Logo SKiE Szkoła Podstawowa nr 86 SKiE

Wydarzenia

-

Dodano: 21.02.2014

"Szafa"- Szkolna Akademia Filmowa

10 oraz 11 lutego odbyły się kolejne spotkania w ramach Szkolnej Akademii Filmowej "Szafa". Zapoznaliśmy się z wartościowymi filmami reprezentującymi wysoki poziom artystyczny oraz utrzymanymi w magicznym klimacie kina. Tym razem spotkania poświęcone były problemowi wyobcowania i samotności. Zastanawialiśmy się, jak bardzo we współczesnym, coraz bardziej zunifikowanym świecie potrzebna jest oryginalność i twórcza wyobraźnia. Wyróżnianie się na tle tłumu często prowadzi do poczucia wyobcowania i samotności. Czy warto w takim razie pozostawać sobą? Po prelekcji oraz pokazie filmu, który bardzo spodobał się zebranej publiczności, wróciliśmy do szkoły zastanawiając się nad prezentowanym tematem.


Bal karnawałowy "W średniowiecznym zamku"

P11408904 lutego odbył się w naszej szkole Bal Karnawałowy, podczas którego przenieśliśmy się w czasy średniowiecza. Nasza sala gimnastyczna zamieniła się w średniowieczny zamek przystrojony motywami charakterystycznymi dla epoki. Na ścianach mogliśmy podziwiać średniowieczne stroje, tarcze herbowe oraz różnorodne motywy charakterystyczne dla tego okresu. Na bal przyszliśmy przebrani za przedstawicieli epoki- na sali balowej zebrali się rycerze, królowie i królowe, mnisi oraz mieszczanie i chłopi. Wśród uczestników balu pojawił się prawdziwy rycerz, który nie tylko zdradził tajniki średniowiecznego życia, ale również zaprezentował uzbrojenie sprzed wieków. Wspaniała zbroja zrobiła na nas duże wrażenie. Podczas balu odbyła się prezentacja tańców średniowiecznych. Przy muzyce z epoki mogliśmy wypróbować nowo poznane kroki. Na zakończenie balu wzięliśmy udział w konkursach i zabawach, które towarzyszyły mieszkańcom średniowiecznej Europy. Dużą atrakcją balu okazał się stół pełen smakołyków, wśród których największą popularność zdobyła fontanna z czekolady!

-

Dodano: 30.01.2014

"Szafa"- Szkolna Akademia Filmowa

17 stycznia uczniowie klas młodszych oraz 10 stycznia uczniowie klas 4-6 wzięli udział w Szkolnej Akademii Filmowej. Podczas spotkania obejrzeliśmy filmy, które omawiały tematy pozwalające zrozumieć siebie i otaczający nas świat. Spotkanie poprzedzone było prelekcją, podczas której  udało nam się również przyswoić dużą porcję wiedzy wymaganej w szkole.

-

Dodano: 30.12.2013

Pan Wilson na lekcji klas trzecich

W dniu 18.12.2013r. klasy trzecie gościły na lekcji języka angielskiego pana Wilsona. Podczas tej lekcji uczniowie zadawali panu pytania ( o pracę, o ulubiony kolor, o wiek itp.) oraz zagadki o zwierzętach. Prowadzący przygotował dla dzieci także kilka atrakcjim.in. czytanie opowiadania, zagadki oraz  pogawędkę o ulubionych zwierzątkach. Było to nowe, inspirujące doświadczenie, ponieważ była to pierwsza tego typu lekcja. Większość uczniów była zaangażowana w lekcję i śmiało zadawała pytania w języku angielskim. Na koniec zajęć dzieci zaśpiewały piosenkę Feliz Navidad, co bardzo ucieszyło i zaskoczyło prowadzącego, gdyż piosenka jest śpiewana w dwóch językach: hiszpańskim oraz angielskim, czyli w językach którymi porozumiewa się pan Wilson na co dzień.


Klasy młodsze na spektaklu "HOPS OTO DROPS"

W przedświątecznym tygodniu uczniowie klas 0-3 obejrzeli spektakl "Hops oto Drops"- wierszowane opowiadanie Jana Brzechwy.. Bohaterem historii jest Drops, który opuszcza dom rodzinny i wyrusza w podróż po świecie.  Po drodze tworzy trupę teatralną składającą się z bociana, wiewiórki, ślimaka, myszki i stonogi. Grupa odnosi wielki sukces! Młodej publiczności bardzo spodobała się historia, która opowiada o tym, że życie daje różne możliwości i należy działać, a nie poddawać się.


Szkolna Wigilia

P1140353W dniach 17 i 18 grudnia spotkaliśmy się  w gronie uczniów, rodziców,  nauczycieli  i przyjaciół naszej szkoły.O godzinie 17.00 wszyscy goście zebrani na sali gimnastycznej usłyszeli wyjątkowy koncert. Każda z klas przygotowała przepiękną staropolską kolędę lub zaśpiewała w języku łacińskim. Wśród zaprezentowanych utworów znalazły się m.in.: "Adeste Fideles", "Puer Natus in Bethlehem", "Zdrów Bądź, Królu Anielski" i "Bogurodzica". Cudowne wykonanie wprowadziło zebraną publiczność w świąteczny nastrój. Następnie odbył się kiermasz pięknie udekorowanych przez uczniów domków z piernika. Dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na bal szkolny, który odbędzie się w lutym. Po uroczystej części szkolnej wigilii spotkaliśmy się przy wspólnym stole, gdzie na wszystkich czekał świąteczny poczęstunek. Każdy uczeń otrzymał świąteczny pierniczek ze swoim imieniem. W świątecznej atmosferze złożyliśmy sobie życzenie i zatopiliśmy się w miłej rozmowie. 


"Tajemnica Wigilijna"- spektakl w Teatrze Guliwer

12 grudnia uczniowie klas 0m, 1j, 2a, 2j oraz 3i obejrzeli w Teatrze Guliwer spektakl "Tajemnica Wigilijna"- opowieść, której tematem jest odwieczna walka dobra ze złem. Główny bohater spotyka w dzień Wigilii Anioły, które schodzą z nieba, aby przywrócić na ziemi rozgwieżdżone niebo. Publiczność żywo zaangażowała się w pomoc Aniołom przy wykonaniu ich zadaniach. Po zakończonej pracy Anioły odleciały, jednak jeden z nich  został na ziemi, ponieważ bardzo chciał poznać ludzi i przeżyć z nimi Święta Bożego Narodzenia. Podczas tego pobytu bohaterowie przedstawienia przeżywają przygody i wiele komicznych sytuacji. W rezultacie tych nieporozumień Anioł musi wracać do nieba, a po głównego bohatera, Jana Niebieskiego, przychodzi diabeł. Na szczęście publiczności udało się uratować bohatera poprzez wypowiedzenie magicznego zaklęcia. Przybycie Świętego Mikołaja zakończyło spektakl i było dla wszystkich wspaniałą niespodzianką. 


Wewnątrzszkolne eliminacje do konkursu piosenki "Act and sing in winter" w języku angielskim

11 grudnia odbyły się w naszej szkole eliminacje do konkursu "Act and Sing in Winter". Zadaniem uczestników było zaśpiewanie piosenki lub odegranie krótkiej scenki w języku angielskim. Tematyka prezentacji była bardzo różnorodna. Ocenie podlegała oryginalność, poprawność językowa, poziom artystyczny występu oraz zgodność z zasadami konkursu. Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się w najbliższą środę.


Dekoracje świąteczne

Tradycyjnie już na początku grudnia naszą szkołę ozdobiły dekoracje świąteczne. Na korytarzu stanęła piękna choinka na której pojawiły się ozdoby własnoręcznie zrobione przez uczniów wszystkich klas. Różnobarwne dekoracje sprawiły, że nasza choinka przybrała bardzo radosny wygląd. Klasy ozdabiały domki z piernika oraz wykonały pierniczki i ozdoby na kiermasz świąteczny. W każdej z klas znalazła się dekoracja, co wprowadziło naszą szkołę w świąteczną atmosferę.


Świąteczna zbiórka prezentów dla dzieci z Ośrodka Wsparcia Dziecka i Rodziny

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, kiedy pomagamy innym. Tradycyjnie już w naszej szkole została zorganizowana świąteczna zbiórka prezentów dla dzieci z Ośrodka Wsparcia Dziecka i Rodziny. W akcję zaangażowali się uczniowie wszystkich klas, rodzice i nauczyciele. Zebrane upominki zostały dostarczone 6 grudnia przez uczniów klasy 4z i wychowawcę. Za pomoc w zbiórce prezentów z okazji mikołajek uczniowie otrzymali podziękowanie z przesłaniem: "Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest. Nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi".


Klasy szóste na spektaklu "Mały Książę" w Teatrze Roma

5 grudnia uczniowie klasy 6a oraz 6m wybrali się do Teatru Roma na przedstawienie "Mały Książe". Szóstoklasiści poznali historię chłopca z małej planety- opowieść wypełnioną mądrymi refleksjami nad otaczającym nas światem uczuć, poruszającą bardzo ważne dla każdego nastolatka problemy: przyjaźni i miłości. Historia Małego Księcia przypomniała nam również, że wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi.

Poruszane tematy zostały przedstawione w bardzo ciekawy sposób, na scenie nie zabrakło tańca i piosenki. Szóstoklasistom spektakl bardzo się spodobał i niewątpliwie skłonił do refleksji. 


Konkurs piosenki francuskiej

W dniu 3 grudnia 2013 odbyły się eliminacje do konkursu piosenki francuskiej.  Jury  miało za zadanie wyłonić  z licznego grona kandydatów  najlepszego wykonawcę. Nasi młodzi  miłośnicy piosenki francuskiej zaprezentowali  cały wachlarz utworów, poczynając od melodyjnych wyliczanek poprzez piosenki młodzieżowe, sięgając po utwory klasyczne Edith Piaf. Po wykonaniu utworu został nagrodzony gromkimi brawami . Następnie na wszystkich czekały francuskie ciasteczka i cukierki z napisem MERCI. Po wysłuchaniu wszystkich wykonawców jury przystąpiło do burzliwych obrad,  w wyniku których jednogłośnie została wyłoniona laureatka naszego konkursu oraz wyróżnienia. Wyniki zostały ogłoszone w czwartek. Jury wręczyło laurki z wyróżnieniami następującym uczniom: Daria z kl. III m, Antoni , Maurycy oraz Lidia z kl. 5k. Nagrodę główną otrzymała Milena z kl. 6a. Tym samym została zakwalifikowana do międzydzielnicowego Konkursu Piosenki Frankofońskiej, organizowanego przez Dom Kultury Bemowo. W ramach nagrody Milena otrzymała symboliczną, ręcznie wykonaną wieżę Eiffel 'a. Serdecznie gratulujemy!

-

Dodano: 20.11.2013

Ogłoszenie wyników pleneru malarskiego

P114000228 listopada odbyło się ogłoszenie wyników pleneru malarskiego oraz fotograficznego, który w tym roku odbył się na Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku. Poziom zaprezentowanych prac był bardzo wysoki, dlatego wśród wyróżnionych młodych artystów znalazło się wielu uczniów. Autorzy najlepszych prac otrzymali dyplomy oraz drobne upominki. Wyróżnione prace, przedstawiające średniowieczną budowlę, już wkrótce będzie można podziwiać na wystawie w szkole.


Andrzejki

28 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Andrzejki.  Uczniowie klasy 3m przygotowali dla swoich koleżanek i kolegów z klas 0-3 wróżby, z których można było dowiedzieć się, co czeka nas w przyszłości. Natomiast uczniowie klas 5k oraz 6m przepowiadali przyszłość klasom 4-6. W magicznie udekorowanej sali gimnastycznej , która na ten dzień zamieniła się w zaczarowaną salę wróżb,  nie zabrakło tradycyjnego lania wosku czy też wróżby przepowiadającej imię drugiej połówki. 


Klasa 3i na lekcji w Muzeum Narodowym

27 listopada klasa 3i odwiedziła Muzeum Narodowe. Uczniowie wzięli udział w zajęciach poświęconych prawdziwej historii Świętego Mikołaja. Podczas lekcji można było uzyskać informacje gdzie i kiedy żył Święty oraz poznać najważniejsze wydarzenia z jego życia. Zwiedzanie zabytków z różnych epok stało się pretekstem do omówienia tradycji i obrzędów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się również jak w malarstwie przedstawiani są Trzej Królowie. Przyglądając się obrazom i rzeźbą trzecioklasiści zastanawiali się, jak historię Bożego Narodzenia ukazywali malarze i rzeźbiarze z różnych epok.


Obchody Światowego Dnia Filozofii

P1130980Filozofia uczy krytycznego myślenia, rozważa problemy współczesnego świata oraz odpowiada na pytania nurtujące ludzkość. W naszej szkole zajęcia filozofii są zawsze bardzo ciekawe, dlatego nie mogliśmy zapomnieć o Światowym Dniu Filozofii obchodzonym pod koniec listopada.W poniedziałek, 25.11, na sali gimnastycznej odbyła się lekcja, w której wzięli udział najwięksi filozofowie. W ich rolę wcielili się uczniowie klas starszych. Mogliśmy posłuchać o ideach m.in. Platona, Sokratesa, Talesa czy Pitagorasa. Święto bardzo nam się podobało, a zebraną publiczność uczniów klas 0-3 zachęciło  do zainteresowania się filozofią jako dyscypliną nauki. 


Klasa 4z na warsztatach "Piramida zdrowego żywienia"

Dnia 15  listopada kl.4z uczestniczyła w warsztatach pt. "Piramida Zdrowego Żywienia" poświęconych zasadom prawidłowego odżywiania, aktywności fizycznej i zdrowemu stylowi życia. Z uwagą słuchaliśmy, że nasze ciało składa się w tak dużej ilości z wody i powinniśmy wypijać jej od 1,5 do 2litrów dziennie, a sałata zielona jest  zielona dzięki chlorofilowi, który ma działanie bakteriobójcze, przyspiesza gojenie ran i pomaga pokonywać infekcje. Odkryliśmy, że mamy ogromne zdolności malarskie, kiedy mogliśmy zbudować własną piramidę zdrowia z wybranych produktów spożywczych. Otrzymaliśmy karty do samodzielnego uzupełniania i kolorowania oraz ciekawostkami zabawnie opracowanymi, które pomogły utrwalić zdobytą wiedzę. Po zajęciach udaliśmy się do Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich i zwiedziliśmy piękne zabytkowe komnaty. Ponieważ pogoda dopisała wracaliśmy spacerkiem po urokliwym Parku Łazienkowskim, spotkaliśmy wiewiórki, pawie i kaczki.


Szkolna Akademia Filmowa, klasy 4-6

Kolejne spotkanie w ramach Szkolnej Akademii Filmowej, które odbyło się 14 listopada, poświęcone było trudnemu, ale jednocześnie bardzo nam bliskiemu tematowi dorastania. Projekcja filmu "Krokodyle z przedmieścia" poprzedzona była prelekcją poruszającą kwestie trudnych wyborów nastolatka. Film opowiadał historię prawdziwej przyjaźni, pokazywał jak zachować własne zdanie, być z siebie dumnym, a jednocześnie potrafić dostrzec to, co w innych dobre i wartościowe. Historia niepełnosprawnego chłopca, który w gronie rówieśników odnajduje prawdziwych przyjaciół bardzo nam się spodobała.


Szkolna Akademia Filmowa, klasy 0-3

Co zrobić, aby nieruchomy obraz zaczął się poruszać? Jak wygląda taśma filmowa? Z czego składa się film? Jak działa stary projektor? Na te oraz inne pytania uczniowie klas 0-3 szukali odpowiedzi podczas drugiego już spotkania Szkolnej Akademii Filmowej, które odbyło się 13 listopada w kinie "Wisła". Podczas zajęć odbyła się projekcja filmu króla komedii, Charlesa Chaplina "Pieskie życie". Pochodzący z 1918 roku film bardzo różnił się od współczesnego kina, dlatego dla młodej publiczności wydał się niezwykle zabawny i ciekawy. 


Święto Niepodległości w naszej szkole

Z okazji Święta Niepodległości w naszej szkole został zorganizowany konkurs, którego temat brzmiał: "Za co kocham Polskę?". Uczniowie stworzyli ciekawe prace przedstawiające morze, góry, ważne wydarzenia historyczne oraz osoby, które w szczególności zasłużyły się dla naszego kraju.

Prace można było podziwiać tuż przed wejściem do szkoły. Uczniowie wyróżnionych projektów otrzymali biało-czerwone lizaki w kształcie flagi narodowej. Podczas spotkania podsumowującego konkurs mieliśmy okazję przeprowadzić wywiad z Polską- przebrana w biało-czerwony strój uczennica odpowiadała na pytania dotyczące naszej ojczyzny.


"Jak zostałem powstańcem?" - lekcja klas drugich w Muzeum Powstania Warszawskiego

7 listopada uczniowie klasy 2a oraz 2j wybrali się do Muzeum Powstania Warszawskiego na lekcję "Jak zostałem Powstańcem?".

Dowiedzieliśmy się, że niewiele starsi od nas harcerze pełnili podczas powstania ważne funkcje- obsługiwali pocztę, byli sanitariuszami i sanitariuszkami, przenosili meldunki i zaopatrzenie. Drugoklasistom bardzo zaimponowała odwaga małych powstańców. Lekcji towarzyszyło zwiedzanie muzeum oraz zajęcia plastyczne.


Klasa 1j na zajęciach w poświęconych książce

7 listopada klasa 1j odwiedziła Empik, gdzie wzięła udział w zajęciach przedstawiających trudny proces tworzenia książek.

Uczniowie mogli również posłuchać opowieści czytanej specjalnie dla nich.

Następnie uczyli się jak rozpoznawać różne typy książek. Podczas zajęć wzięli udział w konkursach, których tematem była oczywiście. książka.


Klasa "O" m na przedstawieniu w Teatrze Guliwer

"Stoi na stacji lokomotywa"- to przedstawienie, które 7 listopada w Teatrze "Guliwer" obejrzała klasa "O"m. Poezja Juliana Tuwima  bardzo spodobała się najmłodszym odbiorcom. Wiersze przedstawione zostały poprzez wizualizację teatralną oraz urozmaicone oryginalną muzyką.  Ciekawe kostiumy aktorów były dodatkową atrakcją, a tematyka wierszy wielokrotnie rozśmieszyła zebraną publiczność.


Lekcja przyrody w ZOO

wycieczka-zoo 6m, 4z 017W czwartek, 7 listopada, uczniowie klas 4z oraz 6m wzięli udział w warsztatach, których tematem były bezkręgowce.

Poznawaliśmy zwyczaje świerszczy, karaczanów,  krabów, szarańczy, żuków, patyczaków, krocionogów, a nawet pająka ptasznika. Jako że Zoo jest miejscem, gdzie można miło spędzić czas poznając życie zwierząt, po lekcji udaliśmy się na poznawczo - naukowy spacer, przyjrzeliśmy się orangutanom, gorylom, niedźwiedziom i ptakom... Na pewno jeszcze tu wrócimy:)

 


Samba w naszej szkole

4 listopada gościliśmy w naszej szkole zespół Sambalanga. Muzycy, wśród których znaleźli się Eric Folly, Maciej Szczyciński, Leo Vilhena oraz Mikołaj Wielecki zagrali tradycyjną sambę (pagode, partido alto, enredo), która bardzo spodobała się zebranej publiczności.

Nie tylko wsłuchaliśmy się w żywy rytm muzyki, ale również aktywnie uczestniczyliśmy w zabawach towarzyszących koncertowi.  Mogliśmy również przyjrzeć się egzotycznym instrumentom, dzięki którym samba ma wyjątkowy rytm i energię.


Klasa 3 m na lekcji w Muzeum Powstania Warszawskiego

muzeum powstania warszawskiego 007W poniedziałek 4 listopada uczniowie klas szóstych uczestniczyli w lekcji w Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas zajęć uczniowie szukali odpowiedzi na pytania: kim byli Powstańcy, co przeżywali, czym było tajne nauczanie i jak funkcjonowało.

Podczas wykonywania zadań wykorzystany  został materiał źródłowy- zdjęcia z okresu Powstania. Interpretacja zdjęć ukazała problemy codzienne powstańców. Uczniowie zastanawiali się, co mogło cieszyć mieszkańców Warszawy latem 1944 roku oraz jak radzili sobie z trudnościami.