Logo SKiE Centrum Kultury SKiE

Wydarzenia

SPEKTAKL "LILIJE" W WYKONANIU KLASY III LO

Dodano: 16.02.2024

To była wielka przyjemność obejrzeć spektakl na podstawie ballady „Lilije” Adama Mickiewicza z muzyką na żywo w wykonaniu naszych licealistów z III LO. Próby do spektaklu odbywały się na zajęciach ARTu, prowadzone przez panią Beatę Chwedorzewską i panią Martę Kornowicz.

To było niesamowite przeżycie, gratulujemy świetnego występu! 

Na specjalne zamówienie, muzykę do spektaklu napisał kompozytor Jerzy Kornowicz.

Dziękujemy pani Beacie Chwedorzewskiej i pani Marcie Kornowicz za przygotowanie na próbach i akompaniament muzyczny. 

STUDNIÓWKA 2024 I WYSTĘP ARTYSTYCZNY

Dodano: 13.02.2024

10 lutego 2024' odbyła się w naszej szkole Studniówka. Tradycyjnie rozpoczął ją polonez zatańczony przez naszych tegorocznych Maturzystów, a następnie rodzice, dziadkowie oraz znajomi naszych uczniów zaproszeni zostali na występ artystyczny. 

W tym roku w programie występu opracowanego na zajęciach ARTu znalazły się teksty Wojciecha Młynarskiego, wybitnego tekściarza, reżysera, poety, kabareciarza.

"Ballady i Romanse":

"Taka piosenka, taka ballada"
"Piosenka o trubadurach"
"Ballada o malinach"
"Ballada o torreadorze"
"Ballada o dzikim zachodzie"
"Jesteśmy na wczasach"
"Polska miłość"
"Kocham cię życie"

To był WSPANIAŁY WIECZÓR!!!

Dziekujemy pani Beacie Chwedorzewskiej za dobór repertuaru, reżyserię oraz niezliczone próby poloneza i występu artystycznego.

Podziękowania także dla pani Marty Kornowicz za przygotowanie muzyczne, akomapniament i wspracie na próbach.

STYCZNIOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 0-3

Dodano: 29.01.2024

Muzyka i taniec epoki renesansu to temat styczniowego spotkania w ramach Centrum Kultury dla najmłodszych klas.
Pani Marta Kornowicz opowiedziała o najważniejszych renesansowych instrumentach - organach, fletach, kobzach, renesansowych gitarach, lutniach czy lirze korbowej, które mogliśmy zobaczyć i posłuchać. Oto przykłady muzyczne z wykorzystaniem tych instrumentów:

Muzyka Polskiego Renesansu - zespoł Fistulatores et Tubicinatores Varsovienses

Renaissance Music in a Castle. Ancient Music in the Loire Valley

Altarello I del Manuscrito de Londres. Artefactum

Mówiąc o muzyce nie mogliśmy nie wspomnieć o tańcu. Galiarda to renesansowy taniec dworski, forma muzyczna późnego renesansu i baroku.

Tourdillon, gagliarda e volta

STYCZNIOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM

Dodano: 11.01.2024

Styczniowe spotkanie powiązaliśmy z wydarzeniami grudnia 1981 roku. 43 lata temu, 13 grudnia w Polsce wprowadzony został stan wojenny, którego celem była likwidacja struktur opozycji demokratycznej w PRL-u i obrona reżimu komunistycznego. Stan wojenny trwał do 22 lipca 1983 roku. 

Wprowadzenie do historii lat 80-tych poprowadził pan Marcin Tomczak, pokazując nam film dokumentalny „Stan wojenny”.

W drugiej część spotkania po pokazie filmu „Ucieczka z kina wolność” w reżyserii Wojciecha Marczewskiego wraz z panią Beatą Chwedorzewską oraz panem Krzysztofem Chlipalskim dyskutowaliśmy o tym, czym był stan wojenny, z czego wynikał i jak dzisiaj przez nowe pokolenie jest odbierany.

„UCIECZKA Z KINA WOLNOŚĆ” (1990’)
Scenariusz i reżyseria: Wojciech Marczewski

W kinie "Wolność' odbywa się projekcja filmu "Jutrzenka". Seans przerywa niezwykłe wydarzenie. Aktorzy ożywają na ekranie, rozpoczynają między sobą rozmowy, wciągają w nie publiczność. Wokół kina gromadzą się tłumy, odpowiednie władze i służby zastanawiają się co począć w tej skomplikowanej sytuacji. Przybywa także cenzor Rabkiewicz (Janusz Gajos), mężczyzna dobiegający pięćdziesiątki, ongiś krytyk literacki, dziennikarz. Zaciera się granica między fikcją, a rzeczywistością.