Logo SKiE Szkoła Podstawowa nr 86 SKiE

Wydarzenia

LUTOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8

Dodano: 20.02.2024

CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8
Wielka klasyka cz.1

Pierwszą część spotkania poprowadziła pani Beata Chwedorzewska pokazując nam polski dramat kostiumowy „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy z 1999 roku na motywach poematu Adama Mickiewicza. W filmie wystąpiła plejada znakomitych aktorów, takich jak: Andrzej Seweryn, Michał Żebrowski, Daniel Olbrychski, Grażyna Szapołowska czy Jerzy Trela.

Film zdobył sześć Złotych Orłów oraz trzy Złote Kaczki. Był także polskim kandydatem do Oscara w kategorii najpspzy film nieanglojęzyczny.

Muzykę do do filmu skomponował Wojciech Kilar, jeszcze przed zdjęciami do filmu. Jak przyznał Andrzej Wajda, film był kręcony do gotowej już muzyki. Polonez Kilara, napisany w ciągu jednego tygodnia przyniósł filmowi niebywałą sławę.

 

Drugą część spotkania, muzyczną poprowadziła pani Marta Kornowicz, która przybliżyła nam życie i twórczość wspomnianego już wcześniej kompozytora, Wojciecha Kilara.

Kilar zadebiutował w końcu lat pięćdziesiątych, biorąc udział w pierwszych edycjach festiwalu Warszawska Jesień. W 1960 za odę Béla Bartók in memoriam otrzymał nagrodę Fundacji L. Boulanger w Bostonie.

Od początku lat sześćdziesiątych, m.in. wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Góreckim, współtworzył nową polską szkołę awangardową oraz nowy kierunek we współczesnej muzyce.

W połowie lat siedemdziesiątych Kilar zmienił swój styl muzyczny, zaczął nawiązywać do tradycji, inspirując się muzyką ludową i religijną.

To jeden z najwybitniejszych kompozytorów muzyki filmowej. Napisał muzykę do ponad 130 filmów. Współpracował z wieloma reżyserami: Andrzejem Wajdą, Kazimierzem Kutzem, Krzysztofem Zanussim, Krzysztofem Kieślowskim, Stanisławem Różewiczem, Wojciechem Hasem, Tadeuszem Konwickim, Markiem Piwowskim, Romanem Polańskim, Francisem Fordem Coppolą.

W 1999 roku otrzymał propozycję od reżysera Petera Jacksona na napisanie muzyki do filmu Władca Pierścieni. Kompozytor początkowo się zgodził, ale ostatecznie do współpracy nie doszło.

Za muzykę do filmu „Pianista” Romana Polańskiego Wojciech Kilar nagrodzony został Cezarem, nagrodą francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej.

WOLONTARIUSZE SKiE Z WIZYTĄ W AZYLU POD PSIM ANIOŁEM

Dodano: 19.02.2024

Razem z Uczniami z 8 klasy w ramach wolontariatu pojechaliśmy z prezentami (kupionymi za zebrane pieniądze w ramach wolontariatu) do Fundacji Azylu pod Psim Aniołem. Pogoda była piękna, więc z przyjemnością poszliśmy z psami na dłuuuuugi niedzielny spacer.

To wielka radość, że mogliśmy wspólnie pomóc kochanym czworonogom!

LUTOWY POKAZ FILMOWY DLA KLAS 1-3 W RAMACH NHEF/ KINO WISŁA

Dodano: 16.02.2024

WIKING TAPPI - ZESTAW 3
reż. A. P. Morawski, T. Moult–Milewska, M. Kur, M. Cholerek, E. Borysewicz, M. Podolec, K. Zamarło, Ł. Kacprowicz, M. Graj / Polska / 2018 / animowany /

Serial animowany Wiking Tappi, to projekt będący adaptacją książek autorstwa Marcin Mortki, które są niezwykle popularne zarówno w Polsce jak i za granicą.

Wiking Tappi to seria opowieści o dzielnym, dobrodusznym wikingu i jego przyjaciołach, które dzieją się w magicznym świecie rodem z folkloru skandynawskiego. Obok Tappiego i jego nieodłącznego druha, psotnego renifera Chichotka, widz ma okazję poznać chociażby wiedźmę Skrzypichę, trolla Gburka, elfkę Świetliczkę, kruka Paplaka, a ponadto smoki, olbrzymy, skrzaty i wiele innych baśniowych postaci. 

Jak to w bajkach bywa, są one zarówno dobre, jak i złe, ale nawet te, które z początku wydają się czarnymi bohaterami, dzięki pomysłowości Tappiego wkrótce dołączają do grona jego przyjaciół. W ten oto sposób bajki pokazują, że w każdym tkwi dobro, trzeba jedynie umieć je odnaleźć.

STYCZNIOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 0-3

Dodano: 29.01.2024

Muzyka i taniec epoki renesansu to temat styczniowego spotkania w ramach Centrum Kultury dla najmłodszych klas.
Pani Marta Kornowicz opowiedziała o najważniejszych renesansowych instrumentach - organach, fletach, kobzach, renesansowych gitarach, lutniach czy lirze korbowej, które mogliśmy zobaczyć i posłuchać. Oto przykłady muzyczne z wykorzystaniem tych instrumentów:

Muzyka Polskiego Renesansu - zespoł Fistulatores et Tubicinatores Varsovienses

Renaissance Music in a Castle. Ancient Music in the Loire Valley

Altarello I del Manuscrito de Londres. Artefactum

Mówiąc o muzyce nie mogliśmy nie wspomnieć o tańcu. Galiarda to renesansowy taniec dworski, forma muzyczna późnego renesansu i baroku.

Tourdillon, gagliarda e volta