Logo SKiE Liceum Ogólnokształcące nr 50 SKiE

Wydarzenia

W tym roku Liceum na pięć dni ostatniego tygodnia września przeniosło się do Sokołowska, niedaleko Wałbrzycha w Sudetach.  To dziewiętnastowieczne uzdrowisko o bajkowej architekturze i  zachwycających krajobrazach jest nasycone historią śmiałych i udanych inwestycji leczniczych dr Brehmera, ale też stopniowego upadku w latach powojennych   przy ofiarnych próbach powstrzymania tego procesu.

Z Sokołowskiem związana jest postać jednego z największych reżyserów kina: Krzysztofa Kieślowskiego, który w latach 50-tych mieszkał tam z rodzicami i chodził do tamtejszej szkoły podstawowej.

W Kinoteatrze Zdrowie od 2010 roku we wrześniu co roku odbywa się festiwal filmowy im. Kieślowskiego.

„ Do miejscowego kina wracał wspomnieniami między innymi w autobiografii „O sobie”. Niewykluczone, że miało to wpływ na wybór przez niego późniejszego zawodu. Większość seansów, ze względu na brak pieniędzy na bilety, Krzysztof Kieślowski obserwował z kolegami przez wentylator w dachu kina…”

Zatem nie tylko architektura, krajobraz i historia, ale także filmy Krzysztofa Kieślowskiego tworzyły tkankę kulturową naszego wyjazdu na Śląsk. Nasze działania prowadzone  będą we współpracy z Fundacją Sztuki Współczesnej In Situ.ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023 DLA LICEUM

Witamy naszych Licealistów, w szczególności nowych Uczniów, którzy od tego roku szkolnego rozpoczynają swoją przygodę ze SKiE. 

Przed nami rok pełen nauki, poznawania świata oraz rozwijania swoich zainteresowań.

To będzie udany rok!


 

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2021/2022 DLA LICEUM

Dodano: 22.06.202222 czerwca 2022 roku odbyło się uroczyste zakończenie rokuszkolnego 2021/2022.

To nie był łatwy rok. Po dwóch latach pandemii i nauce zdalnej wróciliśmy do szkoły na Kolektorskiej oraz nauki stacjonarnej.

Tym bardziej dziękujemy, że wspólnie udało nam się pokonać różne trudności i z sukcesem kończymy ten rok szkolny. 


ŻYCZYMY UDANYCH WAKACJI!!!

CZERWCOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM

Dodano: 21.06.2022CZERWCOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM. Pokaz filmu połączony z dyskusją.

"WYJŚCIE PRZEZ SKLEP Z PAMIĄTKAMI" (reż. Banksy)

Dokument jest debiutem filmowym brytyjskiego artysty graffiti. Tożsamość artysty, który ukrywa się pod pseudonimem Banksy, jest nieznana. Film przedstawia prawdziwą historię francuskiego sklepikarza, który zapragnął odnaleźć oraz zaprzyjaźnić się z Banksym.

Film otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny.

DZIEŃ DZIECKA W SKiE

Dodano: 01.06.2022Żyjcie tak, aby każdy kolejny dzień

był niesamowity i wyjątkowy.

Wypełniajcie każdą chwilę tak,

aby potem wspominać ją z radością.

Szukajcie w sobie siły i entuzjazmu.

Żyjcie najpiękniej jak umiecie.

 

Tego życzą Wam Nauczyciele i SKiE

MAJOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM

Dodano: 24.05.2022MAJOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM

POKAZ FILMU "AMADEUSZ" (reż. Miloš Forman) POŁĄCZONY Z DYSKUSJĄ

Film z 1984 roku oparty jest na sztuce Petera Shaffera pod tym samym tytułem (który był również współautorem scenariusza). Dzieło przedstawia życie i twórczość Wolfganga Amadeusa Mozarta na dworze cesarza Józefa II z perspektywy Antonia Salieriego, nadwornego kompozytora cesarza.

Tytułowy Wolfgang Amadeus Mozart jest wspominany przez śmiertelnego wroga Antonio Salieriego, nadwornego kompozytora Józefa II. W pełni docenia on i wielbi talent Mozarta, który właśnie przybył na dwór. Podziw do muzyki młodzieńca kontrastuje z niechęcią do obscenicznego trybu życia Mozarta i doprowadza go wkrótce do obsesji na punkcie Wolfganga. Salieri obwinia Boga o obdarowanie talentem wulgarnego małego człowieka o sprośnym chichocie


Z ciekawostek:

Wolfgang Amadeus Mozart spędził swoje życie Wiedniu, ale reżyser, Miloš Forman zdecydował się nakręcić film w swojej rodzinnej czeskiej Pradze

 

Początkowo rolę żony Mozarta, Konstancji otrzymała Meg Tilly, jednak zaraz po przyjeździe na miejsce zdjęć skręciła nogę i lekarze orzekli, że będzie przez kilka tygodni unieruchomiona. W związku z tym szybko zorganizowano kolejny casting, w wyniku którego rolę powierzono Elizabeth Berridge.

 

Wygląd Mozarta pokazany w filmie jest niemal doskonały. Był on niedużym mężczyzną o „nalanej twarzy”, na pierwszy rzut oka bardzo niepozornym. Niezapomniany śmiech Mozarta ukazany w filmie był podobno jedną z charakterystycznych cech prawdziwego Wolfganga.