Logo SKiE Liceum Ogólnokształcące nr 50 SKiE

Wydarzenia

WOLONTARIAT SKiE - FUNDACJA RONALDA McDONALDA

Dodano: 18.10.2023

Dzisiejszy dzień Wolontariusze SKiE będą długo pamiętać!

Mieliśmy wielką przyjemność odwiedzić Fundację Ronalda McDonalda w Warszawie. Poznaliśmy historię i misję fundacji - tworzenie i wspieranie programów, które pomagają dzieciom żyć w zdrowiu i pomyślności, aby rodzina mogła być razem.
Dom Ronalda McDonalda zwany przez rodziców „domem poza domem” zapewnia bezpłatny pobyt dla rodzin dzieci najdłużej hospitalizowanych i tych, które przyjeżdżają na leczenie z dalekich stron. 

W październiku 2014 roku powstaje pierwszy polski Dom Ronalda Mc Donalda w Krakowie, z 20 pokojami dla rodzin. W 2021 roku zostaje otwarty drugi Dom, tym razem w Warszawie przy Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego. W planach jest trzeci Dom, który ma powstać przy Instytucie „Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka” w Międzylesiu. Dom będzie miejscem pobytu dla rodziców dzieci, których proces leczenia wymaga najdłuższych pobytów w oddziałach Instytutu.

Bardzo dziękujemy wspaniałym i niezwykle oddanym pracownikom fundacji, którzy nie tylko nas cudownie ugościli, ale także oprowadzili po szpitalu i pokazali, jak wygląda codzienna praca wolontariuszy. Wracamy ze spotkania naładowani pozytywną energią i z jeszcze większą chęcią niesienia pomocy innym.

Pomagam, bo lubię!

***

Ronald McDonald House Charities działa dziś w skali globalnej z 383 Domami Ronalda McDonalda, 267 Pokojami Rodzinnymi Ronalda McDonalda, a także 41 Ambulansami w 64 krajach i regionach. Rocznie Fundacja pomaga prawie 9 mln dzieci i rodzin na całym świecie.

Więcej informacji o fundacji: https://frm.org.pl

PIERWSZOKLASIŚCI ZE SWOIMI INDEKSAMI

Dodano: 18.10.2023

Pierwszoklasiści otrzymali dziś swoje indeksy! Na wzór tych studenckich, indeks potwierdza bycie Uczniem SKiE i jest odpowiednikiem „dzienniczka ucznia”.
Uczeń ma obowiązek prawidłowo i systematycznie go prowadzić a na zakończenie semestru i roku szkolnego otrzymać wpis od Nauczyciela, który jest potwierdzeniem zaliczenia przedmiotu.

Indeks jest symbolem tradycji w naszej szkole i pomimo tego, że często na studiach indeks papierowy zastąpiony został elektronicznym, to nasza szkoła przykłada ogromną wagę do podtrzymywania tradycji.

Indeks to też wstęp do dorosłości!

WRZEŚNIOWE CENTRUM KULTURY DLA LICEUM

Dodano: 26.09.2023

W tym roku Centrum Kultury zaczynamy od września, który kojarzy się z wybuchem II wojny światowej. Obejrzeliśmy film w reżyserii Andrzeja Wajdy na podstawie prozy Tadeusza Konwickiego „Kronika wypadków miłosnych”.

***

Centrum Kultury w roku szkolny 2023/2024 nazwaliśmy Kalendarz. 

Pomysł oparty jest na rytmie zajęć Centrum – co miesiąc spotykamy się w sali Kina Wisła, aby obejrzeć film i o nim pomówić. Temat kolejnego spotkania wyznacza wydarzenie związane z kalendarzem. Do poszczególnych miesięcy postanowiliśmy przypisać wspomnienia – wydarzenia – święta. W ten sposób program zajęć ma przypomnieć uczniom pewną powtarzalność polskiej historii, przygotować ich nie tylko do egzaminu maturalnego (klasa IV), ale również do świadomej obecności w kulturze. 

Centrum Kultury to stałe poszukiwania ważnych centrów polskiej kultury. Takie poszukiwania pozwalają budować świadomość zakorzeniania w świecie, gdzie często uczniom brakuje elementów budujących ich tożsamość.

Prowadzenie CK: pani Beata Chwedorzewska i pan Krzysztof Chlipalski.

RZEŹBY DŹWIĘKOWE W RAMACH WARSZAWSKIEJ JESIENI

Dodano: 20.09.2023

Trwa Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień / Warsaw AutumnJak co roku nasi Uczniowie biorą udział w muzycznych wydarzeniach. 

Dzisiaj klasa 7 oraz I i III liceum miały okazję poznać dwóch wspaniałych twórców rzeźb muzycznych: holenderskiego muzyka - Hansa von Koolwijka oraz Pawła Romańczuka - muzyka, kompozytora, założyciela wrocławskiej grupy Małe Instrumenty.

Specjalnie dla naszych Uczniów spotkanie z gośćmi poprowadził dyrektor festiwalu - Jerzy Kornowicz.

66. WARSZAWSKA JESIEŃ
VAN KOOLWIJK / ROMAŃCZUK
instalacje

INSTRUMENTY DUŻE I MAŁE

Pod szklanym kloszem Fortu Sokolnickiego - Bambusa - olbrzymia rzeźba dźwiękowa przypominająca las tropikalny, stworzona przez holenderskiego artystę dźwiękowego Hansa von Koolwijka. Z możliwościami brzmieniowymi porównywalnymi z orkiestrą, czy organami. Instrument po raz pierwszy zaprezentowany w 1989 roku, ale podlegający stałemu rozwojowi. 

Małe instrumenty zaprezentowane zostaną w dwóch częściach: SoundFort - galerii mechanicznych obiektów dźwiękowych autorstwa Pawła Romańczuka, wpisującej się w przestrzeń Fortu Sokolnickiego, oraz części performatywnej, wykonywanej razem przez Hansa von Koolwijka na Bambusa oraz Pawła Romańczuka na własnych wersjach instrumentu Cristal Baschet zbudowanych w studiu Małych Instrumentów.