Logo SKiE Szkoła Podstawowa nr 86 SKiE

Wydarzenia

Odyseja-finały

Dodano: 18.06.2014

MISTRZOWIE POLSKI Z NASZEJ SZKOŁY NA ŚWIATOWYCH FINAŁACH ODYSEI UMYSŁU

 

Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły odnieśli sukces w konkursie kreatywnego myślenia "Odyseja Umysłu", zdobywając tytuł Mistrzów Polski. Specjalizująca się w twórczym rozwiązywaniu problemów drużyna SKiE w dniach 28.05-31.05 reprezentowała Polskę na Finałach Światowych konkursu na Uniwersytecie Iowa w Ames w Stanach Zjednoczonych. Podczas pobytu na campusie uniwersyteckim grupa Odyseuszy współzawodniczyła z drużynami z całego świata. Czas wypełniony był nie tylko ciężką pracą, ale udało nam się również skorzystać z wielu atrakcji przygotowanych specalnie na 35 Finał Odysei Umysłu. Pierwszego dnia pobytu reprezentowaliśmy Polskę na Ceremonii Otwarcia, podziwiając pokaz laserów oraz poznawaliśmy Odyseuszy z różnych stron świata. W wolnym czasie, którego niestety nie było zbyt wiele, kibicowaliśmy innym drużynom, wśród których znalazła się nasza drużyna kumpelska z Nowego Jorku. Wszyscy zaangażowani byliśmy w wymianę międzynarodowych pinsów. Drugiego dnia zmagaliśmy się z problemem spontanicznym, natomiast dzień trzeci dostarczył wiele przeżyć związanych z naszym występem. Sędziom bardzo spodobała się kreatywna fabuła naszego przedstawienia. Podczas Ceremonii Zamknięcia, która kończyła zmagania ponad 800 zespołów nie zabrakło emocji. Po ceremonii bawiliśmy się na imprezach integracyjnych, gdzie mogliśmy pożegnać się z nowymi przyjaciółmi z Nowego Jorku. W niedzielę, 1 czerwca, pożegnaliśmy Ames i wyruszyliśmy na podbój Chicago. Dopisywała nam piękna pogoda, dzięki czemu udało nam się zwiedzić wszystkie zaplanowane atrakcje Wietrznego Miasta. Odyseja Umysłu dla każdego z nas była wielką przygodą. Wymagała poświęcenia, dużych nakładów pracy i wytrwałości, ale przyniosła nam dużo satysfakcji, a nauka kreatywnego myślenia pomaga nam w tworzeniu innych projektów. Jesteśmy dumni, że mogliśmy reprezentować Polskę oraz Szkołę na arenie międzynarodowej. Naszą przygodę dokumentowaliśmy na bieżąco, tworząc bloga http://odysejaskie.blogspot.com/  .

Odyseja

Dodano: 18.05.2014

UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY MISTRZAMI POLSKI W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE "ODYSEJA UMYSŁU"

ODYSEJA UMYSŁU to konkurs twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych- czyli takich, które można rozwiązać na wiele sposobów. Odyseusze pracują w drużynach, a ich pracę organizuje trener. Jesienią każdego roku drużyny rozpoczynają pracę, podczas której projektują oraz udoskonalają rozwiązanie wybranego problemu.  Samodzielnie decydują jak zaprezentować swój pomysł podczas 8-minutowej prezentacji, którą przedstawią sędziom i publiczności. Podczas konkursu zespół musi zmierzyć się także z Problemem Spontanicznym- niepowtarzalnym zadaniem-niespodzianką. Grupa Odyseuszy z naszej szkoły zakwalifikowała się do etapu ogólnopolskiego konkursu, który odbył się w Gdańsku w dniach 29-30.03. Po wyczerpujących zmaganiach drużyna z naszej szkoły zwyciężyła konkurs i otrzymała tytuł MISTRZA POLSKI. Kolejnym etapem konkursu jest uczestnictwo w Finałach Światowych w Stanach Zjednoczonych. GRATULUJEMY!!!

-

Dodano: 20.04.2014

Szkolna Akademia Filmowa - klasy 4-6

7 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie dla uczniów klas 4-6 z cyklu Szkolnej Akademii Filmowej. Tym razem obejrzeliśmy film "W samo południe" pochodzący z 1952 roku w reżyserii Freda Zinnemanna. Wśród aktorów zobaczyliśmy gwiazdy światowego kina: Garego Coopera oraz Grace Kelly. Film opowiadał historię bohaterskiego szeryfa, który broni mieszkańców miasta przed zbliżającym się niebezpieczeństwem. Nagrodzony czterema Ocarami film o bohaterstwie, poświęceniu i zaangażowaniu bardzo nam się podobał. 


Klasy 4z oraz 5k na w Łazienkach Królewskich

1 kwietnia uczniowie klas 4z oraz 5k wzięli udział w lekcji "Obiady czwartkowe" w Łazienkach Królewskich. Podczas spotkanie przy stole z uczestnikami obiadów czwartkowych poznali ich sylwetki i historie. Wcielając się w ich role, mieli szansę porozmawiać o wielkich i małych sprawach oświeceniowej Rzeczypospolitej. Lekcja prezentowała funkcje obiadów czwartkowych, prezentując jednocześnie, kim byli uczestnicy spotkań i jaką rolę odgrywali w życiu politycznym, społecznym i artystycznym Rzeczypospolitej.


Klasy 1j, 2a,2j oraz 3i na projekcji filmu "Karol, który został świętym"

1 kwietnia uczniowie klas 1j, 2a, 2j oraz 3i obejrzeli film dla dzieci o Janie Pawle II, który łącząc animację, materiały archiwalne i kino aktorskie, opowiada o dzieciństwie i młodości Ojca Świętego. Na ścieżce dźwiękowej usłyszeliśmy, między innymi, ulubione melodie Jana Pawła II oraz piosenki popularnej Arki Noego (w tym przebojowy "Święty uśmiechnięty (Taki duży, taki mały)". Uczniom bardzo spodobała się fascynująca, filmowa opowieść o Karolu Wojtyle - niezwykłym człowieku i przywódcy duchowym Polaków.


Lekcja muzealna klasy 3m w Muzeum Narodowym

Najbogatszą i najbardziej różnorodną kolekcję sztuki średniowiecznej w Polsce zobaczyli uczniowie klasy 3m. Podczas lekcji w Muzeum Narodowym uczniowie zobaczyli słynne dzieła, takie jak: Piękna Madonna z Wrocławia, Poliptyk Grudziądzki, Poliptyk Zwiastowania z Jednorożcem, Tryptyk z legendą świętego Stanisława Biskupa z Pławna czy monumentalny ołtarz z Pruszcza Gdańskiego. Zajęcia pozwoliły nam zdobyć nowe informacje o czasach średniowiecza, które są tematem tegorocznego projektu szkolnego.


Klasa 0m w Łazienkach Królewskich

W kwietniowe przedpołudnie klasa 0m wybrała się do Łazienek Królewskich na spotkanie z królewską menażerią. Uczniowie zwiedzali Ogród Łazienkowski poprzez zabawy edukacyjne. Podczas lekcji młodzi poszukiwacze odkrywali motywy zwierzęce i roślinne ukryte w ikonografii rzeźb i obiektów zabytkowych. Rozpoznawali również zwierzęta domowe, udomowione i dzikie, zapamiętując jednocześnie ich nazwy i rozumiejąc wykorzystane w kulturze i sztuce symboli zwierząt. Był też czas na zabawę słowem poprzez zastosowanie personifikacji i porównań, np. silny jak wół czy odważny jak lew. 

-

Dodano: 20.03.2014

UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY MISTRZAMI POLSKI W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE "ODYSEJA UMYSŁU"

ODYSEJA UMYSŁU to konkurs twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych- czyli takich, które można rozwiązać na wiele sposobów. Odyseusze pracują w drużynach, a ich pracę organizuje trener. Jesienią każdego roku drużyny rozpoczynają pracę, podczas której projektują oraz udoskonalają rozwiązanie wybranego problemu.  Samodzielnie decydują jak zaprezentować swój pomysł podczas 8-minutowej prezentacji, którą przedstawią sędziom i publiczności. Podczas konkursu zespół musi zmierzyć się także z Problemem Spontanicznym- niepowtarzalnym zadaniem-niespodzianką. Grupa Odyseuszy z naszej szkoły zakwalifikowała się do etapu ogólnopolskiego konkursu, który odbył się w Gdańsku w dniach 29-30.03. Po wyczerpujących zmaganiach drużyna z naszej szkoły zwyciężyła konkurs i otrzymała tytuł MISTRZA POLSKI. Kolejnym etapem konkursu jest uczestnictwo w Finałach Światowych w Stanach Zjednoczonych. GRATULUJEMY!!!


Konkurs recytatorski "Słoń"

P1140933Kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego poprzez sztukę recytacji jest tradycją naszej szkoły. Corocznie uczniowie z klas 0-3 uczestniczą w Konkursie Recytatorskim "Słoń", podczas którego prezentują przygotowane wiersze. Tematem wierszy tegorocznego konkursu były zwierzęta. Zgromadzona publiczność zadbała o dobrą atmosferę podczas prezentacji. Po wnikliwej analizie i przesłuchaniu komisja przyznała nagrodę główną Zuzi Karaś z klasy 3m za recytację wiersza "Małpa w kąpieli" Aleksandra Fredry. Serdecznie gratulujemy laureatom i wyróżnionym uczniom oraz życzymy dalszych sukcesów. 

 


Powitanie wiosny

P1150245


Klasy 6a oraz 6m na lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym

25 marca uczniowie klas 6a oraz 6m wzięli udział w lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym.  Zajęcia poświęcone były epoce średniowiecze. Dzieła, które powstałym 600 lat temu ukazywały, jak żyli i czym interesowali się ludzie epoki. Podczas zajęć uczniowie ćwiczyli również rozpoznawanie dwóch stylów sztuki średniowiecznej: romańskiego i gotyckiego.


Konkurs filozoficzny "1 z 10"

24 marca odbył się w naszej szkole konkurs filozoficzny "1 z 10" adresowany do uczniów klas 4-6. Wśród uczestników konkursu znaleźli się przedstawiciele klas 4z,5k, 6a oraz 6m. Uczniowie wykazali się bardzo dużą wiedzą, odpowiadając na szczegółowe pytania z zakresu myśli filozoficznej oraz faktów z życia wielkich filozofów. Publiczność dopingowała przedstawicieli swoich klas, ale również powtarzała wiedzę zdobytą na lekcjach filozofii. W przypadku udzielenia nieprawidłowej odpowiedzi lub jej braku uczestnikowi konkursu przysługiwał cukierek, co znacznie obniżyło poziom stresu. Roztrzygnięcie konkursu odbędzie się w przyszłym tygodniu. 


Klasy 0-3 na przedstawieniu "Bromba w sieci"  w Teatrze 6piętro

24 marca uczniowie klas 0-3 zasiedli na widowni Teatru 6piętro, gdzie obejrzeli spektakl "Bromba w sieci".  Historia bohaterów książki "Bromba i inni"  Macieja Wojtyszki była pełna przygód i zaskakujących zwrotów akcji. Publiczność rozpoznała detektywów Kajetana Chrumpsa, kota Makawitego, poetę Fikandra,  Malwinkę,  Pciucha oraz samego Brombę. Tym razem do bohaterów dołączył złośliwy Wirus, który niszczył komputery. Spektakl opowiadał historię przyjaźni we współczesnym świecie wypełnionym technologicznymi nowościami. Opowieść "Bromba w sieci" bardzo spodobała się zebranej publiczności, która nagrodziła spektakl dużymi brawami!


Konkurs matematyczny "Kangur"

20 marca w naszej szkole odbył się konkurs "Kangur matematyczny". Inicjatorem Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny" jest stowarzyszenie "Kangourou Sans Frontieres" z siedzibą w Paryżu. Podczas pisania konkursu w klasach panowała atmosfera skupienia. Skoncentrowani uczniowie rozwiązywali trudne zadania matematyczne. Każdy uczestnik konkursu otrzymał mały upominek- breloczek-łamigłówkę. Za uczestników konkursu trzymamy kciuki!


„Dzień Liczby π

W dniu 13.03.14 odbył się „Dzień Liczby π”. To już kolejne Święto Matematyki w naszej szkole.

Uczniowie klasy 5K przygotowali z tej okazji przedstawienie pt. „Obrażona matematyka”. Prezentacje i doświadczenia pokazały, że matematyka może być ciekawa i nie ogranicza się tylko do rozwiązywania zadań.

W konkursie na zapamiętanie największej liczby cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π uczniowie naszej szkoły wykazali się nieprawdopodobną pamięcią.

Choć wydawało się, że ubiegłoroczny rekord należący do Klary – 88 cyfr po przecinku, trudno będzie pobić,  udało się to aż trzem osobom J

Wyniki uczniów klas 0-3 :

I miejsce – Pola z klasy 3I – 55 cyfr,

II miejsce – Nina z klasy 3I – 41 cyfr,

III miejsce – Oskar z klasy 3M – 17 cyfr,

Wyniki uczniów klas 4-6 :

I miejsce – Weronika z klasy 6A – 137 cyfr –

                                  ***** REKORD SZKOŁY *****

II miejsce – Hania z klasy 6A – 125 cyfr,

III miejsce – Tola z klasy 4Z – 110 cyfr,

IV miejsce – Anastazja z klasy 6A – 65 cyfr

W konkursie π – sarskim, na napisanie opowiadania, w którym każde słowo rozpoczyna się na π (pi-)

I miejsce zajęła Ania z klasy 6A,

wyróżnienie otrzymała Anastazja z klasy 6A 


Eliminacje regionalne Odysei Umysłu 2014

Odyseja Umysłu to międzynarodowy konkurs twórczego rozwiązywania problemów. 9 marca drużyna uczniów z kl. 5k wzięła udział w Eliminacjach Regionalnych. W Warszawie spotkało się 131 drużyn z województw- mazowieckiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego i podlaskiego.  Drużyna startowała w Problemie 5 "Na własne oczy", spisała się na medal i zakwalifikowała do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się pod koniec marca w Gdańsku.


Klasy szóste na lekcji w Muzeum Powstania Warszawskiego

10 marca uczniowie klas szóstych wzięli udział w lekcji muzealnej w Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas lekcji szóstoklasiści zdobywali informacje dotyczące warunków życia ich rówieśników w okresie okupacji oraz podczas Powstania, szukali odpowiedzi na  pytania: kim byli Powstańcy, co przeżywali, w jakich sytuacjach się znajdywali. Podczas zajęć zostały omówione fakty dotyczące okupacji hitlerowskiej w Polsce oraz sposoby walki z okupantem. Spośród wszystkich informacji dotyczących funkcjonowania Polskiego Państwa Podziemnego najbardziej zainteresowały nas powstańcze losy konspiratorów.


Ogólnopolski konkurs ekologiczny "Eko-planeta"

6 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym "Eko-Planeta". Ideą Konkursu jest rozpowszechnienie wiedzy o ochronie środowiska, a także        aktywizacja miłośników ojczystej przyrody. Podczas przygotowań do kokursu zaangażowani uczniowie aktywnie poszerzali swoją wiedzę dotyczącą zagadnień przyrodniczych. Uczestnikom konkursu życzymy skukcesów!


"Fox"- ogólnopolski konkurs języka angielskiego

4 marca został zorganizowany w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego "Fox". Zadaniem konkursu jest motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego. Konkurs jest sprawdzianem wiedzy gramatycznej, słownikowej, kulturoznawczej oraz z zadanej lekturki. Po zakończonym teście, który składał się z trzydziestu zadań wielokrotnego wyboru, uczniowie zgodnie stwierdzili, że byli dobrze przygotowani. Czekamy na wyniki konkursu, a uczestnikom życzymy powodzenia!