Logo SKiE Centrum Kultury SKiE

Wydarzenia: Czerwiec 2023r

SPEKTAKL 1jj ORAZ 2j NA ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

Dodano: 21.06.2023

20 czerwca mieliśmy okazję wraz z zaproszonymi Rodzicami obejrzeć dwa spektakle przygotowane przez Uczniów SKiE w ramach zajęć z teatru.

„Lokomotywa” Juliana Tuwima w wykonaniu naszych młodych aktorów z klasy 1jj oraz spektakl muzyczny „Kot w butach” klasy 2j. Do obu spektakli Uczniowie pod czujnym okiem pana Darka Kunowskiego wykonali scenografię do wystąpień.

To wielka przyjemność patrzeć na naszych młodych aktorów, którzy tak świetnie sobie poradzili z nie łatwym wyzwaniem, jakim jest występ przed publicznością.

Należą im się ogromne brawa!!!


opieka reżyserska: pan Dariusz Kunowski

akompaniament i opieka muzyczna: pani Marta Kornowicz

TEATR CIENI - KLASA 4a

Dodano: 21.06.2023

Dzisiejszego popołudnia mieliśmy przyjemność obejrzeć niezwykły występ klasy 4a. Teatr Cieni, legendy/ klechdy polskie z rejonu śląska, pomorza i kaszub.

Specjalnie na dzisiejszy występ przygotowanych zostało pięć scen/opowiadań:

„Utopce”
„Stary żołnierz i duch”
Legenda o Królowej Bałtyku
„Węgorz” - herb Pucka
„Boża swatka”

Nasi Uczniowie odpowiedzialni byli również za przygotowanie kukiełek i elementów scenografii.

To był niesamowity występ, który dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń. Brawo!!! 


opieka reżyserska: pan Dariusz Kunowski

CZERWCOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM

Dodano: 20.06.2023

„FLAMENCO” (1995’)
scenariusz i reżyseria: Carlos Saura

Film jest serią niezwykle wyrafinowanych obrazów (zdjęcia realizował jeden z najwybitniejszych operatorów na świecie, Vittorio Storaro), wypełnionych muzyką i tańcem. Występuje w nich ponad trzystu artystów, reprezentujących wszystkie style i odmiany flamenco. Dzieło zostało nagrodzone na festiwalach w Wenecji i San Sebastian.

 

„JAKUB JÓZEF ORLIŃSKI - MUSIC FOR A WHILE” (2023’)
reżyseria: Martin Mirabel

Zaszufladkować Jakuba Józefa Orlińskiego to tak, jak chcieć schwytać ocean w pudełko od zapałek. Jest wielkim odkryciem sceny kontratenorowej, zapalonym tancerzem breakdance'a, modelem i ikoną reklamy. Polski artysta magnetyzuje swoim urokiem i talentem przedstawicieli i przedstawicielki wszystkich pokoleń. Dla środowiska operowego jest powiewem świeżego powietrza, dla młodszych fanów - twórcą oryginalnych treści na mediach społecznościowych i wzorem do naśladowania.

Dokument do obejrzenia online: https://www.arte.tv/pl/videos/107200-000-A/jakub-jozef-orlinski/

CZERWCOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8

Dodano: 15.06.2023

W pierwszej części spotkania obejrzeliśmy obsypany nagrodami niezwykły amerykański film dokumentalny „NASZE MIEJSCE NA ZIEMI” (The Biggest Little Farm). Po seansie rozmawialiśmy o tym, co dla każdego z nas oznacza ekologia i „bycie eko” oraz jak ważne jest zachowanie równowagi struktury ekosystemu.

Reżyser John Chester wraz z żoną Molly muszą opuścić swoje małe mieszkanko w Los Angeles. Wszystko za sprawą ukochanego psa Todda, którego szczekanie drażni sąsiadów. Chesterowie traktują swoje wygnanie jako pretekst do realizacji marzenia o własnej farmie funkcjonującej w zgodzie z prawami natury. 80 hektarów ziemi w upalnej Kalifornii staje się odtąd ich nowym domem. Z pomocą przyjaciół i zapaleńców z całego świata, Jack i Molly realizują wyjątkowy projekt: 10 tysięcy drzew, ponad 200 rodzajów upraw i dziesiątki gatunków zwierząt żyjących w zgodzie ze sobą i swoją naturą, a wszystko to bez udziału szkodliwej chemii i bezdusznej technologii.

 

W drugiej części poznaliśmy francuskich kompozytorów - Olivier Messiaen oraz Claude Debussy, których kompozycje ilustrowały zjawiska natury w muzyce. Nie miały idealnie odwzorować natury w muzyce, lecz uchwycić emocje jakie wywołuje w nas otaczająca przyroda. Debussy był zdania, że wystarczy wsłuchać się w muzykę i odgłosy natury, aby poczuć się zrelaksowanym i odstresowanym.

CENTRUM KULTURY - DZIEŃ MUZYCZNY

Dodano: 14.06.2023

CENTRUM KULTURY - DZIEŃ MUZYCZNY

Łapanie dźwięku za słowo

Kompozycje / improwizacje

UDZIAŁ BIORĄ:

Jarosław Kaczmarek, opowiadacz ( Grupa Studnia O.) – improwizacje tekstowe

Tadeusz Wielecki – kontrabas, kompozycje i improwizacje 

Aleksandra Kornowicz – skrzypce

Szymon Drabiński – fortepian

Jerzy Kornowicz – fortepian, kompozycje i improwizacje

Uczniowie Liceum Stowarzyszenia Kultury i Edukacji – improwizacje 

 

TEKSTY I KOMPOZYCJE:

Mitologia

Karol Szymanowski

Aleksander Tansman

Witold Lutosławski

Leszek Kołakowski

Jarosław Kaczmarek

Tadeusz Wielecki

Jerzy Kornowicz

Uczniowie Liceum Szkół Stowarzyszenia Kultury i Edukacji  !!!

***

Karol Szymanowski
(1882-1937) - jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich i światowych XX wieku. Estetycznie związany z ekspresjonizmem, a potem z folkloryzmem, uznawany jest za „ojca” modernizmu w Polsce. Na jego twórczość oddziałała kultura starożytnej Grecji i muzyka polskich Górali. Zamieszkiwał m.in. w Zakopanem w willi Atma.  

Aleksander Tansman
(1897 - 1986) – polski kompozytor, pianista-wirtuoz i dyrygent żydowskiego pochodzenia osiadły w Paryżu. Niechętnie przyjmowany w Polsce wyjechał do Paryża, potem do USA, aby w końcu osiąść w Paryżu. Wszędzie był już przyjmowany z entuzjazmem. Ciekawostką jest fakt, że jest pierwszym Polakiem nominowanym do Oscara  za muzykę filmową.

Witold Lutosławski 
(1913-1994) – polski kompozytor i dyrygent, jeden z najwybitniejszych kompozytorów świata 2 połowy XX i w. Wypracował język muzyczny zwany aleatoryzmem kontrolowanym, który był inspiracją dla kilku pokoleń kompozytorów z całego świata. Był jedną z najważniejszych postaci związanych z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień.    

Leszek Kołakowski 
(1927-2009) - polski filozof zajmujący się głównie historią filozofii, historią idei oraz filozofią religii;  eseista, publicysta i prozaik. Za zbyt radykalną krytykę władz i odchodzenie w nauczaniu studentów od oficjalnego kanonu marksizmu w października 1966 wydalono go z partii. W jego obronie wysłano do KC list sygnowany przez piętnastu literatów i intelektualistów. W 1968, za udział w wydarzeniach marcowych, odebrano mu prawo wykładania i publikowania, co zmusiło go do emigracji. Osiadł ostatecznie do Anglii, gdzie wykładał na Uniwersytecie w Oksfordzie.

Jarosław Kaczmarek
warszawski opowiadacz historii. Współorganizuje projekty, których przedmiotem jest sztuka opowiadania historii. Opowiada także pieśnią, komponując muzykę do własnych tekstów. Gra na gitarze. Jest twórcą zespołów: Księżycowo i Buszmeni. Gościł na festiwalach Wędrowne spotkania z opowieścią, Zaczarowany Lublin, Festiwalu Opowiadaczy „Słowo Daję”.

Tadeusz Wielecki
(ur. 1954) – kompozytor i kontrabasista. Studiował w Warszawie, Berlinie Zachodnim i Fryburgu. Jako kontrabasista koncertował w wielu krajach Europy, a także w Azji i Stanach Zjednoczonych. Uprawia również muzykę improwizowaną, grając z zespołami Kawalerowie Błotni i Laterna. Jego utwory były wykonywane na czołowych festiwalach świata i otrzymały szereg nagród i wyróżnień. Zajmuje się także propagowaniem muzyki współczesnej i edukacją artystyczną, m.in. w Polskim Radio. W latach 1999-2016 Tadeusz Wielecki był dyrektorem festiwalu Warszawska Jesień.

Jerzy Kornowicz
(ur. 1959) – kompozytor, pianista-improwizator, twórca wielu gatunków muzycznych. Jego utwory były wykonywane w kilkunastu krajach świata. Członek grupy muzycznych improwizatorów Kawalerowie Błotni, z którą koncertował w krajach Europy. Współtwórca i kurator Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie, dyrektor festiwalu Warszawska Jesień. Animator działań i inicjatyw na rzecz muzyki, edukacji i kreatywności.

SPEKTAKL SZÓSTEJ KLASY

Dodano: 14.06.2023

OGROMNE BRAWA należą się naszym szóstoklasistom za dzisiejszy spektakl muzyczny "Piotruś Pan" na podstawie powieści Jamesa Barrie.

Jesteśmy pod wrażeniem wspaniałej gry aktorskiej, Waszego zaangażowania w pracę przy spektaklu i niezwykłej atmosfery jaka biła dzisiaj ze sceny.

Brawo!!! 

Tekst: Jeremi Przybora
Reżyseria: pani Beata Chwedorzewska
Scenografia i kostiumy: pan Dariusz Kunowski
Muzyka: pan Jerzy Kornowicz
Akompaniament i opieka muzyczna: pani Marta Kornowicz

CZERWCOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 4-6

Dodano: 07.06.2023


Czy dubbing jest trudny?

Tematem ostatniego spotkania Centrum Kultury w tym roku szkolnym był dubbing stosowany w postprodukcji filmów, seriali, gier komputerowych. To proces podkładania głosów do nagranego już materiału. 

O swojej pracy przy podkładaniu głosów opowiadali aktorzy, których znamy nie tylko z twarzy, ale i z głosu.

Jarosław Boberek - jeden z najpopularniejszych głosów dubbingowych. Podkładał głos pod Kaczora Donalda czy Juliana w filmie Madagaskar. 

Emilian Kamiński - wiele lat związany z polskim dubbingiem. Znany z roli kota Tip Top czy kraba z filmu „Mała Syrenka”.

Dubbing to nie tylko filmy i seriale, ale również muzyka. Kto stoi za nagrywaniem piosenek do filmów z polskim tekstem?
Studio Accantus to jeden z najlepszych polskich zespołów twórców i wykonawców, których misją jest szerzenie musicalu i muzyki filmowej w Polsce i po polsku. Nagrywają największe musicalowe covery, rozwijając tym samym swoją muzyczno -aktorską pasję i umiejętności.

SPEKTAKLE SIÓDMYCH KLAS

Dodano: 07.06.2023

6 czerwca 2023 roku mieliśmy ogromną przyjemność obejrzeć dwa spektakle, nad którymi nasi Uczniowie pracowali w ramach zajęć z teatru: "Pchła Szachrajka" w wykonaniu klasy 7m oraz "Szelmostwa Lisa Witalisa" klasy 7mm.

WIELKIE BRAWA dla naszych Uczniów, którzy wykazali się niezwykłą wrażliwością artystyczną oraz dojrzałym podejściem do interpretacji tekstu. Dzisiejszy dzień pokazał również, że wspólną pracą możecie dokonać czegoś wspaniałego! 


Tekst: Jan Brzechwa
Reżyseria: pani Beata Chwedorzewska
Scenografia i kostiumy: pan Darek Kunowski
Muzyka: pan Jerzy Kornowicz
Akompaniament i opieka muzyczna: pani Marta Kornowicz

CZERWCOWE CENTRUM KULTURY DLA KLA 0-1

Dodano: 05.06.2023

„Muzyka w bajkach, bajki w muzyce” - animacje z wykorzystaniem muzyki klasycznej.

„Karnawał zwierząt” - to jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł Camille’a Saint-Saënsa – złożony z 14 miniatur utwór został nazwany przez samego autora „fantazją zoologiczną”. Poszczególne części utworu to krótkie kompozycje prezentujące różne gatunku fauny – lwa, kury, słonia, żółwie, łabędzia, kangury czy ptaki. Każda z miniatur zaczyna się krótkim wstępem - połączeniem tekstu, animacji i muzyki, których zadaniem będzie rozbudzenie wyobraźni młodych melomanów podczas słuchania poszczególnych części utworu.

 

„Flamingos from Fantasia 2000” - w 1940 roku Walt Disney wypuścił Fantazję , swój trzeci animowany film fabularny, składający się z ośmiu animowanych segmentów osadzonych na utworach muzyki klasycznej.