Logo SKiE Centrum Kultury SKiE

Wydarzenia

SPEKTAKL "PRZYGODY SINDBADA ŻEGLARZA" W WYKONANIU KLASY SZÓSTEJ

Dodano: 17.06.2024


fot. Adrian Bojczuk

Piątkowy spektakl "Przygody Sindbada Żeglarza", inspirowany tekstem Bolesława Leśmiana w wykonaniu klasy szóstej, zaprosił widzów do niezwykłej podróży przez świat fantazji i przygód. Przenieśliśmy się w czasie i przestrzeni, aby odkryć fascynujące historie i doświadczyć magii opowieści o Sindbadzie Żeglarzu.

Młodzi aktorzy, zaprezentowali niezwykłe przygody bohatera, który wyrusza na nieznane wody, stawiając czoła tajemniczym stworom i odkrywając egzotyczne krainy.

Scenografia i kostiumy oddały klimat baśniowego świata, a muzyka napisana specjalnie do tego spektaklu przez Jerzego Kornowicza dodatkowo wzbogaciły spektakl, przenosząc widzów w sam środek orientalnych opowieści.

Było to niezapomniane doświadczenie, które pokazało, jak literatura może ożyć na scenie, a młode talenty mają potencjał, by w przyszłości sięgać po jeszcze ambitniejsze role.

"Przygody Sindbada Żeglarza" na podstawie tekstu Leśmiana
Reżyseria: Dariusz Kornowicz
Scenografia: Dariusz Kornowicz
Muzyka: Jerzy Kornowicz
Oprawa muzyczna: Marta Kornowicz
Aktorzy: Uczniowie z klasy 6

MAJOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8

Dodano: 28.05.2024

Pierwsza część ostatniego w tym roku Centrum Kultury dla klas 7-8 poprowadziła pani Beata Chwedorzewska zabierając nas w baśniowy świat kina włoskiego. Jeden z najbardziej lubianych aktorów, Roberto Benigni, wcielił się tym razem w rolę ojca Pinokia, Geppetta.

Pierwsza część ostatniego w tym roku Centrum Kultury dla klas 7-8 poprowadziła pani Beata Chwedorzewska zabierając nas w baśniowy świat kina włoskiego. Jeden z najbardziej lubianych aktorów, Roberto Benigni, wcielił się tym razem w rolę ojca Pinokia, Geppetta.

„PINOKIO” (2019)
reżyseria: Matteo Garrone
scenariusz: Matteo Garrone, Massimo Ceccherini

Pewnego dnia w ręce poczciwego stolarza o imieniu Gepetto wpada kawałek drewna. Mężczyzna od samego początku czuje, że w tym z pozoru martwym przedmiocie kryje się jakaś magiczna siła. Postanawia wystrugać z niej postać chłopca. Niespodziewanie stworzona przez niego figurka ożywa – potrafi mówić, śmiać się, skakać i biegać. Gepetto nadaje mu imię: Pinokio i zaczyna troszczyć się o niego jak o własnego syna. 

Drewniany chłopczyk jest tak zafascynowany otaczającym go światem, który widzi po raz pierwszy na oczy, że przestaje słuchać dobrych rad opiekuna. Wiedziony ciekawością, Pinokio wyrusza w podróż pełną przygód, niebezpieczeństw i życiowych lekcji. Na swojej drodze spotyka magiczną wróżkę, olbrzymiego ślimaka, zwierzęta mówiące ludzkim głosem, a nawet zwiedza ogromny brzuch wieloryba. 

Jego śladami wyrusza zaniepokojony Gepetto. Ta wyprawa na zawsze odmieni ich życie.

 

Druga część spotkania należała do pani Marty Kornowicz i muzyki. Poznaliśmy twórczość jednego z największych i najwybitniejszych włoskich kompozytorów, Ennio Morricone.

Stworzył muzykę do ponad 500 filmów. Ponad 40 z napisanych przez niego ścieżek dźwiękowych zdobyło najważniejsze nagrody w kategoriach związanych z muzyką filmową. W 2007 roku Amerykańska Akademia Filmowa przyznała mu honorowego Oscara za całokształt twórczości. W 2016 roku otrzymał Oscara za muzykę do filmu „Nienawistna ósemka” (2015).
Do 2016 roku sprzedano ponad 70 milionów płyt z jego muzyką.

Zachęcamy do obejrzenia dokumentu, który oglądaliśmy na Centrum Kultury.

MAJOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 4-6

Dodano: 22.05.2024

Film pełen snów na udane wakacje! :)

„BFG: Bardzo Fajny Gigant” - film fantasy z 2016 roku w reżyserii Stevena Spielberga. Scenariusz oparto na powieści „Wielkomilud” Roalda Dahla.

Porywająca opowieść o małej dziewczynce z sierocińca i tajemniczym Olbrzymie, który odkrywa przed nią cuda i sekrety magicznej krainy. W środku nocy, gdy wszyscy ludzie śpią w najlepsze, mroczne istoty wychodzą z ukrycia i przejmują na kilka chwil cały świat. Takie historie od dziecka słyszała rezolutna dziesięciolatka o imieniu Sophie. Nic więc dziwnego, że kiedy dziewczynka pewnej nocy nie mogła zasnąć, wygramoliła się z łóżka, założyła okulary i wychyliła przez okno, by ujrzeć świat w poświacie księżycowego blasku. Znana jej dobrze ulica dziś wyglądała jakoś inaczej… Nagle z cienia wynurzyło się coś ogromnego i zaczęło zmierzać w jej kierunku.

MAJOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM

Dodano: 21.05.2024

NIE MA NAS W DOMU
Sorry We Missed You
2019’

Maj to miesiąc ludzi pracy. Zobaczymy zatem film dwukrotnego zdobywcy Złotej Palmy, Kena Loacha.

Ricky i Abbie chcą dla siebie i swoich dzieci czegoś więcej. On jest w stanie poświęcić wszystko, żeby ich marzenie o własnym domu wreszcie się spełniło. Ma dosyć czekania, aż sprawy przyjmą lepszy obrót – stawia wszystko na jedną kartę i zaczyna pracę na własną rękę. Rzuca się w wir obowiązków, chcąc jak najszybciej osiągnąć swój cel. Ona, myśląc o przyszłości, nie chce stracić z oczu tego, co już mają: kochającej się rodziny i wzajemnego wsparcia. Wierzy, że goniąc za szczęściem, trzeba wiedzieć, kiedy się zatrzymać.

Kino Loacha pokazuje ciemną stronę kapitalizmu na przykładzie zwykłej, przeciętnej rodziny, która boryka się z problemami finansowymi. Prawdziwi ludzie i ich prawdziwe problemy.