Logo SKiE Centrum Kultury SKiE

Wydarzenia

WRZEŚNIOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8

Dodano: 28.09.2023

Wrześniowe Centrum Kultury - Kartka z historii, II wojna światowa w filmie i muzyce.

Krzysztof Penderecki - przybliżenie postaci  wybitnego muzyka, dyrygenta, pedagoga muzycznego oraz jednego z najważniejszych kompozytorów muzyki współczesnej.

Skomponował cztery opery, osiem symfonii i szereg innych utworów orkiestrowych, koncertów instrumentalnych, oprawę chóralną głównie tekstów religijnych, a także utwory kameralne i instrumentalne. Wśród jego najbardziej rozpoznawalnym utworem wykonywanym na całym świecie jest utwór z 1960 roku  - „Tren Ofiarom Hiroszimy”.

W drugiej części spotkania obejrzeliśmy film biograficzny z 1990 roku w reżyserii Andrzeja Wajdy, nakręcony na podstawie scenariusza Agnieszki Holland z wybitną rolą Wojciecha Pszoniaka - „Korczak”. 

Rok 1936. Doktor Korczak, który prowadzi popularne pogadanki radiowe, zostaje wezwany do szefa i dowiaduje się, że jego audycja została zdjęta z anteny. Rozczarowany tym przejawem antysemityzmu, poświęca się całkowicie pracy wychowawczej. Prowadzi sierociniec dla dzieci żydowskich, wykłada w Akademii Medycznej.

Wrzesień 1939. Wybucha wojna. W czasie obrony Warszawy doktor Korczak pełni funkcję lekarza wojskowego. Po kapitulacji wraca do swego sierocińca, który wkrótce zostaje przeniesiony do getta. Doktor Korczak trwa przy „swych” dzieciach, aż do końca, do wywózki do obozu koncentracyjnego w Treblince.

Scenariusz Agnieszki Holland powstał na podstawie dzienników i listów Korczaka oraz relacji ludzi, którzy się z nim stykali.

Film był polskim kandydatem do Oscara w 1991 roku.

 

Prowadzenie CK: pani Marta Kornowicz oraz pani Beata Chwedorzewska

WRZEŚNIOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM

Dodano: 26.09.2023

W tym roku Centrum Kultury zaczynamy od września, który kojarzy się z wybuchem II wojny światowej. Obejrzeliśmy film w reżyserii Andrzeja Wajdy na podstawie prozy Tadeusza Konwickiego „Kronika wypadków miłosnych”.

***

Centrum Kultury w roku szkolny 2023/2024 nazwaliśmy Kalendarz. 

Pomysł oparty jest na rytmie zajęć Centrum – co miesiąc spotykamy się w sali Kina Wisła, aby obejrzeć film i o nim pomówić. Temat kolejnego spotkania wyznacza wydarzenie związane z kalendarzem. Do poszczególnych miesięcy postanowiliśmy przypisać wspomnienia – wydarzenia – święta. W ten sposób program zajęć ma przypomnieć uczniom pewną powtarzalność polskiej historii, przygotować ich nie tylko do egzaminu maturalnego (klasa IV), ale również do świadomej obecności w kulturze. 

Centrum Kultury to stałe poszukiwania ważnych centrów polskiej kultury. Takie poszukiwania pozwalają budować świadomość zakorzeniania w świecie, gdzie często uczniom brakuje elementów budujących ich tożsamość.

Prowadzenie CK: pani Beata Chwedorzewska i pan Krzysztof Chlipalski.

FESTIWAL MUZYKI WSPÓŁCZESNEJ DLA DZIECI

Dodano: 22.09.2023

Klasy 1-3 wzięły udział w Festiwalu Muzyki Współczesnej dla Dzieci. "Uśmiech bez kota" to eksperyment – paraopera prezentowana za pomocą hologramu, który wciągnie uczestników tego spektaklu (dosłownie) do środka: do intrygującego świata Po Drugiej Stronie Lustra. A jednocześnie to operowy monodram, w którym partia wokalna każdej postaci, znanej ze świata bajkowej Alicji wykonana zostanie przez tę sama artystkę – Agatę Zubel. Warto podkreślić, że jest to pierwsze przedsięwzięcie kompozytorki na jej twórczej drodze, adresowane bezpośrednio do najmłodszych słuchaczy.

 

Czy muzyka współczesna może wciągać? Bywa, że obcujący z nią przypadkowo słuchacz ma przed taką muzyką obawy. Bywa, że pojawia się lęk, niezrozumienie, poczucie braku pewności: tak, jakbyśmy poruszali się w obcym, całkiem nowym dla nas świecie. Muzyka współczesna może czasem kojarzyć się z hałasem, skrzypieniem, zgrzytami, różnymi nieprzyjemnymi, abstrakcyjnymi świstoszumami. A jednak na jej obszarze rodzą się nieustannie nowe idee, pomysły i rzeczy, dzięki którym możemy głębiej i na coraz ciekawsze sposoby odwiedzać całkiem nowe, brzmiące światy.

Muzyka współczesna znającym ją dobrze ale i stykającym się z nią po raz pierwszy dzieciom może wydać się dziwnym światem albo niezwykłą podróżą do wcale nie tak odległej, ale fascynującej krainy, w której wiele spraw, rzeczy, sytuacji, emocji, zdarzeń i działań jawi się jako odmienne, odrywające od codzienności, a tym samym przenoszące w świat kreatywności i wyobraźni: przede wszystkim dźwiękowej, brzmieniowej i muzycznej. Krainy, w której podróżny zaczyna czuć, że więcej może, wie i potrafi.

Więcej o tegorocznej edycji festiwalu: https://warszawska-jesien.art.pl/2023/mala-wj

RZEŹBY DŹWIĘKOWE W RAMACH WARSZAWSKIEJ JESIENI

Dodano: 20.09.2023

Trwa Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień / Warsaw AutumnJak co roku nasi Uczniowie biorą udział w muzycznych wydarzeniach. 

Klasy 4-7 oraz I i III liceum miały okazję poznać dwóch wspaniałych twórców rzeźb muzycznych: holenderskiego muzyka - Hansa von Koolwijka oraz Pawła Romańczuka - muzyka, kompozytora, założyciela wrocławskiej grupy Małe Instrumenty.

Specjalnie dla naszych Uczniów spotkanie z gośćmi poprowadził dyrektor festiwalu - Jerzy Kornowicz.

66. WARSZAWSKA JESIEŃ
VAN KOOLWIJK / ROMAŃCZUK
instalacje

INSTRUMENTY DUŻE I MAŁE

Pod szklanym kloszem Fortu Sokolnickiego - Bambusa - olbrzymia rzeźba dźwiękowa przypominająca las tropikalny, stworzona przez holenderskiego artystę dźwiękowego Hansa von Koolwijka. Z możliwościami brzmieniowymi porównywalnymi z orkiestrą, czy organami. Instrument po raz pierwszy zaprezentowany w 1989 roku, ale podlegający stałemu rozwojowi. 

Małe instrumenty zaprezentowane zostaną w dwóch częściach: SoundFort - galerii mechanicznych obiektów dźwiękowych autorstwa Pawła Romańczuka, wpisującej się w przestrzeń Fortu Sokolnickiego, oraz części performatywnej, wykonywanej razem przez Hansa von Koolwijka na Bambusa oraz Pawła Romańczuka na własnych wersjach instrumentu Cristal Baschet zbudowanych w studiu Małych Instrumentów.