Logo SKiE Liceum Ogólnokształcące nr 50 SKiE

Wydarzenia

WAPLEWO 2023'

Dodano: 10.03.2023

Humanistyczna sesja przewidziana dla wszystkich Uczniów naszego Liceum.

Tytuł sesji brzmi: z czego się śmiejecie?… czyli o śmiechu i komizmie.

Co roku w Waplewie podejmujemy inny temat. W zeszłym roku była to Męska rzecz, rok wcześniej rozmawialiśmy o Samotności jeszcze wcześniej o kinie Andrzeja Wajdy.

Nasza sesja będzie próbą podjęcia rozmowy na temat źródeł komizmu. Ale w istocie, pytając o źródła komizmu, chcemy pokazać różne jego formy. Klasyczna definicja człowieka mówi, iż człowiek to zwierzę myślące, które potrafi się śmiać. Tak właśnie wyobrażamy sobie początkowe pytanie: czy rzeczywiście umiemy się (jeszcze) śmiać. Szkoła to miejsce, które mało niestety kojarzy się ze śmiechem – raczej z powagą i ciężką pracą, jeśli nie z szarganymi nerwami i łzami. A przecież kto wie czy nie najlepszym sposobem na problemy jest właśnie śmiech. Tyle że człowiek śmieje się z różnych przyczyn. I tak jak ludzie są różni, tak i różne są formy śmiechu. Z drugiej strony kto wie też, czy śmiech jest rzeczywiście tym właściwym lekarstwem. Od najdawniejszy czasów trwała dyskusja, czy człowiekowi zawsze godzi się śmiać – śmiech uważano przecież za dzieło… diabelskie. 

To tylko niektóre z pytań, jakimi chcemy się zająć. Sesja w Waplewie to nie zabawa, ale nauka poprzez „zabawę” czyli oglądanie filmów i rozmowę na ich temat. W ten sposób co roku nie tylko otwieramy młodzież na kolejny ważny temat, ale w ramach szeroko pojętych zajęć Centrum Kultury (do których programu należy Waplewo) staramy się też dać naszym uczniom wiedzę, która przygotowuje ich do egzaminu dojrzałości. Pytanie, jakie pojawia się w tytule tegorocznej sesji, jest cytatem z gorzkiej komedii Mikołaja Gogola, który będzie też jednym z bohaterów Waplewa. Fraza … z czego się śmiejecie?…  nie tylko podaje temat sesji, ale przede wszystkim każe się zastanowić nad rolą śmiechu jako ironią i autoironią. Dlatego na pewno w czasie zajęć w Waplewie będziemy mówili o historii śmiechu i takich artystycznych formach komizmu jak satyra, pastisz, czarna komedia czy kabaret.

Nie bez znaczenia dla wyboru tematu jest i to, że śmiech daje nadzieję. Coraz częściej spotykamy się ze zmęczeniem uczniów, różnego rodzaju zapaściami czy kłopotami, jakie niesie szkoła czy szerzej – współczesny świat. Nie bez znaczenia jest również niepokój związany z maturą klas IV, którym potrzebny jest oddech i uśmiech. Zresztą również i nam – organizatorom – na pewno przyda się uśmiechnięta młodzież.

Jak co roku każdy dzień w Waplewie to spotkanie z filmem, który pozwoli przedstawić pewien rodzaj komizmu, a następnie zastanowić się, jak komizm działa. Wbrew oczywistym wyobrażeniom, że śmiać umie się każdy, nie każdy komizm jest naturalny, Kulturalny człowiek często potrzebuje wiedzy, by rozumieć, że „to” jest śmieszne. Bez kultury takie kategorie jak na przykład pastisz są nieczytelne. Każde spotkanie poprzedza wprowadzenie (przygotowane często przez samych uczniów) i każde kończy się rozmową o obejrzanym filmie. Plan pełnego dnia pracy to aż trzy projekcje. W sumie w Waplewie oglądamy prawie 10 filmów. W tym roku chcemy zobaczyć m.in. ekranizację Imienia róży Umberto Eco, Współczesne czasy Chaplina, jeden z filmów Monty Pythona, sztukę Gogola, komedię Woody’ego Allena, Nie lubię poniedziałku, czarną komedię czyli Paragraf 22, jedną z klasycznych komedii czeskich w reżyserii Milosa Formana. 

Planujemy opracowanie wyboru klasycznych tekstów, których lektura jeszcze przed wyjazdem pozwoli uczniom zapoznać się z omawianymi w Waplewie zagadnieniami.

Zeszłoroczne doświadczenia przekonały nas o konieczności oddechu, czyli ożywczego odpoczynku. Na pewno obok obowiązkowych spotkań planujemy zajęcia fakultatywne – dla chętnych. Zmęczeni będą mogli pójść na spacer, a młodzi artyści wcześniej zająć się swoimi projektami, które są zwieńczeniem sesji. 

Finałem sesji jest właśnie przemyślenie i przygotowanie w zespole lub indywidualnie (preferujemy prace zespołowe) dzieła - projektu, który jest prezentowany w ostatnim dniu sesji.

Gościć będziemy w ośrodku AMW Rewita WAPLEWO, gdzie już lat już jesteśmy znaną i lubianą za nasze zachowanie grupą ze szkół Stowarzyszenia Kultury i Edukacji.

MECZ SEMESTRALNY NAUCZYCIELE KONTRA UCZNIOWIE

Dodano: 01.03.2023

1 marca, z okazji rozpoczęcia drugiego semestru szkolnego odbył się mecz piłki siatkowej - nauczyciele vs uczniowie liceum.

Uczniowie bardzo dzielnie dotrzymywali kroku nauczycielom reprezentującym kadrę pedagogiczną SKiE i nie poddawali się tak łatwo. Mecz był bardzo wyrównany (25:21). Ostatecznie, zwycięzcami meczu zostali uczniowie!

Gratulujemy obu drużynom ogromnego zaangażowania. Tradycyjnie, za rok kolejny mecz!

STUDNIÓWKA 2023'

Dodano: 11.02.2023

10 i 11 lutego 2023 roku odbyły się tegoroczne Studniówki klasy IV mm oraz IV m.

Tradycyjnie, Studniówkę rozpoczął wspólnie zatańczony polonez przy akompaniamencie fortepianowym Pani Marty Kornowicz a zamiast balu, zaprosiliśmy rodziców, gości oraz przyjaciół SKiE na przedstawienie — piosenki najwybitniejszych autorów, takich jak: Leśmian, Osiecka, Przybora w inscenizacji naszych tegorocznych maturzystów.

Dobór tekstów i reżyseria: Pani Beata Chwedorzewska
Akompaniament fortepianowy: Pani Marta Kornowicz

Dziękujemy wszystkim za obecność w tym ważnym dla naszych uczniów wydarzeniu! To był niezwykle wzruszający wieczór.

A teraz pozostało tylko odliczać dni do matury...

STUDNIÓWKA 2023 - PROGRAM ARTYSTYCZNY

Dodano: 11.02.2023

Tematem przewodnim tegorocznego występu artystycznego były „Piosenki na pożegnanie”- wybrane utwory najznakomitszych polskich tekściarzy oraz najlepszych kompozytorów muzyki rozrywkowej.


Program artystyczny klasa IVmm:

„Pamiętajcie o ogrodach” tekst: Janusz Kofta, muzyka: Jan Pietrzak

„W żółtych płomieniach liści” tekst: Agnieszka Osiecka, muzyka: Andrzej Zieliński

„Tomaszów” tekst: Julian Tuwim, muzyka: Zygmunt Konieczny

„Addio, pomidory” tekst: Jeremi Przybora, muzyka: Jerzy Wasowski

„Stacyjka Zdrój” tekst: Jeremi Przybora, muzyka: Jerzy Wasowski

„Przedostatni walc” tekst: Wojciech Młynarski, muzyka: Janusz Sent

„Radość najpiękniejszych lat” tekst: Wojciech Jagielski, Janusz Kondratowcz, muzyka: Jarosław Kukulski


Program artystyczny klasy IVm:

„Parademarsz” tekst: Agnieszka Osiecka, muzyka: Ewa Kornecka

„Oczy tej małej” tekst: Agnieszka Osiecka, muzyka: Zygmunt Konieczny

„Strój” tekst: Bolesław Leśmian, muzyka: Michał Krasicki

„Skrzypek Hercowicz” tekst: Osip Mandelsztam, muzyka: Andrzej Zarycki

„Garbus” tekst: Bolesław Leśmian, muzyka: Zbigniew Konieczny

„Żywa woda” tekst: Agnieszka Osiecka, muzyka: Zygmunt Konieczny

„La Dolce Vita” muzyka: Nino Rota

 

Opieka merytoryczna i reżyseria: Pani Beata Chwedorzewska

Opieka muzyczna i akompaniament fortepianowy: Pani Marta Kornowicz