Logo SKiE Szkoła Podstawowa nr 86 SKiE

Strona główna

 

30 lat – już dojrzałe, a jeszcze młode

Szkoły Stowarzyszenia Kultury i Edukacji 1 września br. stały się trzydziestolatkami. 1.09.1993 roku wraz z Elżbietą Szydłowską i dr Jerzym Głuszyńskim otworzyliśmy podstawówkę i liceum w części bursy na Okopowej.

Od początku, główną ideą pedagogiczną była podmiotowość uczniów. Oparliśmy się na wiedzy naukowej z zakresu psychologii, socjologii i pedagogiki. Pragnęliśmy towarzyszyć uczniom w ich rozwoju, wykorzystując wiedzę i cały, stworzony specjalnie dla szkół SKiE program integralnej edukacji podmiotowej. Warunki jakie mieliśmy były bardzo trudne. Klasy zorganizowaliśmy w pokojach bursy na drugim piętrze, z oknami wychodzącymi na jedną z bardziej ruchliwych i cuchnących spalinami ulic Warszawy.
Nasz program był na tyle nowatorski i w takim stopniu odpowiadał zainteresowanym, że zebrała się sześćdziesiątka chętnych i … ruszyliśmy.

Osobliwością naszych szkół był jej program naukowy i kulturalny, wspierany przez czołowych artystów i naukowców polskich. Specjalnie dla szkół powstało Centrum Kultury Okopowa, uzyskaliśmy patronat ważnych instytucji artystycznych
i naukowych. Program był przedmiotem zainteresowania mediów. Mieliśmy też szczęście do nauczycieli. Różni bywali, ale historii uczył znakomity poeta, prozaik i zastępca redaktora naczelnego jednego z pism poświęconych książkom, Michał Łukaszewicz. Niestety, dziś już nie żyje. Nie był historykiem z wykształcenia, ale wielkim pasjonatem tej dziedziny wiedzy. Potrafił rozkochać uczniów w swoim przedmiocie. Teatr prowadził jeden z najwybitniejszych reżyserów teatralnych, Maciej Wojtyszko, wraz ze swoją żona Henryką.

Potem przychodził do nas Adam Hanuszkiewicz, Wojciech Siemion i wielu innych, aż w końcu tą działalnością w szkole zaopiekowała się znakomita aktorka, Beata Chwedorzewska. Angielskiego uczył przedmiot westchnień uczennic i koleżanek, aktor, Wojtek Królikiewicz. Biologii udzielał leśnik i dziennikarz, Jacek Olszewski, który potem kończył kolejne studia, aby mieć uprawnienia do dydaktyki w zakresie biologii i geografii. Prowadził też klub wędrowców, „Powsinogę”, który stwarzał okazję do prawdziwej przygody. Jacek Olszewski jest z nami do dzisiaj.

W liceum biologii uczył dr Wranicz, z którym nie było żartów: albo się umiało i wtedy był do rany przyłóż, albo nie, a wtedy umiał być nieprzyjemny. Muzyki uczył kompozytor muzyki współczesnej, późniejszy dyrektor Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, Tadeusz Wielecki. A po nim działalność tę przyjął Jerzy Kornowicz, obecny dyrektor tego festiwalu, wybitny artysta. Dziś jego działalność kontynuuje, żona, Marta Kornowicz. Nie wymienię wszystkich znakomitych i osobliwych nauczycieli, w czasach wielkiej wolności szkół społecznych, w których mogli uczyć pasjonaci bez wykształcenia przedmiotowego.

Przez wszystkie te lata oprócz tak ambitnej twórczości artystycznej, porządnie uczyliśmy. Nieustannie byliśmy w 3 % najlepsi stojących pod względem języka angielskiego, matematyki i języka polskiego szkół w Polsce. Nasi absolwenci dobrze zdawali matury i egzaminy niższych stopni, mamy wielu laureatów olimpiad przedmiotowych.

Ale najbardziej jestem dumny z dwóch sukcesów naszych szkół, nieustannie kontynuowanych przez całe trzydziestolecie. Pierwszym jest to, że nigdy nie braliśmy udziału w „wyścigu szczurów”. Chętnie przyjmowaliśmy prymusów, którym zwykle trzeba było pomóc nauczyć się nawiązywać kontakty z rówieśnikami, okazywać uczucia itp. Ale też piękne „ptaszki”, które jedno skrzydełko miały bardziej, np. świetnych humanistów, z kłopotami w naukach ścisłych i odwrotnie, umysły konkretne, które cierpiały, gdy trzeba „lać wodę”. Nie raz też decydowaliśmy się na uczniów, co do których mieliśmy pewność, że jesteśmy dla nich jedyną szansą. Często wyrastali u nas na zdrowych, uśmiechniętych, dobrze radzących sobie ludzi. Oczywiście, nie mogliśmy liczyć na poczesne miejsce w rankingach, bo w tej dziedzinie wystarczy jeden, dwóch słabszych z czegoś uczniów, aby średnia „poleciała na łeb”. Ale nie uczyliśmy dla średniej. Nasze indywidualizujące i podmiotowe metody pozwalały skutecznie uczyć, każdego na poziomie jego możliwości. Stąd tak dobre wyniki w pomiarach ze wspomnianych trzech przedmiotów.

Drugim wielkim sukcesem, jaki odnieśliśmy, są nasi absolwenci, dziś to często znani i szanowani ludzie, którzy pokończyli wszelkie możliwe kierunki studiów: artystyczne, ścisłe, przyrodnicze, społeczne, medyczne i humanistyczne.

Ale największa radością jest to, że ciągle mamy tylu chętnych do naszych szkół, że nie jesteśmy w stanie wszystkich przyjąć, a wśród nich bardzo często jest rodzeństwo uczniów i absolwentów, a od pewnego czasu także ich dzieci. Bardzo się z nich cieszymy, bo przecież ich bliscy wiedzą wszystko o naszych szkołach. Czyż może być lepsze potwierdzenie jakości tego, co robimy?!

Z okazji trzydziestolecia naszych szkół składam najserdeczniejsze życzenia i podziękowania wszystkim naszych przeszłym i obecnym uczniom, nauczycielom i pracownikom, a także rodzicom naszych uczniów i życzę wiele dobrego, a szkołom następnego, równie udanego trzydziestolecia.
Aby do 2053 roku!

Z gratulacjami i serdecznościami,

Krzysztof Wielecki



 

 POMOC PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Szkoły SKiE podlegają pod Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3 

ul. Felińskiego 15, 01-513 Warszawa (wejście od ul. Bitwy pod Rokitną)
tel.: 22 277-22-10, tel.: 22 277-22-18

https://www.poradnia-nr3.pl/formy-pomocy/


Do pobrania -> POMOC PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA 


KARTA UCZNIA W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

ZTM realizuje proces wydawania Kart Ucznia pierwszoklasistom oraz wymianę tych, które tracą ważność 30 września br.

Zachęcamy do jak najszybszego złożenia wniosku o Kartę Ucznia, aby uniknąć kolejek w Punktach Obsługi Pasażerów na przełomie września i października.

Wyrobić nową lub przedłużyć już posiadaną Kartę Ucznia można na kilka sposobów podanych poniżej.

1. Poprzez elektroniczny Punkt Obsługi Pasażerów (e-POP).

Wejdź na stronę https://e-pop.wtp.waw.pl/ i wypełnij wniosek o Kartę Ucznia. Przygotuj dane dziecka oraz jego zdjęcie*.

Jako sposób odbioru Karty możesz wskazać dowolny stacjonarny POP lub wybrać wysyłkę karty na wskazany we wniosku adres zamieszkania. Wybierając opcję wysyłki na wskazany adres podczas wypełniania wniosku, musisz wybrać termin spotkania online z pracownikiem ZTM. Spotkanie odbywa się za pośrednictwem aplikacji MS Teams.

Na spotkanie online przygotuj: 

  • ważną legitymację szkolną (w przypadku przedłużenia posiadanej Karty Ucznia) z wpisanym numerem PESEL, a w przypadku braku legitymacji, zaświadczenie wydane przez placówkę, zawierające:

    • adres zamieszkania ucznia,  
    • informację o uczęszczaniu dziecka do szkoły w określonym roku szkolnym, 
    • numer PESEL,

  • dokument potwierdzający tożsamość dziecka, a w przypadku uczniów obcokrajowców, którzy nie posiadają dokumentu potwierdzającego tożsamość, należy okazać dokument potwierdzający nadanie numeru PESEL.


Karta Ucznia zostanie wysłana na wskazany we wniosku adres zamieszkania.

Wybierając odbiór karty w dowolnym Punkcie Obsługi Pasażerów, po zaakceptowaniu wniosku przez pracownika ZTM, otrzymasz maila z informacją, że wniosek został przyjęty i w celu odbioru Karty należy udać się do dowolnego POP.

W POP Kartę Ucznia otrzymasz od razu, po pozytywnej weryfikacji danych przez pracownika. Weryfikacji podlegają te same dokumenty, które zostały wymienione w procesie wnioskowania online.

2. Za pośrednictwem linku elektronicznego  - dla uczniów naszej szkoły dedykowany link to:

https://kartaucznia.ztm.waw.pl/259014d2

Potrzebne dokumenty: 

  • numer obecnej Karty Ucznia (nie dotyczy pierwszoklasistów),
  • zdjęcie* dziecka. 

Po wypełnieniu i wysłaniu wniosku na adres e-mail otrzymasz potwierdzenie jego złożenia, a następnie informację o jego rozpatrzeniu. 

Sekretariat szkoły powiadomi Cię o możliwości odbioru Karty.

3. Bezpośrednio w Punkcie Obsługi Pasażerów.

Potrzebne dokumenty: 

  • ważna legitymacja szkolna z wpisanym numerem PESEL, a w przypadku braku legitymacji, zaświadczenie wydane przez placówkę, zawierające:

    • adres zamieszkania ucznia,  
    • informację o uczęszczaniu dziecka do szkoły w określonym roku szkolnym, 
    • numer PESEL,

  • dokument potwierdzający tożsamość dziecka, a w przypadku uczniów obcokrajowców, którzy nie posiadają dokumentu potwierdzającego tożsamość, należy okazać dokument potwierdzający nadanie numeru PESEL,

  • zdjęcie* dziecka w formie elektronicznej lub papierowej.


Jeżeli dziecko posiada Kartę Ucznia z obowiązującym wzorem, uprawnienia mogą zostać przedłużone na tej samej Karcie.

4. Składając wniosek papierowy bezpośrednio w szkole. 

Potrzebne dokumenty: 

  • wypełniony wniosek (druk wniosku otrzymasz w szkole),
  • zdjęcie* dziecka w formie papierowej. 

 

*zdjęcie powinno być: legitymacyjne, wykonane w orientacji pionowej na jednolitym, jasnym tle, aktualne (wykonane w ciągu ostatnich sześciu miesięcy); składane w formie elektronicznej: w formacie JPG lub PNG, w minimalnej rozdzielczości 200×259 pikseli, wielkość pliku nie większa niż 2 MB; składane w formie papierowej: w formacie 3,5x4,5 cm.


UBEZPIECZENIE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY W ROKU SZKOLNYM 2023/2024


W bieżącym roku szkolnym szkoła nie pośredniczy przy zawieraniu ubezpieczeń NNW naszych Uczniów. 

Zachęcamy do indywidualnego ubezpieczania dzieci od następstw nieszczęśliwych wypadków. 

Dla Państwa wygody zamieszczamy link do oferty ubezpieczenia, którą nam zarekomendowano.  

Przedstawiamy ubezpieczenie szkolne w Signal- Iduna.

Szczególnie prosimy zwrócić uwagę na bardzo szeroki zakres tego Assistance oraz wyjątek na polskim rynku - ochronę w sieci,  umożliwiającą na wniosek rodzica lub ubezpieczonego założenie blokady rodzicielskiej, ID monitoring sprawdzający publikacje w mediach społ na temat ubezpieczonego, wsparcie w zakresie reputacji internetowej i usuwanie np. hejtu z mediów społecznościowych.

W assistance jest też pomoc psychologa (zorganizowana przez Signal) w przypadku trudnych sytuacji np. śmierci bliskiej osoby, śmierci ucznia z klasy, cyber mobbingu itp. (dla dziecka i jego bliskich np. rodzeństwa) Assistance jest w każdym nawet najtańszym pakiecie.

Do pobrania: Oferta Pakietu Najbezpieczniejsi

Do pobrania: Warunki ubezpieczenia

Link do zakupu on-line Pakietu Najbezpieczniejsi:
https://w3.signal-iduna.pl/e-policy/pl/nnwmajatek/link?rauNbr=5271020371&polNbr=387111

Ubezpieczającym jest rodzic lub opiekun. Ubezpieczanie ma kilka wariantów wysokości świadczeń w wersji podstawowej i rozszerzonej.


 



CZESNE W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

Szanowni Państwo,
Drodzy Rodzice

Informujemy, że z dniem 01.09.2023 roku wysokość czesnego ulegnie zmianie.
Z początkiem roku szkolnego 2023/2024 czesne w Szkołach SKiE będzie wynosić 1972 zł miesięcznie, płatne przez 10 miesięcy.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo w sekretariacie Szkół.