Wydarzenia
SPEKTAKLE KLASY 2J ORAZ 1M PODSUMOWUJĄCE ZAJĘCIA TEATRALNO-MUZYCZNE
Dodano: 20.05.2024W dniu dzisiejszym mieliśmy przyjemność obejrzeć spektakle w wykonaniu klasy 2j oraz 1m, nad którymi pracowali w roku szkolnym 2023/2024 na zajęciach teatralno-muzycznych prowadzonych przez panią Martę Kornowicz oraz pana Darka Kunowskiego.
Pierwsze przedstawienie: „O Wawelskim Smoku” Kornela Makuszyńskiego w wykonaniu naszych młodych aktorów z klasy 2j, które obejrzała klasa 2jj.
Dziękujemy panu Darkowi Kunowskiemu za opiekę reżyserską i wykonanie scenografii do spektaklu, a Uczniom z klasy 2j za samodzielne wykonanie niezwykłych kukiełek.
Drugie przedstawienie: zabawne wierszyki „Zwierzątkowe abecadło” Urszuli Kozłowskiej oraz „Literkowe safari” Katarzyny Campbell w wykonaniu wspaniałych Uczniów z klasy 1m.
Gratulujemy świetnego występu przed koleżankami i kolegami z klasy 0m, 2j oraz 2jj.
Uczniowie sami wykonali swoje maski zwierzątek.
KWIETNIOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM
Dodano: 25.04.2024"STREFA INTERESÓW"
The Zone of Interest/ 2023
scenariusz i reżyseria: Jonathan Glazer
W „Strefie interesów” brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwigą (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.
„Strefa interesów” to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom Rudolfa i Hedwigi, hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu. Czy można urządzić sobie sterylny raj w cieniu cudzego piekła, tak aby jego ślady nie przeniknęły do świadomości i sumienia? To głęboko wstrząsające, otwierające oczy dzieło, które wychodzi poza ramy filmu.
Film Jonathana Glazera jest polską koprodukcją, za którą – po stronie polskiej – odpowiadała Ewa Puszczyńska, producentka „Idy” i „Zimnej wojny”. Film w całości zrealizowany w Polsce. Nagrodzony Grand Prix na festiwalu w Cannes oraz zdobywca Oscara w kategorii Najlepszy dźwięk i Najlepszy Film Międzynarodowy. Autorem zdjęć jest nominowany do Oscara Łukasz Żal („Zimna wojna”, „Ida”).
KWIETNIOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 4-6
Dodano: 24.04.2024Zaczarowany świat wyobraźni
Dzisiejsze Centrum Kultury, które poprowadziła pani Marta Kornowicz to świat baletu.
W pierwszej części obejrzeliśmy czarodziejski balet Maurycego Ravela „Dziecko i czary” (L'Enfant et les Sortileges) w fascynującej choreografii Jiriego Kiliana. Przedstawienie Holenderskiego Teatru Tańca z 1986 roku.
Baśniowa opera Maurice'a Ravela z morałem. Inspiracją do jej napisania w 1924 była sztuka teatralna Sidonie-Gabrielle Colette. W pierwszym obrazie jednoaktowego utworu nieposłuszny i krnąbrny chłopiec, za karę zostaje przez mamę zamknięty w pokoju. Ze złości niszczy znajdujące się w pomieszczeniu przedmioty. W pewnym momencie meble, zegary, postaci z książki, filiżanka i inne rzeczy ożywają – skarżąc się i grożąc dziecku. W następnym obrazie domowe koty wprowadzają dziecko do ogrodu.
Tu skrzywdzone przez dziecko zwierzęta i rośliny chcą ukarać dręczyciela. Chłopiec lituje się nad zranioną wiewiórką i ze współczuciem opatruje jej ranę. Zwierzęta dostrzegają skruchę, wybaczają dziecku i pozwalają mu na powrót do mamy.
Po przerwie zobaczyliśmy balet „Piotruś i Wilk” symfonicznej bajki Siergieja Prokofiewa w choreografii Matthew Harta.
Wykonanie: Uczniowie The Royal Ballet School.
„Piotruś i Wilk” to opowieść, w której każda postać jest reprezentowana przez jeden z instrumentów orkiestry. Ptaszek przez flet, kaczka przez obój, kot przez klarnet, wilk przez rogi, Piotruś – nasz bohater – przez instrumenty smyczkowe, dziadek przez fagot, a strzały myśliwych przez kotły i wielki bęben.
Zachęcamy do obejrzenia baletu "Piotruś i Wilk"
KWIETNIOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8
Dodano: 23.04.2024Dużymi krokami zbliża się tegoroczny egzamin 8-klasisty. Na liście lektur obowiązkowych na egzaminie znalazło się m.in.: „Quo vadis" autorstwa Henryka Sienkiewicza.
Na dzisiejszym Centrum Kultury, które poprowadziła pani Beata Chwedorzewska obejrzeliśmy film historyczny „Quo vadis” z 2001 roku w reżyserii Jerzego Kawalerowicza (na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza) w rewelacyjnej obsadzie: Paweł Deląg, Magdalena Mielcarz, Bogusław Linda, Danuta Stenka, Franciszek Pieczka, Michał Bajor, Krzysztof Majchrzak.
Po pokazie mieliśmy okazję porozmawiać o tym, jak zostały przedstawione czołowe postacie i czym różni się film od książki.