Logo SKiE Szkoła Podstawowa nr 86 SKiE

Wydarzenia: Listopad 2013r

-

Dodano: 20.11.2013

Ogłoszenie wyników pleneru malarskiego

P114000228 listopada odbyło się ogłoszenie wyników pleneru malarskiego oraz fotograficznego, który w tym roku odbył się na Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku. Poziom zaprezentowanych prac był bardzo wysoki, dlatego wśród wyróżnionych młodych artystów znalazło się wielu uczniów. Autorzy najlepszych prac otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Wyróżnione prace, przedstawiające średniowieczną budowlę, już wkrótce będzie można podziwiać na wystawie w szkole.


Andrzejki

28 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Andrzejki.  Uczniowie klasy 3m przygotowali dla swoich koleżanek i kolegów z klas 0-3 wróżby, z których można było dowiedzieć się, co czeka nas w przyszłości. Natomiast uczniowie klas 5k oraz 6m przepowiadali przyszłość klasom 4-6. W magicznie udekorowanej sali gimnastycznej , która na ten dzień zamieniła się w zaczarowaną salę wróżb,  nie zabrakło tradycyjnego lania wosku czy też wróżby przepowiadającej imię drugiej połówki. 


Klasa 3i na lekcji w Muzeum Narodowym

27 listopada klasa 3i odwiedziła Muzeum Narodowe. Uczniowie wzięli udział w zajęciach poświęconych prawdziwej historii Świętego Mikołaja. Podczas lekcji można było uzyskać informacje gdzie i kiedy żył Święty oraz poznać najważniejsze wydarzenia z jego życia. Zwiedzanie zabytków z różnych epok stało się pretekstem do omówienia tradycji i obrzędów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się również jak w malarstwie przedstawiani są Trzej Królowie. Przyglądając się obrazom i rzeźbą trzecioklasiści zastanawiali się, jak historię Bożego Narodzenia ukazywali malarze i rzeźbiarze z różnych epok.


Obchody Światowego Dnia Filozofii

P1130980Filozofia uczy krytycznego myślenia, rozważa problemy współczesnego świata oraz odpowiada na pytania nurtujące ludzkość. W naszej szkole zajęcia filozofii są zawsze bardzo ciekawe, dlatego nie mogliśmy zapomnieć o Światowym Dniu Filozofii obchodzonym pod koniec listopada.W poniedziałek, 25.11, na sali gimnastycznej odbyła się lekcja, w której wzięli udział najwięksi filozofowie. W ich rolę wcielili się uczniowie klas starszych. Mogliśmy posłuchać o ideach m.in. Platona, Sokratesa, Talesa czy Pitagorasa. Święto bardzo nam się podobało, a zebraną publiczność uczniów klas 0-3 zachęciło  do zainteresowania się filozofią jako dyscypliną nauki. 


Klasa 4z na warsztatach "Piramida zdrowego żywienia"

Dnia 15  listopada kl.4z uczestniczyła w warsztatach pt. "Piramida Zdrowego Żywienia" poświęconych zasadom prawidłowego odżywiania, aktywności fizycznej i zdrowemu stylowi życia. Z uwagą słuchaliśmy, że nasze ciało składa się w tak dużej ilości z wody i powinniśmy wypijać jej od 1,5 do 2litrów dziennie, a sałata zielona jest  zielona dzięki chlorofilowi, który ma działanie bakteriobójcze, przyspiesza gojenie ran i pomaga pokonywać infekcje. Odkryliśmy, że mamy ogromne zdolności malarskie, kiedy mogliśmy zbudować własną piramidę zdrowia z wybranych produktów spożywczych. Otrzymaliśmy karty do samodzielnego uzupełniania i kolorowania oraz ciekawostkami zabawnie opracowanymi, które pomogły utrwalić zdobytą wiedzę. Po zajęciach udaliśmy się do Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich i zwiedziliśmy piękne zabytkowe komnaty. Ponieważ pogoda dopisała wracaliśmy spacerkiem po urokliwym Parku Łazienkowskim, spotkaliśmy wiewiórki, pawie i kaczki.


Szkolna Akademia Filmowa, klasy 4-6

Kolejne spotkanie w ramach Szkolnej Akademii Filmowej, które odbyło się 14 listopada, poświęcone było trudnemu, ale jednocześnie bardzo nam bliskiemu tematowi dorastania. Projekcja filmu "Krokodyle z przedmieścia" poprzedzona była prelekcją poruszającą kwestie trudnych wyborów nastolatka. Film opowiadał historię prawdziwej przyjaźni, pokazywał jak zachować własne zdanie, być z siebie dumnym, a jednocześnie potrafić dostrzec to, co w innych dobre i wartościowe. Historia niepełnosprawnego chłopca, który w gronie rówieśników odnajduje prawdziwych przyjaciół bardzo nam się spodobała.


Szkolna Akademia Filmowa, klasy 0-3

Co zrobić, aby nieruchomy obraz zaczął się poruszać? Jak wygląda taśma filmowa? Z czego składa się film? Jak działa stary projektor? Na te oraz inne pytania uczniowie klas 0-3 szukali odpowiedzi podczas drugiego już spotkania Szkolnej Akademii Filmowej, które odbyło się 13 listopada w kinie "Wisła". Podczas zajęć odbyła się projekcja filmu króla komedii, Charlesa Chaplina "Pieskie życie". Pochodzący z 1918 roku film bardzo różnił się od współczesnego kina, dlatego dla młodej publiczności wydał się niezwykle zabawny i ciekawy. 


Święto Niepodległości w naszej szkole

Z okazji Święta Niepodległości w naszej szkole został zorganizowany konkurs, którego temat brzmiał: "Za co kocham Polskę?". Uczniowie stworzyli ciekawe prace przedstawiające morze, góry, ważne wydarzenia historyczne oraz osoby, które w szczególności zasłużyły się dla naszego kraju.

Prace można było podziwiać tuż przed wejściem do szkoły. Uczniowie wyróżnionych projektów otrzymali biało-czerwone lizaki w kształcie flagi narodowej. Podczas spotkania podsumowującego konkurs mieliśmy okazję przeprowadzić wywiad z Polską- przebrana w biało-czerwony strój uczennica odpowiadała na pytania dotyczące naszej ojczyzny.


"Jak zostałem powstańcem?" - lekcja klas drugich w Muzeum Powstania Warszawskiego

7 listopada uczniowie klasy 2a oraz 2j wybrali się do Muzeum Powstania Warszawskiego na lekcję "Jak zostałem Powstańcem?".

Dowiedzieliśmy się, że niewiele starsi od nas harcerze pełnili podczas powstania ważne funkcje- obsługiwali pocztę, byli sanitariuszami i sanitariuszkami, przenosili meldunki i zaopatrzenie. Drugoklasistom bardzo zaimponowała odwaga małych powstańców. Lekcji towarzyszyło zwiedzanie muzeum oraz zajęcia plastyczne.


Klasa 1j na zajęciach w poświęconych książce

7 listopada klasa 1j odwiedziła Empik, gdzie wzięła udział w zajęciach przedstawiających trudny proces tworzenia książek.

Uczniowie mogli również posłuchać opowieści czytanej specjalnie dla nich.

Następnie uczyli się jak rozpoznawać różne typy książek. Podczas zajęć wzięli udział w konkursach, których tematem była oczywiście. książka.


Klasa "O" m na przedstawieniu w Teatrze Guliwer

"Stoi na stacji lokomotywa"- to przedstawienie, które 7 listopada w Teatrze "Guliwer" obejrzała klasa "O"m. Poezja Juliana Tuwima  bardzo spodobała się najmłodszym odbiorcom. Wiersze przedstawione zostały poprzez wizualizację teatralną oraz urozmaicone oryginalną muzyką.  Ciekawe kostiumy aktorów były dodatkową atrakcją, a tematyka wierszy wielokrotnie rozśmieszyła zebraną publiczność.


Lekcja przyrody w ZOO

wycieczka-zoo 6m, 4z 017W czwartek, 7 listopada, uczniowie klas 4z oraz 6m wzięli udział w warsztatach, których tematem były bezkręgowce.

Poznawaliśmy zwyczaje świerszczy, karaczanów,  krabów, szarańczy, żuków, patyczaków, krocionogów, a nawet pająka ptasznika. Jako że Zoo jest miejscem, gdzie można miło spędzić czas poznając życie zwierząt, po lekcji udaliśmy się na poznawczo - naukowy spacer, przyjrzeliśmy się orangutanom, gorylom, niedźwiedziom i ptakom... Na pewno jeszcze tu wrócimy:)

 


Samba w naszej szkole

4 listopada gościliśmy w naszej szkole zespół Sambalanga. Muzycy, wśród których znaleźli się Eric Folly, Maciej Szczyciński, Leo Vilhena oraz Mikołaj Wielecki zagrali tradycyjną sambę (pagode, partido alto, enredo), która bardzo spodobała się zebranej publiczności.

Nie tylko wsłuchaliśmy się w żywy rytm muzyki, ale również aktywnie uczestniczyliśmy w zabawach towarzyszących koncertowi.  Mogliśmy również przyjrzeć się egzotycznym instrumentom, dzięki którym samba ma wyjątkowy rytm i energię.


Klasa 3 m na lekcji w Muzeum Powstania Warszawskiego

muzeum powstania warszawskiego 007W poniedziałek 4 listopada uczniowie klas szóstych uczestniczyli w lekcji w Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas zajęć uczniowie szukali odpowiedzi na pytania: kim byli Powstańcy, co przeżywali, czym było tajne nauczanie i jak funkcjonowało.

Podczas wykonywania zadań wykorzystany  został materiał źródłowy- zdjęcia z okresu Powstania. Interpretacja zdjęć ukazała problemy codzienne powstańców. Uczniowie zastanawiali się, co mogło cieszyć mieszkańców Warszawy latem 1944 roku oraz jak radzili sobie z trudnościami.