Logo SKiE Liceum Ogólnokształcące nr 50 SKiE

Wydarzenia

GRUDNIOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM

Dodano: 19.12.2023

Grudzień to Boże Narodzenie - rodzinne święta, stąd powiązaliśmy ten miesiąc z tematem rodziny. W ramach zajęć obejrzeliśmy film w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego zatytułowany „Ostatnia rodzina” opowiadający historię rodzinę Beksińskich. To nie tylko film o twórczości Zdzisława Beksińskich, ale także pokazujący intensywne i burzliwe relację między członkami rodziny. O tych właśnie relacjach dyskutowaliśmy po seansie.

„OSTATNIA RODZINA”  (2016’)
reżyseria: Jan P. Matuszyński
scenariusz: Robert Bolesto

Akcja filmu zaczyna się w 1977 roku, gdy Tomek Beksiński (Dawid Ogrodnik) wprowadza się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkają tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostają bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powoduje, że matka – Zofia (Aleksandra Konieczna), wciąż martwi się o syna. W tym samym czasie ZdzisławBeksiński (Andrzej Seweryn) próbuje całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka, Zdzisław i Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem.

Film otrzymał najważniejsze nagrody filmowe, w tym Orły i Złote Lwy.

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY 2023' ZA NAMI!

Dodano: 09.12.2023

Dziękujemy za piątkowy Kiermasz Świąteczny!

Za obecność, za rozmowy, za wspaniałą świąteczną atmosferę.

Dzisiejszy wieczór przygotowali Uczniowie klas 7-8 oraz Licealiści. Siódme klasy pierwszy raz brały udział w Kiermaszu. Wspaniale się przygotowali - domowe wypieki oraz "Kocie worki" czyli worki niespodzianki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Wszystkim Uczniom dziękujemy za ogromne zaangażowanie i cudowne dania - domowej roboty pierogi, bigos,, krokiety, śledzie, tarty, barszcz czerwony z uszkami, domowe wypieki, czekolada na gorąco, zimowe herbaty...
To była prawdziwa świąteczna uczta!

Dziękujemy również naszemu specjalnemu gościowi, Joannie Jasnowskiej, uczennicy Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Warszawie i wielokrotnej laureatce miedzynarodowych konkursów na całym świecie za koncert fortepianowy.

LISTOPADOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM

Dodano: 14.11.2023

Kolejna kartka z kalendarza to zaduszki i rocznica odzyskania niepodległości. Pomysł listopadowych zajęć to pokaz dramatu politycznego „Śmierć prezydenta” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza.

Historyczne wprowadzenie do filmu poprowadził nauczyciel historii w SKiE, pan Marcin Tomczak. Wspólnie zastanawialiśmy się czym jest niepodległość oraz na czym polega odzyskanie niepodległości.

„ŚMIERĆ PREZYDENTA” (1977’)
reżyseria: Jerzy Kawalerowicz
scenariusz: Jerzy Kawalerowicz, Bolesław Michałek

Akcja filmu dzieje się pod koniec 1922 roku. Pełniący funkcję ministra spraw zagranicznych Gabriel Narutowicz – profesor, inżynier hydrotechnik – nieoczekiwanie dla siebie otrzymuje od prezesa PSL „Wyzwolenie”, Stanisława Thugutta, propozycję kandydowania na urząd prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Jego zwycięstwo nad kandydatem Chrześcijańskiego Związku Jedności Narodowej, hrabią Maurycym Zamoyskim, odniesione dzięki poparciu lewicy i mniejszości narodowych (Żydów, Niemców, Ukraińców, Białorusinów), spotyka się z ostrym sprzeciwem endecji. Trwają gwałtowne protesty organizowane przez działaczy Chrześcijańskiego Związku Jedności Narodowej. W wyniku przypuszczonej nań nagonki 16 grudnia 1922 roku Narutowicz ginie z ręki byłego endeka, malarza Eligiusza Niewiadomskiego, w trakcie zwiedzania wystawy w Zachęcie.


Film otrzymał wiele nagród, w tym Złote Lwy i Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

PAŹDZIERNIKOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM

Dodano: 26.10.2023

Październikowe zajęcia nazwaliśmy Akademia. Październik to miesiąc, gdy rozpoczynają się zajęcia na wyższych uczelniach. To świetny moment, by zadać pytanie o edukację, jej cele i formy. W październiku pokażemy amerykański dramat z 1997 roku  w reżyserii Gusa Van Santa „Buntownik z wyboru”, nagrodzony dwoma Oscarami: za najlepszy scenariusz stworzony przez Bena Afflecka i Matta Damona i najlepszą rolę drugoplanową – psychoterapeuty Seana Maguire'a, w którego wcielił się Robin Williams.