Logo SKiE Szkoła Podstawowa nr 86 SKiE

Wydarzenia: Marzec 2014r

-

Dodano: 20.03.2014

UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY MISTRZAMI POLSKI W MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE "ODYSEJA UMYSŁU"

ODYSEJA UMYSŁU to konkurs twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych- czyli takich, które można rozwiązać na wiele sposobów. Odyseusze pracują w drużynach, a ich pracę organizuje trener. Jesienią każdego roku drużyny rozpoczynają pracę, podczas której projektują oraz udoskonalają rozwiązanie wybranego problemu.  Samodzielnie decydują jak zaprezentować swój pomysł podczas 8-minutowej prezentacji, którą przedstawią sędziom i publiczności. Podczas konkursu zespół musi zmierzyć się także z Problemem Spontanicznym- niepowtarzalnym zadaniem-niespodzianką. Grupa Odyseuszy z naszej szkoły zakwalifikowała się do etapu ogólnopolskiego konkursu, który odbył się w Gdańsku w dniach 29-30.03. Po wyczerpujących zmaganiach drużyna z naszej szkoły zwyciężyła konkurs i otrzymała tytuł MISTRZA POLSKI. Kolejnym etapem konkursu jest uczestnictwo w Finałach Światowych w Stanach Zjednoczonych. GRATULUJEMY!!!


Konkurs recytatorski "Słoń"

P1140933Kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego poprzez sztukę recytacji jest tradycją naszej szkoły. Corocznie uczniowie z klas 0-3 uczestniczą w Konkursie Recytatorskim "Słoń", podczas którego prezentują przygotowane wiersze. Tematem wierszy tegorocznego konkursu były zwierzęta. Zgromadzona publiczność zadbała o dobrą atmosferę podczas prezentacji. Po wnikliwej analizie i przesłuchaniu komisja przyznała nagrodę główną Zuzi Karaś z klasy 3m za recytację wiersza "Małpa w kąpieli" Aleksandra Fredry. Serdecznie gratulujemy laureatom i wyróżnionym uczniom oraz życzymy dalszych sukcesów. 

 


Powitanie wiosny

P1150245


Klasy 6a oraz 6m na lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym

25 marca uczniowie klas 6a oraz 6m wzięli udział w lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym.  Zajęcia poświęcone były epoce średniowiecze. Dzieła, które powstałym 600 lat temu ukazywały, jak żyli i czym interesowali się ludzie epoki. Podczas zajęć uczniowie ćwiczyli również rozpoznawanie dwóch stylów sztuki średniowiecznej: romańskiego i gotyckiego.


Konkurs filozoficzny "1 z 10"

24 marca odbył się w naszej szkole konkurs filozoficzny "1 z 10" adresowany do uczniów klas 4-6. Wśród uczestników konkursu znaleźli się przedstawiciele klas 4z,5k, 6a oraz 6m. Uczniowie wykazali się bardzo dużą wiedzą, odpowiadając na szczegółowe pytania z zakresu myśli filozoficznej oraz faktów z życia wielkich filozofów. Publiczność dopingowała przedstawicieli swoich klas, ale również powtarzała wiedzę zdobytą na lekcjach filozofii. W przypadku udzielenia nieprawidłowej odpowiedzi lub jej braku uczestnikowi konkursu przysługiwał cukierek, co znacznie obniżyło poziom stresu. Roztrzygnięcie konkursu odbędzie się w przyszłym tygodniu. 


Klasy 0-3 na przedstawieniu "Bromba w sieci"  w Teatrze 6piętro

24 marca uczniowie klas 0-3 zasiedli na widowni Teatru 6piętro, gdzie obejrzeli spektakl "Bromba w sieci".  Historia bohaterów książki "Bromba i inni"  Macieja Wojtyszki była pełna przygód i zaskakujących zwrotów akcji. Publiczność rozpoznała detektywów Kajetana Chrumpsa, kota Makawitego, poetę Fikandra,  Malwinkę,  Pciucha oraz samego Brombę. Tym razem do bohaterów dołączył złośliwy Wirus, który niszczył komputery. Spektakl opowiadał historię przyjaźni we współczesnym świecie wypełnionym technologicznymi nowościami. Opowieść "Bromba w sieci" bardzo spodobała się zebranej publiczności, która nagrodziła spektakl dużymi brawami!


Konkurs matematyczny "Kangur"

20 marca w naszej szkole odbył się konkurs "Kangur matematyczny". Inicjatorem Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny" jest stowarzyszenie "Kangourou Sans Frontieres" z siedzibą w Paryżu. Podczas pisania konkursu w klasach panowała atmosfera skupienia. Skoncentrowani uczniowie rozwiązywali trudne zadania matematyczne. Każdy uczestnik konkursu otrzymał mały upominek- breloczek-łamigłówkę. Za uczestników konkursu trzymamy kciuki!


„Dzień Liczby π

W dniu 13.03.14 odbył się „Dzień Liczby π”. To już kolejne Święto Matematyki w naszej szkole.

Uczniowie klasy 5K przygotowali z tej okazji przedstawienie pt. „Obrażona matematyka”. Prezentacje i doświadczenia pokazały, że matematyka może być ciekawa i nie ogranicza się tylko do rozwiązywania zadań.

W konkursie na zapamiętanie największej liczby cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby π uczniowie naszej szkoły wykazali się nieprawdopodobną pamięcią.

Choć wydawało się, że ubiegłoroczny rekord należący do Klary – 88 cyfr po przecinku, trudno będzie pobić,  udało się to aż trzem osobom J

Wyniki uczniów klas 0-3 :

I miejsce – Pola z klasy 3I – 55 cyfr,

II miejsce – Nina z klasy 3I – 41 cyfr,

III miejsce – Oskar z klasy 3M – 17 cyfr,

Wyniki uczniów klas 4-6 :

I miejsce – Weronika z klasy 6A – 137 cyfr –

                                  ***** REKORD SZKOŁY *****

II miejsce – Hania z klasy 6A – 125 cyfr,

III miejsce – Tola z klasy 4Z – 110 cyfr,

IV miejsce – Anastazja z klasy 6A – 65 cyfr

W konkursie π – sarskim, na napisanie opowiadania, w którym każde słowo rozpoczyna się na π (pi-)

I miejsce zajęła Ania z klasy 6A,

wyróżnienie otrzymała Anastazja z klasy 6A 


Eliminacje regionalne Odysei Umysłu 2014

Odyseja Umysłu to międzynarodowy konkurs twórczego rozwiązywania problemów. 9 marca drużyna uczniów z kl. 5k wzięła udział w Eliminacjach Regionalnych. W Warszawie spotkało się 131 drużyn z województw- mazowieckiego, łódzkiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego i podlaskiego.  Drużyna startowała w Problemie 5 "Na własne oczy", spisała się na medal i zakwalifikowała do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się pod koniec marca w Gdańsku.


Klasy szóste na lekcji w Muzeum Powstania Warszawskiego

10 marca uczniowie klas szóstych wzięli udział w lekcji muzealnej w Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas lekcji szóstoklasiści zdobywali informacje dotyczące warunków życia ich rówieśników w okresie okupacji oraz podczas Powstania, szukali odpowiedzi na  pytania: kim byli Powstańcy, co przeżywali, w jakich sytuacjach się znajdywali. Podczas zajęć zostały omówione fakty dotyczące okupacji hitlerowskiej w Polsce oraz sposoby walki z okupantem. Spośród wszystkich informacji dotyczących funkcjonowania Polskiego Państwa Podziemnego najbardziej zainteresowały nas powstańcze losy konspiratorów.


Ogólnopolski konkurs ekologiczny "Eko-planeta"

6 marca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Ekologicznym "Eko-Planeta". Ideą Konkursu jest rozpowszechnienie wiedzy o ochronie środowiska, a także        aktywizacja miłośników ojczystej przyrody. Podczas przygotowań do kokursu zaangażowani uczniowie aktywnie poszerzali swoją wiedzę dotyczącą zagadnień przyrodniczych. Uczestnikom konkursu życzymy skukcesów!


"Fox"- ogólnopolski konkurs języka angielskiego

4 marca został zorganizowany w naszej szkole Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego "Fox". Zadaniem konkursu jest motywowanie uczniów do nauki języka angielskiego. Konkurs jest sprawdzianem wiedzy gramatycznej, słownikowej, kulturoznawczej oraz z zadanej lekturki. Po zakończonym teście, który składał się z trzydziestu zadań wielokrotnego wyboru, uczniowie zgodnie stwierdzili, że byli dobrze przygotowani. Czekamy na wyniki konkursu, a uczestnikom życzymy powodzenia!