Aktualności
13. MAŁA WARSZAWSKA JESIEŃ 2023
Dodano: 19.09.2023To już 13. Mała Warszawska Jesień | ŚWIATY BRZMIĄCE, w której Uczniowie SKiE biorą udział.
Jesteśmy z tym festiwalem od początku!
ŚWIATY BRZMIĄCE
Czy muzyka współczesna może wciągać? Bywa, że obcujący z nią przypadkowo słuchacz ma przed taką muzyką obawy. Bywa, że pojawia się lęk, niezrozumienie, poczucie braku pewności: tak, jakbyśmy poruszali się w obcym, całkiem nowym dla nas świecie. Muzyka współczesna może czasem kojarzyć się z hałasem, skrzypieniem, zgrzytami, różnymi nieprzyjemnymi, abstrakcyjnymi świstoszumami. A jednak na jej obszarze rodzą się nieustannie nowe idee, pomysły i rzeczy, dzięki którym możemy głębiej i na coraz ciekawsze sposoby odwiedzać całkiem nowe, brzmiące światy.
Muzyka współczesna znającym ją dobrze ale i stykającym się z nią po raz pierwszy dzieciom może wydać się dziwnym światem albo niezwykłą podróżą do wcale nie tak odległej, ale fascynującej krainy, w której wiele spraw, rzeczy, sytuacji, emocji, zdarzeń i działań jawi się jako odmienne, odrywające od codzienności, a tym samym przenoszące w świat kreatywności i wyobraźni: przede wszystkim dźwiękowej, brzmieniowej i muzycznej. Krainy, w której podróżny zaczyna czuć, że więcej może, wie i potrafi. Podczas tej edycji „Małej Warszawskiej Jesieni” najmłodsi słuchacze sami albo w towarzystwie zabranych ze sobą dorosłych udadzą się do trzech krain nieograniczonej muzycznej wyobraźni.
GRAJĄCY HOLOGRAM
Pierwszą z nich będzie słynna kraina Po Drugiej Stronie Lustra, do której prowadzi nas już od ponad stu lat ciekawska Alicja z opowieści Lewisa Carrolla. Nie inaczej będzie i teraz, z tą różnicą, że Alicja ujawni swoje muzyczne talenty i doświadczenie wokalne. Uśmiech bez kota to eksperyment – paraopera prezentowana za pomocą hologramu, który wciągnie uczestników tego spektaklu (dosłownie) do środka: do intrygującego świata Po Drugiej Stronie Lustra. A jednocześnie to operowy monodram, w którym partia wokalna każdej postaci, znanej ze świata bajkowej Alicji wykonana zostanie przez tę sama artystkę – Agatę Zubel. Warto podkreślić, że jest to pierwsze przedsięwzięcie kompozytorki na jej twórczej drodze, adresowane bezpośrednio do najmłodszych słuchaczy.
MONTaż DŹWIĘKÓW I OBRAZÓW
Trzeciego dnia „Warszawskiej Jesieni” i drugiego dnia 13. Małej WJ zawędrujemy do krainy Muzyki i Animacji, do której po moście z dźwięków i obrazów poprowadzi nas Młoda Orkiestra Nowego Teatru (MONT) pod kierunkiem Dagny Sadkowskiej i Seana Palmera. Podczas koncertu MONT SoundTracks zabrzmią w uszach i wyświetlą się przed oczami wizualno-dźwiękowe obrazy. Dzieciaki z Młodej Orkiestry Nowego Teatru zaimprowizują do gotowych już animacji współczesnych artystek - twórczyń krótkich filmów i malarstwa performatywnego oraz do animowanych obrazów własnych i swoich kolegów: gości, których zaprosili do tego projektu.
TAJEMNICZY I MUZYCZNY OGRÓD
Czy muzyka współczesna może być tajemniczym ogrodem dla młodych odbiorców? Rozwija się gdzieś z dala, za zamkniętą bramą i wydaje się niedostępna. Idąc ścieżką muzyki współczesnej chcemy wniknąć w przestrzeń natury, połączyć oba te obszary i zaprosić młodych słuchaczy do tajemniczego ogrodu ich własnej psychiki. Podczas finałowego dnia 13. Małej WJ i 66. WJ, dzięki wehikułowi zbudowanemu z elementów teatru i muzyki współczesnej zanurzymy się we współczesną wizję tajemniczego ogrodu ze znanej powieści Frances Hodgson Burnett: wizję, ale paradoksalnie zbudowaną z gąszcza dźwięków, wijących się bluszczy fraz, wychylających się gdzieniegdzie z litego tła zieleni barwnych, abstrakcyjnych plam brzmieniowych, żywopłotów nieoczywistych, instrumentalnych klasterów, przetykanych dźwiękami natury: wizję pełną trzeszczenia żab, stukania dzięciołów, ćwierkania ptaków, a w szczególności wyjątkowego śpiewu rudzika. Pełnometrażowy spektakl muzyczny Tajemniczy Ogród Teatru Zagłębia w reżyserii Justyny Sobczyk i z muzyką Wojciecha Błażejczyka zaprosi młodą widownię do krainy pełnego zrozumienia dla dziecięcych trudności radzenia sobie z wyzwaniami, które stawia przed nimi świat dorosłych i trudna współczesność, do krainy świeżo rozpoznanej cielesności i nowej motoryki.
TEATR (PEŁEN) DŹWIĘKÓW
Mała Warszawska Jesień od dwóch lat stopniowo coraz częściej i świadomie sięga po formę teatru instrumentalnego: jedną z ulubionych form Bogusława Schaeffera, stosowaną współcześnie przez wybranych kompozytorów. W teatrze instrumentalnym przedmioty i obiekty ożywają stając się instrumentami, instrumenty zmieniają się w przedmioty codziennego lub magicznego użytku, muzycy stają się aktorami a aktorzy – wytwórcami dźwięków. W tej edycji teatr zdominuje całość „małego” jesiennego festiwalu, nie zawsze na sposób „instrumentalny”. Wszystkie wydarzenia 13. Małej Warszawskiej Jesieni będą przenikać się ze światem teatru, i to na bardzo różne sposoby. Dźwięki muzyki współczesnej wypełnią przestrzenie i sceny dwóch stołecznych teatrów: Teatru Guliwer (po raz drugi) i Nowego Teatru (po raz pierwszy w historii Małej Warszawskiej Jesieni) a na finał 13. Małej WJ świat teatru zagości w przestrzeniach zupełnie nieteatralnych Państwowego Muzeum Etnograficznego. Teatr przybędzie tu z samego Zagłębia.
ŚWIAT EKSPERYMENTU
W ramach tej „teatralnej” Jesieni wszystkie prezentowane utwory i spektakle będą światowymi premierami. A ponieważ premiera idzie często w parze z eksperymentem, i ta edycja „Małej Warszawskiej Jesieni” będzie poświęcona w znacznej mierze eksperymentowaniu z dźwiękami, brzmieniami, frazami i formami; eksperymentowaniu ze źródłami dźwięku, transformowaniu, rozważaniu, analizowaniu i sprawdzaniu znaczeń i możliwości. Idąc jednak tropem ostatnich poszukiwań stanie się też punktem wyjścia do eksperymentowania z innymi kanałami odbioru zmysłowego. Tym razem będą to w szczególności kanał wzrokowy i kinestezja, czyli połączenie sfery ruchu, równowagi i czucia głębokiego. Być może dzięki magii brzmień i rzeczy uda nam się choć na chwilę uwolnić od grawitacji.
ŚWIAT MINIATURY
Podróżując przez urzekające bogactwem form, dziedzin, barw, kształtów i wszystkich ich połączeń światy i duże formy nie zapominamy o niej – o świecie dziecięcej miniatury. Mała Warszawska Jesień od 2021 roku systematycznie wzbogaca swoją bibliotekę współczesnych miniatur muzycznych dla dzieci poprzez specjalne zamówienia kompozytorskie lub zabiegi kuratorskie. Możecie wrócić do nich w każdej chwili wchodząc na kanał youtube WJ oraz stronę internetową Warszawskiej Jesieni i odtworzyć je dzieciom w domu. Biblioteka wzbogaca się rokrocznie o kilka utworów współczesnych kompozytorek i kompozytorów różnych pokoleń.
Mała rzecz a cieszy. I potwierdza, że i do wielkich brzmiących światów, i do tych mniejszych, wchodzi się najczęściej za pomocą małych i większych rzeczy brzmiących, którym poświęcony jest główny nurt tegorocznej edycji festiwalu.
Anna Kierkosz
kuratorka 13. Festiwalu Muzyki Współczesnej dla Dzieci
Mała Warszawska Jesień
ZAPRASZAMY NA SPEKTAKLE SKiE
Dodano: 02.06.2023WAPLEWO 2023'
Dodano: 01.03.2023Humanistyczna sesja przewidziana dla wszystkich Uczniów naszego Liceum.
Tytuł sesji brzmi: z czego się śmiejecie?… czyli o śmiechu i komizmie.
Co roku w Waplewie podejmujemy inny temat. W zeszłym roku była to Męska rzecz, rok wcześniej rozmawialiśmy o Samotności jeszcze wcześniej o kinie Andrzeja Wajdy.
WYPRZEDAŻ PRACOWNI PLASTYCZNEJ
Dodano: 06.06.2022
W dniach 8-10 czerwca serdecznie zapraszamy na letnią wyprzedaż szkolnej pracowni plastycznej, która odbędzie się przy głównym wejściu do szkoły (tzw. akwarium).
Wietrzymy na wakacje magazyn, aby zrobić miejsce na nowe dzieła sztuki w wykonaniu naszych Uczniów!
Pracownię plastyczną prowadzą: Pan Marek Kisielewicz (rzeźbiarz, od prawie 30 lat związany ze SKiE) oraz ilustratorka, graficzka i rysowniczka — Julia Owczarczak (absolwentka SKiE).
Na wyprzedaży królować będzie ceramika, ale szykujemy też parę niespodzianek.
Mamy nadzieję, że wszystkie rzeczy znajdą swój nowy dom!
Nie ma cennika. Każdy wg. własnego uznania zostawia opłatę w skarbonce.
Cały dochód ze zbiórki zostanie przeznaczony na STREFĘ SZTUKI — nowo powstałą przestrzeń artystyczną w naszym szkolnym ogródku.
Z A P R A S Z A M Y!!!