Logo SKiE Centrum Kultury SKiE

Wydarzenia

LISTOPADOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM

Dodano: 14.11.2023

Kolejna kartka z kalendarza to zaduszki i rocznica odzyskania niepodległości. Pomysł listopadowych zajęć to pokaz dramatu politycznego „Śmierć prezydenta” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.

Historyczne wprowadzenie do filmu poprowadził nauczyciel historii w SKiE, pan Marcin Tomczak. Wspólnie zastanawialiśmy się czym jest niepodległość oraz na czym polega odzyskanie niepodległości.

„ŚMIERĆ PREZYDENTA” (1977’)
reżyseria: Jerzy Kawalerowicz
scenariusz: Jerzy Kawalerowicz, Bolesław Michałek

Akcja filmu dzieje się pod koniec 1922 roku. Pełniący funkcję ministra spraw zagranicznych Gabriel Narutowicz – profesor, inżynier hydrotechnik – nieoczekiwanie dla siebie otrzymuje od prezesa PSL „Wyzwolenie”, Stanisława Thugutta, propozycję kandydowania na urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jego zwycięstwo nad kandydatem Chrześcijańskiego Związku Jedności Narodowej, hrabią Maurycym Zamoyskim, odniesione dzięki poparciu lewicy i mniejszości narodowych (Żydów, Niemców, Ukraińców, Białorusinów), spotyka się z ostrym sprzeciwem endecji. Trwają gwałtowne protesty organizowane przez działaczy Chrześcijańskiego Związku Jedności Narodowej. W wyniku przypuszczonej nań nagonki 16 grudnia 1922 roku Narutowicz ginie z ręki byłego endeka, malarza Eligiusza Niewiadomskiego, w trakcie zwiedzania wystawy w Zachęcie.


Film otrzymał wiele nagród, w tym Złote Lwy i Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

"SŁOŃCE KOPERNIKA" W TEATRZE KAMIENICA

Dodano: 14.11.2023

Mikołaj Kopernik zatrzymał Słońce i ruszył Ziemię! 

Klasy 0-3 wybrały się do Teatr Kamienica na spektakl  "Słońce Kopernika". To niesamowita historia jednego z najsłynniejszych Polaków, człowieka, który zrewolucjonizował naukę i myślenie o wszechświecie.

"SŁOŃCE KOPERNIKA"
Autor: Jarosław Gmitrzuk
Reżyseria: Emilian Kamiński
Obsada: Jolanta Mrotek, Jan Naturski, Jarosław Gmitrzuk


Przebojowa dr Wenusecka i jej tajemniczy gość przewodniczyć Wam będą w kosmicznej eskapadzie, dzięki której osobiście poznacie wielkiego astronoma i co najważniejsze- przekonacie się, że niemożliwe nie istnieje. Na własne oczy zobaczycie, jak Mikołaj Kopernik zatrzymał Słońce i ruszył Ziemię. Gwarantujemy, że wszechświat jeszcze nigdy nie był tak blisko Ciebie, a Twoje kosmiczne marzenia będą na wyciągnięcie ręki. Międzygalaktyczna wiedza otworzy się przed Tobą, a przy okazji dowiesz się choćby tego, jak powstała... bułka z masłem. Świat ciekawostek, anegdot, wynalazków, nowych umiejętności i wiedzy czeka na Ciebie, a wszystko to podczas dobrej zabawy! 

Spektakl "Słońce Kopernika" to edukacyjno-muzyczna opowieść o życiu i marzeniach Mikołaja Kopernika. Lekki, wierszowany tekst, wesołe piosenki i atrakcyjne projekcje multimedialne przybliżą młodym Widzom skomplikowany świat nauki. 

WARSZTATY MUZYCZNE - OPOWIEŚCI RODZINNE DLA KLAS 5-6

Dodano: 13.11.2023

Dzisiejsze spotkanie było kontynuacją poprzednich zajęć muzycznych. Uczniowie klas 5-6 mieli za zadanie przygotować własne rodzinne historie i przedstawić je swoim koleżankom i kolegom. Jak się okazuje, to nie takie proste opowiadzieć w sposób ciekawy zabawną historię.

Spotkanie poprowadzili: 

Jarosław Kaczmarek - absolwent wydziału filologii polskiej UW, współzałożyciel Stowarzyszenia Grupa Studnia O. W swoich projektach artystycznych poszukuje „opowieści współczesnej” – zderzenia tradycyjnej formy opowiadania z tematami dzisiejszych czasów.

Gwidon Cybulski - muzyk multiinstrumentalista, wokalista, autor piosenek, pedagog. Jest założycielem i liderem zespołu Gadająca Tykwa, wykonującego muzykę autorską, inspirowaną etniczną muzyką kultur świata. Jest również członkiem i założycielem zespołów afro bluesowych.

Współpracuje ze stowarzyszeniem opowiadaczy "Studnia O" tworząc muzyczną oprawę do opowieści i spektakli narracyjno-muzycznych. Zajmuje się również działalnością muzyczno - edukacyjną, prowadząc warsztaty dla dzieci i dorosłych a także audycje muzyczne oraz zajęcia z muzykoterapii z osobami niepełnosprawnymi.

 

Warsztaty realizowane były w ramach projektu "Muzyczna podróż. Opowieści instrumentów 2023/24" wspieranego przez m.st. Warszawę.

"WARSZAWSCY GRIOCI. OPOWIEŚCI W RYTMIE BALAFONU I NGONI" - WARSZTATY MUZYCZNE DLA KLAS 4-5

Dodano: 08.11.2023

„Warszawscy Grioci. Opowieści w rytmie balafonu i ngoni"- opowiadanie historii rodzinnych w nawiązaniu do tradycji afrykańskich Griotów.

Spotkanie poprowadzili: 

Jarosław Kaczmarek - absolwent wydziału filologii polskiej UW, współzałożyciel Stowarzyszenia Grupa „Studnia O". W swoich projektach artystycznych poszukuje „opowieści współczesnej” – zderzenia tradycyjnej formy opowiadania z tematami dzisiejszych czasów.

Gwidon Cybulski - muzyk multiinstrumentalista, wokalista, autor piosenek, pedagog. Jest założycielem i liderem zespołu Gadająca Tykwa, wykonującego muzykę autorską, inspirowaną etniczną muzyką kultur świata. Jest również członkiem i założycielem zespołów afro bluesowych.

Współpracuje ze stowarzyszeniem opowiadaczy "Studnia O" tworząc muzyczną oprawę do opowieści i spektakli narracyjno-muzycznych. Zajmuje się również działalnością muzyczno - edukacyjną, prowadząc warsztaty dla dzieci i dorosłych a także audycje muzyczne oraz zajęcia z muzykoterapii z osobami niepełnosprawnymi.

 

Warsztaty realizowane były w ramach projektu "Muzyczna podróż. Opowieści instrumentów 2023/24" wspieranego przez m.st. Warszawę.