dzięki której osobiście poznacie wielkiego astronoma i co najważniejsze- przekonacie się, że niemożliwe nie istnieje. Na własne oczy zobaczycie, jak Mikołaj Kopernik zatrzymał Słońce i ruszył Ziemię. Gwarantujemy, że wszechświat jeszcze nigdy nie był tak blisko Ciebie, a Twoje kosmiczne marzenia będą na wyciągnięcie ręki. Międzygalaktyczna wiedza otworzy się przed Tobą, a przy okazji dowiesz się choćby tego, jak powstała... bułka z masłem. Świat ciekawostek, anegdot, wynalazków, nowych umiejętności i wiedzy czeka na Ciebie, a wszystko to podczas dobrej zabawy! 

Spektakl "Słońce Kopernika" to edukacyjno-muzyczna opowieść o życiu i marzeniach Mikołaja Kopernika. Lekki, wierszowany tekst, wesołe piosenki i atrakcyjne projekcje multimedialne przybliżą młodym Widzom skomplikowany świat nauki. 

WARSZTATY MUZYCZNE - OPOWIEŚCI RODZINNE DLA KLAS 5-6

Dodano: 13.11.2023

Dzisiejsze spotkanie było kontynuacją poprzednich zajęć muzycznych. Uczniowie klas 5-6 mieli za zadanie przygotować własne rodzinne historie i przedstawić je swoim koleżankom i kolegom. Jak się okazuje, to nie takie proste opowiadzieć w sposób ciekawy zabawną historię.

Spotkanie poprowadzili: 

Jarosław Kaczmarek - absolwent wydziału filologii polskiej UW, współzałożyciel Stowarzyszenia Grupa Studnia O. W swoich projektach artystycznych poszukuje „opowieści współczesnej” – zderzenia tradycyjnej formy opowiadania z tematami dzisiejszych czasów.

Gwidon Cybulski - muzyk multiinstrumentalista, wokalista, autor piosenek, pedagog. Jest założycielem i liderem zespołu Gadająca Tykwa, wykonującego muzykę autorską, inspirowaną etniczną muzyką kultur świata. Jest również członkiem i założycielem zespołów afro bluesowych.

Współpracuje ze stowarzyszeniem opowiadaczy "Studnia O" tworząc muzyczną oprawę do opowieści i spektakli narracyjno-muzycznych. Zajmuje się również działalnością muzyczno - edukacyjną, prowadząc warsztaty dla dzieci i dorosłych a także audycje muzyczne oraz zajęcia z muzykoterapii z osobami niepełnosprawnymi.

 

Warsztaty realizowane były w ramach projektu "Muzyczna podróż. Opowieści instrumentów 2023/24" wspieranego przez m.st. Warszawę.

"WARSZAWSCY GRIOCI. OPOWIEŚCI W RYTMIE BALAFONU I NGONI" - WARSZTATY MUZYCZNE DLA KLAS 4-6

Dodano: 09.11.2023

„Warszawscy Grioci. Opowieści w rytmie balafonu i ngoni"- opowiadanie historii rodzinnych w nawiązaniu do tradycji afrykańskich Griotów.

Spotkanie poprowadzili: 

Jarosław Kaczmarek - absolwent wydziału filologii polskiej UW, współzałożyciel Stowarzyszenia Grupa „Studnia O". W swoich projektach artystycznych poszukuje „opowieści współczesnej” – zderzenia tradycyjnej formy opowiadania z tematami dzisiejszych czasów.

Gwidon Cybulski - muzyk multiinstrumentalista, wokalista, autor piosenek, pedagog. Jest założycielem i liderem zespołu Gadająca Tykwa, wykonującego muzykę autorską, inspirowaną etniczną muzyką kultur świata. Jest również członkiem i założycielem zespołów afro bluesowych.

Współpracuje ze stowarzyszeniem opowiadaczy "Studnia O" tworząc muzyczną oprawę do opowieści i spektakli narracyjno-muzycznych. Zajmuje się również działalnością muzyczno - edukacyjną, prowadząc warsztaty dla dzieci i dorosłych a także audycje muzyczne oraz zajęcia z muzykoterapii z osobami niepełnosprawnymi.

 

Warsztaty realizowane były w ramach projektu "Muzyczna podróż. Opowieści instrumentów 2023/24" wspieranego przez m.st. Warszawę. 

LISTOPADOWY POKAZ FILMOWY DLA KLAS 1-3 W RAMACH NHEF

Dodano: 08.11.2023

„PATI I KLĄTWA POSEJDONA”, reż. D. Alaux / Francja / 2022 

Mieszkańcy portowego miasteczka Yolcos w starożytnej Grecji, wiodą spokojny żywot, dopóki nie spotyka ich gniew Posejdona, boga mórz, żeglarzy i rybaków. Na ratunek miastu przychodzą mysz Pati i kot Sam.

W Yolcos, pięknym i dobrze prosperującym mieście portowym starożytnej Grecji, życie toczy się spokojnie, aż do czasu gdy mieszkańcom zagraża gniew Posejdona. Młoda, żądna przygód mysz i kot, który ją adoptował, ruszają na pomoc staremu Jasonowi i jego Argonautom, próbując ocalić mieszkańców i miasto. To znacznie więcej niż pomocny gest, operacja ostatecznie doprowadzi ich do zmierzenia się z najniebezpieczniejszymi mitycznymi stworzeniami z mitologii i przezwyciężenia wielu niebezpieczeństw.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to odbywające się przez cały rok szkolny projekcje kinowe dla uczniów, realizowane w ramach cykli tematycznych, dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych.

STONOGA I SPÓŁKA – SPEKTAKL DLA DZIECI KLAS 0-3

Dodano: 06.11.2023

100-noga i spółka to interaktywne miniprzedstawienia dla dzieci. Spektakl ma formę teatralnego spotkania z dziećmi, opartego na wybranych fragmentach polskiej i światowej literatury dziecięcej (m. in. twórczości Jana Brzechwy, Bolesława Leśmiana, Katarzyny Żytomirskiej).

Skonstruowany jest w taki sposób, by uruchomić aktywność dzieci i włączyć je w akcję przedstawienia poprzez dialog, śpiew, wspólne muzykowanie na podstawowym poziomie (np. wygrywanie rytmu) i wspólne czynności (np. poszukiwanie zagubionego bohatera).


Reżyseria i scenografia: Dariusz Kunowski
Fundacja Sceny Lubelska 30/32

***

Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy do 2022 roku.

KLASY 4-6 NA SPEKTAKLU "ANIA Z ZIELONEGO WZGÓRZA" W TEATRZE KAMIENICA

Dodano: 06.11.2023

Ania, kultowa bohaterka powieści Lucy Maud Montgomery, zawitała do Teatru Kamienica! 

Ania Shirley, nastoletnia bohaterka powieści Lucy Maud Montgomery, romantyczna, osobliwa dziewczynka walcząca o swoje marzenia, roztaczająca wokół siebie wielką radość i miłość. Jej przygody od lat zachwycają, bawią i wzruszają czytelników.

Obsada: Olga Sarzyńska/Dominika Majewska/Martyna Bazychowska, Joanna Pach-Żbikowska, Joanna Węgrzynowska, Anna Zagórska, Witold Bieliński/Karol Stępkowski/Cezary Morawski.

Reżyseria: Karol Stępkowski

Więcej o spektaklu na stronie Teatru Kamienica: https://teatrkamienica.pl/pl/spektakle/26/ania-z-zielonego-wzgorza