Logo SKiE Centrum Kultury SKiE

Wydarzenia: Styczeń 2024r

STYCZNIOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 0-3

Dodano: 29.01.2024

Muzyka i taniec epoki renesansu to temat styczniowego spotkania w ramach Centrum Kultury dla najmłodszych klas.
Pani Marta Kornowicz opowiedziała o najważniejszych renesansowych instrumentach - organach, fletach, kobzach, renesansowych gitarach, lutniach czy lirze korbowej, które mogliśmy zobaczyć i posłuchać. Oto przykłady muzyczne z wykorzystaniem tych instrumentów:

Muzyka Polskiego Renesansu - zespoł Fistulatores et Tubicinatores Varsovienses

Renaissance Music in a Castle. Ancient Music in the Loire Valley

Altarello I del Manuscrito de Londres. Artefactum

Mówiąc o muzyce nie mogliśmy nie wspomnieć o tańcu. Galiarda to renesansowy taniec dworski, forma muzyczna późnego renesansu i baroku.

Tourdillon, gagliarda e volta

STYCZNIOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM

Dodano: 11.01.2024

Styczniowe spotkanie powiązaliśmy z wydarzeniami grudnia 1981 roku. 43 lata temu, 13 grudnia w Polsce wprowadzony został stan wojenny, którego celem była likwidacja struktur opozycji demokratycznej w PRL-u i obrona reżimu komunistycznego. Stan wojenny trwał do 22 lipca 1983 roku. 

Wprowadzenie do historii lat 80-tych poprowadził pan Marcin Tomczak, pokazując nam film dokumentalny „Stan wojenny”.

W drugiej część spotkania po pokazie filmu „Ucieczka z kina wolność” w reżyserii Wojciecha Marczewskiego wraz z panią Beatą Chwedorzewską oraz panem Krzysztofem Chlipalskim dyskutowaliśmy o tym, czym był stan wojenny, z czego wynikał i jak dzisiaj przez nowe pokolenie jest odbierany.

„UCIECZKA Z KINA WOLNOŚĆ” (1990’)
Scenariusz i reżyseria: Wojciech Marczewski

W kinie "Wolność' odbywa się projekcja filmu "Jutrzenka". Seans przerywa niezwykłe wydarzenie. Aktorzy ożywają na ekranie, rozpoczynają między sobą rozmowy, wciągają w nie publiczność. Wokół kina gromadzą się tłumy, odpowiednie władze i służby zastanawiają się co począć w tej skomplikowanej sytuacji. Przybywa także cenzor Rabkiewicz (Janusz Gajos), mężczyzna dobiegający pięćdziesiątki, ongiś krytyk literacki, dziennikarz. Zaciera się granica między fikcją, a rzeczywistością.

STYCZNIOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8

Dodano: 09.01.2024

Czy baśń miesza się z życiem?

W pierwszej części spotkania poprowadzonej przez panią Beatą Chwedorzewską obejrzeliśmy film fantastyczno - naukowy z 1982 roku „E.T” w reżyserii mistrza kina nowej przygody, Stevena Spielberga.

E.T. to historia wyjątkowej przyjaźni, która rozwija się między Elliottem, samotnym chłopcem żyjącym na jednym z kalifornijskich przedmieść, a mądrym przybyszem z obcej planety, który gubi się na ziemi.

Film zdobył 4 Oscary, 29 innych nagród filmowych oraz 27 nominacji.

 

Druga część spotkania poświęcona była muzyce. Pani Marta Kornowicz pokazała nam koncert - III Symfonię op. 36 Henryka Mikołaja Góreckiego „Symfonia pieśni żałosnych” na sopran solo i orkiestrę. 

Trzyczęściowy utwór powstał w okresie od października do grudnia 1976 roku w Katowicach. Premiera dzieła odbyła się 4 kwietnia 1977 roku na festiwalu w Roman, we Francji. Koncert, który mieliśmy okazję dzisiaj zobaczyć został zarejestrowany 14 grudnia 2003 roku w Kościele Świętego Krzyża w Zakopanem.

Symfonia powstała pod wpływem słów wyrytych na ścianie więziennej celi numer 3 pensjonatu „Palace” przez Helenę Błażusiak: „Mamo, nie płacz, nie. Niebios Przeczysta Królowo, Ty zawsze wspieraj mnie. Zdrowaś Mario”. Dziewczyna została schwytana 25 września 1944 roku przez Niemców w Schronisku na Lubaniu i więziona przez gestapo w zakopiańskim komisariacie „Palace”.

Utwór i jego kompozytor znany był głównie polskim odbiorcom. Kiedy wydawnictwo Elektra Records opublikowało symfonię w wykonaniu London Sinfonietta, trafiła ona na czołowe miejsca amerykańskich i brytyjskich list przebojów zajmujących się muzyką poważną, przynosząc światową sławę Góreckiemu i ponad milionową sprzedaż płyty.