Logo SKiE Liceum Ogólnokształcące nr 50 SKiE

Wydarzenia

KONCERT PIEŚNI WIELKOPOSTNYCH

Dodano: 05.04.2023

Na Koncert Wielkanocny, w wykonaniu Adama Struga i Hipolita Woźniaka złożyły się pieśni wielkopostne od średniowiecza po wiek XIX w wariantach melodycznych zebranych przez Adama Struga. 

Adam Strug – śpiewak i instrumentalista, autor piosenek, kompozytor muzyki teatralnej i filmowej, producent i kurator muzyczny, reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych, dziennikarz radiowy i telewizyjny, popularyzator muzyki tradycyjnej, pomysłodawca zespołu śpiewaczego Monodia Polska.

POCZUĆ SIĘ STUDENTEM...

Dodano: 25.03.2023

Dziś poczuliśmy się jak prawdziwi Studenci, biorąc udział w Warsztatach Społecznych na Wydziale Społeczno-Ekonomiczny (WSE) Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wśród wykładowców tej zacnej uczelni jest współzałożyciel Szkół SKiE - prof. dr hab. Krzysztof Wielecki. 

Mieliśmy okazję wysłuchać wykładu "Uniwersytet nie jest szkołą..." oraz obejrzeć kampus jednej z największych warszawskich akademii, która jak nasza szkoła mieści się na Bielanach. 

Dla maturzystów to także okazja do poznania uczelni, która proponuje aż 45 kierunków studiów.

MARCOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM

Dodano: 14.03.2023

„WIDMO WOLNOŚCI” to francusko-włoska tragikomedia z 1974 roku. Film składa się z ciągu niepowiązanych ze sobą scenek, które nie mają żadnej pointy. Reżyser, Luis Buñuel stosuje tu zasadę odwróconego tabu.

Polega ono na ukazaniu tego, co normalne i powszechne w naszej kulturze jako tabu, podczas gdy to, co wstydliwe lub naganne staje się normą.

WAPLEWO 2023'

Dodano: 10.03.2023

Humanistyczna sesja przewidziana dla wszystkich Uczniów naszego Liceum.

Tytuł sesji brzmi: z czego się śmiejecie?… czyli o śmiechu i komizmie.

Co roku w Waplewie podejmujemy inny temat. W zeszłym roku była to Męska rzecz, rok wcześniej rozmawialiśmy o Samotności jeszcze wcześniej o kinie Andrzeja Wajdy.

Nasza sesja będzie próbą podjęcia rozmowy na temat źródeł komizmu. Ale w istocie, pytając o źródła komizmu, chcemy pokazać różne jego formy. Klasyczna definicja człowieka mówi, iż człowiek to zwierzę myślące, które potrafi się śmiać. Tak właśnie wyobrażamy sobie początkowe pytanie: czy rzeczywiście umiemy się (jeszcze) śmiać. Szkoła to miejsce, które mało niestety kojarzy się ze śmiechem – raczej z powagą i ciężką pracą, jeśli nie z szarganymi nerwami i łzami. A przecież kto wie czy nie najlepszym sposobem na problemy jest właśnie śmiech. Tyle że człowiek śmieje się z różnych przyczyn. I tak jak ludzie są różni, tak i różne są formy śmiechu. Z drugiej strony kto wie też, czy śmiech jest rzeczywiście tym właściwym lekarstwem. Od najdawniejszy czasów trwała dyskusja, czy człowiekowi zawsze godzi się śmiać – śmiech uważano przecież za dzieło… diabelskie. 

To tylko niektóre z pytań, jakimi chcemy się zająć. Sesja w Waplewie to nie zabawa, ale nauka poprzez „zabawę” czyli oglądanie filmów i rozmowę na ich temat. W ten sposób co roku nie tylko otwieramy młodzież na kolejny ważny temat, ale w ramach szeroko pojętych zajęć Centrum Kultury (do których programu należy Waplewo) staramy się też dać naszym uczniom wiedzę, która przygotowuje ich do egzaminu dojrzałości. Pytanie, jakie pojawia się w tytule tegorocznej sesji, jest cytatem z gorzkiej komedii Mikołaja Gogola, który będzie też jednym z bohaterów Waplewa. Fraza … z czego się śmiejecie?…  nie tylko podaje temat sesji, ale przede wszystkim każe się zastanowić nad rolą śmiechu jako ironią i autoironią. Dlatego na pewno w czasie zajęć w Waplewie będziemy mówili o historii śmiechu i takich artystycznych formach komizmu jak satyra, pastisz, czarna komedia czy kabaret.

Nie bez znaczenia dla wyboru tematu jest i to, że śmiech daje nadzieję. Coraz częściej spotykamy się ze zmęczeniem uczniów, różnego rodzaju zapaściami czy kłopotami, jakie niesie szkoła czy szerzej – współczesny świat. Nie bez znaczenia jest również niepokój związany z maturą klas IV, którym potrzebny jest oddech i uśmiech. Zresztą również i nam – organizatorom – na pewno przyda się uśmiechnięta młodzież.

Jak co roku każdy dzień w Waplewie to spotkanie z filmem, który pozwoli przedstawić pewien rodzaj komizmu, a następnie zastanowić się, jak komizm działa. Wbrew oczywistym wyobrażeniom, że śmiać umie się każdy, nie każdy komizm jest naturalny, Kulturalny człowiek często potrzebuje wiedzy, by rozumieć, że „to” jest śmieszne. Bez kultury takie kategorie jak na przykład pastisz są nieczytelne. Każde spotkanie poprzedza wprowadzenie (przygotowane często przez samych uczniów) i każde kończy się rozmową o obejrzanym filmie. Plan pełnego dnia pracy to aż trzy projekcje. W sumie w Waplewie oglądamy prawie 10 filmów. W tym roku chcemy zobaczyć m.in. ekranizację Imienia róży Umberto Eco, Współczesne czasy Chaplina, jeden z filmów Monty Pythona, sztukę Gogola, komedię Woody’ego Allena, Nie lubię poniedziałku, czarną komedię czyli Paragraf 22, jedną z klasycznych komedii czeskich w reżyserii Milosa Formana. 

Planujemy opracowanie wyboru klasycznych tekstów, których lektura jeszcze przed wyjazdem pozwoli uczniom zapoznać się z omawianymi w Waplewie zagadnieniami.

Zeszłoroczne doświadczenia przekonały nas o konieczności oddechu, czyli ożywczego odpoczynku. Na pewno obok obowiązkowych spotkań planujemy zajęcia fakultatywne – dla chętnych. Zmęczeni będą mogli pójść na spacer, a młodzi artyści wcześniej zająć się swoimi projektami, które są zwieńczeniem sesji. 

Finałem sesji jest właśnie przemyślenie i przygotowanie w zespole lub indywidualnie (preferujemy prace zespołowe) dzieła - projektu, który jest prezentowany w ostatnim dniu sesji.

Gościć będziemy w ośrodku AMW Rewita WAPLEWO, gdzie już lat już jesteśmy znaną i lubianą za nasze zachowanie grupą ze szkół Stowarzyszenia Kultury i Edukacji.