Logo SKiE Centrum Kultury SKiE

Wydarzenia: Październik 2023r

PAŹDZIERNIKOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8

Dodano: 31.10.2023

Co się działo w renesansie?

Pierwsza część spotkania poprowadzona przez panią Beatę Chwedorzewską poświęcona była najwybitniejszemu przedstawicielowi renesansu i wszechstronnemu geniuszowi - Leonardo da Vinci. Mieliśmy okazję obejrzeć świetny dokument BBC z 2013 roku „Tajemnice Leonarda da Vinci”.

Leonardo da Vinci był prawdziwym człowiekiem renesansu. Mimo to wiemy o nim stosunkowo niewiele, a o jego życiu krąży wiele legend...

Leonardo artysta pozostawił nam „Mona Lisę” oraz „Ostatnią Wieczerzę”, jako naukowiec przeprowadzał sekcje zwłok i badał skamieliny, w roli inżyniera budował katedrę i zawracał bieg rzek.

Podążmy zatem śladami Leonarda, odwiedzając malownicze miasta Włoch: Florencję, Wenecję, Mediolan i Rzym. Wirtualna rzeczywistość pozwoli nam dosłownie zajrzeć w głąb jego malarskich dzieł, poznamy również sekrety jego umiejętności, a z pomocą inżynierów NASA skonstruujemy nawet robota, zaprojektowanego przez mistrza 500 lat temu…

W drugiej część spotkania o muzyce renesansowej i jej największych kompozytorach, takich jak: Jordi Savalla, Jacob Obrecht, Josquin dés Prés opowiedziała nam pani Marta Kornowicz.

PAŹDZIERNIKOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 0-3

Dodano: 30.10.2023

Czy muzyka nowa jest dla dzieci?

Muzyka współczesna może czasem kojarzyć się z hałasem, skrzypieniem, zgrzytami, różnymi nieprzyjemnymi, abstrakcyjnymi świstoszumami. A jednak na jej obszarze rodzą się nieustannie nowe idee, pomysły i rzeczy, dzięki którym możemy głębiej i na coraz ciekawsze sposoby odwiedzać całkiem nowe, brzmiące światy.

Wsłuchując się w utwory i fragmenty spektakli z Festiwalu Mała Warszawska Jesień szukaliśmy muzycznych odniesień do przyrody i zwierząt.

 

"Mysie trele z kotem w tle" na dwa głosy żeńskie, fortepian i prawie fortepian

Pewnie wszyscy zastanawiamy się wciąż, jak będzie wyglądał świat po pandemii. Zastanawia się też myszka, która opuszcza swoją norkę i przygląda się światu na nowo. Myszka postanawia odnaleźć w sobie nowe talenty i zacząć śpiewać jak diva operowa. Co przydarza jej się już na początku nowej drogi twórczej?

Wykonawcy:
Joanna Freszel - sopran
Dorota Miśkiewicz - mezzosopran jazzowy

Kwadrofonik w składzie:
Emilia Sitarz i Bartek Wąsik - fortepiany
Anna Szawiel - scenariusz i reżyseria

„Owady i motyl” na dwa głosy, czterech muzyków i osiem odnóży

Bzzzyczą, brzrzrzęczą, buuuczą, trzrzrzepoczą…a czasami po prostu milczą. Od owadów możemy się wiele nauczyć. Ich spektrum dźwięku jest spektakularne! Ale czy żeby być zauważonym, zawsze trzeba dać głos? „Podczas pisania tej miniatury przeniosłem się w czasy dzieciństwa, kiedy to dzięki owadom letnie łąki były pierwszymi salami koncertowymi, które odwiedzałem regularnie” – tak pisze autor kompozycji miniatury „Owady i motyl”.

Wykonawcy:
Joanna Freszel - sopran
Dorota Miskiewicz - mezzosopran jazzowy

Kwadrofonik w składzie:
Emilia Sitarz i Bartek Wąsik – fortepiany
Magdalena Kordylasińska-Pękala, Piotr Maślanka – perkusja
Anna Szawiel - scenariusz i reżyseria

Lulabaje - współczesna improwizacja na temat melodii tradycyjnych

Sercosztika - improwizacja na podstawie kołysanki azteckiej / meksykańskiej

BASTARDA:
Paweł Szamburski - klarnet
Michał Górczyński - klarnet kontrabasowy
Tomasz Pokrzywiński - wiolonczela
Anna Szawiel - scenariusz, reżyseria, prowadzenie

Więcej o fetiwalu Muzyki Współczesnej Mała Warszawska Jeasień: 
https://warszawska-jesien.art.pl/portal/aktualnosci/mala-warszawska-jesien

PAŹDZIERNIKOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM

Dodano: 26.10.2023

Październikowe zajęcia nazwaliśmy Akademia. Październik to miesiąc, gdy rozpoczynają się zajęcia na wyższych uczelniach. To świetny moment, by zadać pytanie o edukację, jej cele i formy. W październiku pokażemy amerykański dramat z 1997 roku  w reżyserii Gusa Van Santa „Buntownik z wyboru”, nagrodzony dwoma Oscarami: za najlepszy scenariusz stworzony przez Bena Afflecka i Matta Damona i najlepszą rolę drugoplanową – psychoterapeuty Seana Maguire'a, w którego wcielił się Robin Williams. 

PAŹDZIERNIKOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 4-6

Dodano: 18.10.2023

Czy muzyka współczesna jest dla dzieci?

Na to pytanie wspólnie z naszym zaproszonym gościem szukaliśmy odpowiedzi. Specjalnie na dzisiejsze Centrum Kultury przybył do nas Jerzy Kornowicz - kompozytor, pianista, animator życia muzycznego, a od 6 lat dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień".

W programie znalazła się prezentacja współczesnych oper dla dzieci:

Tadeusz Wielecki - "Jak by to powiedzieć" (słuchowisko na sopran, dwoje aktorów, orkiestrę kameralną i elektronikę),

Jerzy Kornowicz - "Album rodzinny" (opera na sopran, kontratenor i orkiestrę kameralną wg libretta Michała Rusinka).