Logo SKiE Szkoła Podstawowa nr 86 SKiE

Wydarzenia

JAK DOBRZE ZNAMY WARSZAWĘ? WARSZTATY POPROWADZONE PRZEZ STOWARZYSZENIE PRACOWNIA ETNOGRAFICZNA

Dodano: 10.04.2024

Dziś odbyły się warsztaty poprowadzone przez Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna im. Witolda Dynowskiego.

Klasa 7m - zajęcia „Muzyczna Warszawa”, które odbywają się w ramach projektu „Edukuj z antropologią!”. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa. 

Co łączy Niemena, Lady Pank i Fogga? Każdy z nich śpiewał o Warszawie, którą znał i z którą był związany. Teksty piosenek mogą stanowić doskonałe źródło wiedzy o historii, zmianach przestrzennych czy atmosferze miasta. Pokazują też realia, w którym przyszło żyć ich twórcom.

W czasie warsztatów Uczniowie poznali historię stolicy i jej muzyczny klimat ukryty w tekstach piosenek – zarówno tych dawnych, powstałych w międzywojniu, jak i tych zupełnie współczesnych. Poznaliśmy sylwetki czołowych przedstawicieli piosenki warszawskiej oraz rozmawialiśmy o roli piosenki w kulturze i życiu każdego z nas. 

 

Klasa 8m - zajęcia „Etnografia (nie)materialnego dziedzictwa Warszawy”, które odbywają się w ramach projektu „Edukuj z antropologią!”. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

Co znaczy „hamuj piętą” i kim jest „morduchna”? Jakie słodycze są związane z Warszawą? Gdzie w stolicy znajdziemy murale upamiętniające pracę Marii Skłodowskiej-Curie? O tych, i wielu innych ciekawostkach dowiedzieli się uczestnicy zajęć „Etnografia (nie)materialnego dziedzictwa Warszawy”.

Podczas spotkania uczestnicy warsztatów zapoznali się z terminem kultura i dowiedzieli się, jakie są rodzaje dziedzictwa. Sprawdzili, co rozumieją z gwary warszawskiej, porozmawiali o tym, jak zmieniły się na przestrzeni ostatniego czasu wybrane miejsca w Warszawie, poznali również kilka ważnych postaci dla stolicy i przyjrzeli się sztuce ulicznej. Na koniec podjeli próbę zaprojektowania własnej, alternatywnej ścieżki turystycznej po Warszawie.

KWIETNIOWY POKAZ FILMOWY DLA KLAS 1-3 W RAMACH NHEF/ KINO WIŁA

Dodano: 09.04.2024

KATAK. PODWODNA PRZYGODA
reż. Christine Dallaire-Dupont, Nicola Lemay/ Kanada 2022/ animowany

Katak bardzo chce dorosnąć, ale nadal wygląda młodziej od rówieśników. Do tego mało kto wierzy, że jest samodzielny. Niezwykła oceaniczna podróż obróci jednak jego życie o 180 stopni. Nadszedł czas, aby podbić wielką północ!

Katak należy do białuchów, których nazwa wywodzi się od białego koloru ciała. Nie są takie od urodzenia, jaśnieją z wiekiem. Skóra zwierzątka uparcie pozostaje szara, dlatego musi ono inaczej udowodnić całej gromadzie, że nie jest już dzieckiem. Gdy jego babcia opowiada z tęsknotą o dziadku żyjącym na drugim końcu oceanu, Katak postanawia wziąć sprawy w swoje płetwy. Podczas poszukiwania krewnego połączy siły z natrętnym, ale przezabawnym jesiotrem i przekona się, że warto było ćwiczyć nurkowanie. Młody ssak morski pozna siłę rodziny i wreszcie poczuje się wśród bliskich jak ryba w wodzie!

Czy wiesz, że…

białuchy, podobnie jak delfiny, potrafią pływać tyłem i ruszać głową w różne strony? Ta niezwykła umiejętność jest związana z tym, że ich kręgi szyjne nie są ze sobą połączone.

MARCOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 0-3

Dodano: 25.03.2024

Tematem przewodnim w tym roku jest renesans. Kolejne spotkanie w ramach Centrum Kultury poświęcone jest muzyce.
Dziś poznaliśmy instrumenty epoki renesansu. Wielkie odkrycie instrumentów drewnianych - lutnia, flety, viola, szpinet.

 

Jak powstaje lutnia

Jak brzmi lutnia

Jak zbudowany jest szpinet

Gra na klawesynie

Zespół muzyki renesansowej - Bourée d'Avignonez. Anonyme

MARCOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8

Dodano: 21.03.2024

MARCOWE CENTRUM KULTURY DLA KLAS 7-8

W pierwszej cześci spotkanie, które poprowadziła pani Beata Chwedorzewska najpierw porozmawialiśmy o życiu i twórczości Aleksandra Fredry, następnie obejrzeliśmy film”Zemsta” w reżyserii Andrzeja Wajdy w rewelacyjnej obsadzę: Janusz Gajos, Daniel Olbrychski, Andrzej Seweryn, Roman Polański, Agata Buzek, Katarzyna Figura, Rafał Królikowski.

Do filmu muzykę skomponował Wojciech Kilar.

W części muzycznej spotkanie, które należało do pani Marty Kornowicz poznaliśmy lepiej twórczość właśnie Wojciecha Kilara, kompozytora muzyki poważnej, pianisty oraz twórcy muzyki do ponad 120 filmów, m.in. „Pana Tadeusza”, „Zemsty”, „Ziemi obiecanej”, „Pianisty” czy „Drakuli” Francisa Forda Coppoli.

Wojciech Kilar skomponował muzykę filmową do wielu obrazów Andrzeja Wajdy i do wszystkich filmów Krzysztofa Zanussiego. Obaj reżyserzy niezwykle miło wspominają współpracę z kompozytorem.

 

Wojciech Kilar, Walc z filmu "Ziemia obiecana”

Wojciech Kilar, Walc z filmu „Trędowata”

Wojciech Kilar, Polonez z filmu „Pan Tadeusz”

Andrzej Wajda o Wojciechu Kilarze 

Krzysztof Zanussi o Wojciechu Kilarze

Wojciech Kilar, "Vampire hunters" - temat z muzyki do filmu "Dracula" F.F.Coppoli