Logo SKiE Centrum Kultury SKiE

Strona główna

CENTRUM KULTURY DLA LICEUM W ROKU SZKOLNYM 2023/2024


Centrum Kultury w roku szkolny 2023/2024 chcemy nazwać Kalendarz. 

Pomysł oparty jest na rytmie zajęć Centrum – co miesiąc spotykamy się w sali Kina Wisła, aby obejrzeć film i o nim pomówić. Temat kolejnego spotkania wyznacza wydarzenie związane z kalendarzem. Do poszczególnych miesięcy postanowiliśmy przypisać wspomnienia – wydarzenia – święta. W ten sposób program zajęć ma przypomnieć uczniom pewną powtarzalność polskiej historii, przygotować ich nie tylko do egzaminu maturalnego (klasa IV), ale również do świadomej obecności w kulturze.

Centrum Kultury to stałe poszukiwania ważnych centrów polskiej kultury. Takie poszukiwania pozwalają budować świadomość zakorzeniania w świecie, gdzie często uczniom brakuje elementów budujących ich tożsamość.

Tegoroczne zajęcia chcemy rozpocząć już we wrześniu. Zaczynamy od września, który kojarzy się z wybuchem II wojny światowej. Zobaczymy film w reżyserii Andrzeja Wajdy na podstawie prozy Tadeusza Konwickiego "Kronika wypadków miłosnych".

Październikowe zajęcia nazwaliśmy Akademia. Październik to miesiąc, gdy rozpoczynają się zajęcia na wyższych uczelniach. To świetny moment, by zadać pytanie o edukację, jej cele i formy. W październiku pokażemy angielski film w reżyserii Toniego Richardsona "Samotność długodystansowca". 

Kolejna kartka kalendarza to zaduszki. Pomysł listopadowych zajęć to "Jak daleko stąd jak blisko" w reżyserii Tadeusza Konwickiego.

Grudzień to Boże Narodzenie – rodzinne święta, stąd powiązaliśmy ten miesiąc z tematem rodziny. W ramach zajęć obejrzymy film w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego zatytułowany "Ostatnia rodzina" opowiadający historię rodziny Beksińskich. Uzupełnieniem będzie dokument "Słońce i cień" w reżyserii Jana Holoubka.

Styczeń powiązaliśmy z wydarzeniami grudnia 1981 roku. Nie chcieliśmy utracić świątecznego charakteru zajęć grudniowych, stąd historię Polski lat 80-tych przenieśliśmy na kolejne zajęcia. Dyskusja ma skupić się na filmie "Ucieczka z kina wolność" w reżyserii Wojciecha Marczewskiego.

Zajęcia kolejnego miesiąca nazwaliśmy zima. I zimowa aura ma być osnową filmu, jaki tu zobaczymy. Wybraliśmy głośny horror Stanley’a Kubricka "Lśnienie".

Marzec to narodziny wiosny. Nic dziwnego, że w ramach tych zajęć zobaczymy słynny spektakl Igora Strawińskiego "Święto wiosny" w reżyserii Piny Bausch.

Kwiecień od lat w polskiej kulturze kojarzy się z kolejną rocznicą powstania w warszawskim getcie. Chcemy włączyć się w te obchody pokazując dwa filmy dokumentalne "Miejsce urodzenia" w reżyserii Pawła Łozińskiego oraz "Niedokończony film" w reżyserii Yaela Hersonskiego. Oba dokumenty przedstawiają historię żydów polskich w czasie wojny i po wojnie.

Maj to miesiąc ludzi pracy. Zobaczymy więc głośny dokument "Śmierć człowieka pracy" w reżyserii Michaela Glawoggera powstały w 2006.

TEMAT: KALENDARZ

Wrzesień, czyli wojna

"Kronika wypadków miłosnych" reż. Andrzej Wajda (1986)

Październik, czyli Akademia

"Samotność długodystansowca" reż.Toni Richardson (1962)

Listopad, czyli zaduszki

"Jak daleko stąd jak blisko" reż. Tadeusz Konwicki (1971)

Grudzień, czyli rodzina

"Ostatnia rodzina" reż. Jana P. Matuszyńskiego (2016)

"Słońce i cień" reż. Jan Holoubek (2007)

Styczeń, czyli stan wojenny

"Ucieczka z kina wolność" reż. Wojciech Marczewski (1990)

Luty, czyli zima

"Lśnienie" reż. Stanley Kubrick (1980)

Marzec, czyli wiosna

"Święto wiosny" reż. Pina Baush (1975)

Kwiecień, czyli Getto

"Miejsce urodzenia" reż. Paweł Łoziński (1992)

"Niedokończony film" reż. Yael Hersonski (2010)

Maj, czyli święto ludzi pracy

"Śmierć człowieka pracy" reż. Michael Glawogger (2006)

 

Opracowanie programu i prowadzenie Centrum Kultury: pani Beata Chwedorzewska, pan Krzysztof Chlipalski.