Logo SKiE Gimnazjum nr 5 SKiE

Wydarzenia

Z wizytą w Food Lab Studio

Dodano: 05.12.2015


Uczniowie Liceum i Gimnazjum odwiedzili Food Lab Studio, gdzie gotowali z Grzegorzem Łapanowskim! Przygotowywali spring-rollsy z pstrągiem, sałatkę z dyni brukselki i pieczonego selera, domki z pierników i pierogi z suszoną śliwką! Zobaczcie jak było pysznie!

Nowica 2015

Dodano: 19.10.2015


Nasze coroczne wyjazdy integracyjne- to nasz mocny atut . Zawsze we wrześniu, zawsze z udaną pogodą, zawsze pełne wyjątkowych  przeżyć.  Jak co roku, tak i tym razem towarzyszył nam podtekst etnograficzny, zgodny z  tegorocznym tematem zajęć naszej Akademii Kultury: Droga na Wschód.
Przez pięć dni mieszkaliśmy w Nowicy, położonej w Beskidzie Niskim, korzystając z gościnności ośrodka Sarepta oraz gospodarstwa agroturystycznego pp Wronowskich. Nowica to wieś połemkowska, a cały region - oprócz naturalnego piękna  -  ma bogatą przeszłość i ciekawe podłoże etniczne.
Każdego dnia po śniadaniu -wspólnie liceum i gimnazjum - wyruszaliśmy w teren, poruszając się szlakami cerkwi łemkowskich, oraz cmentarzy wojennych z I-ej wojny światowej, by wieczorami spotykać się na wspólnym edukacyjno-etnograficznym projekcie, wypełnionym wykładami, dyskusjami, prezentacjami oraz warsztatami artystycznymi.
Wspólnie z artystami tworzyliśmy ikonę, rzeźbiliśmy w drewnie, poznawaliśmy pasjonatów ratowania pamiątek przeszłości, słuchaliśmy przejmującego koncertu pieśni łemkowskich, grzaliśmy się przy ogniu i nade wszystko wędrowaliśmy. Wędrowaliśmy po górach, w cudownych sceneriach jesiennego Beskidu.